Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση EQ:"Πως να επιβιώσετε στον κόσμο των συχνοτήτων"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

terry εχεις δικιο αλλα σκοπος ειναι να επιβιωσουν και οι νεοι που τους ακουμε εμεις απο κατω!! ;D

 

Μανο εχω πει οτι θα επανελθω με νεους πινακες και πρωτα απολα θα τους χρησιμοποιησω εγω πρωτα!

 

Δεν σας εχει τυχει ποτε να εχετε ενα ηχο στα ρυθμικα τελειο και με το που πατε πιο ψηλα στην Μι καντινι (παντα με bridge μαγνητη) να σπαει τυμπανα? αυτο ειναι το κλασικοτερο προβλημα που ακουω στα λαηβ, προβες αλλων μπαντων κλπ.

Θα μου πειτε "αλλαζω στον neck" ενταξει, προφανως αυτο ειναι το ιδανικο, αλλα προλαβαινετε παντα??? :P :P :P

 

Ενταξει αν θεωρειτε οτι ειμαι τοσο λαθος θα ξανακανω τις μετρησεις μου, τους πινακες μου και θα θα επανελθω να το ξανασυζητησουμε!

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα άμα είναι στα ρυθμικά τέλειος, αν πειράξεις π.χ. στα 1.200 hz που είναι η ψιλή νότα θα τον χαλάσεις.

 

Θα πρέπει να φτιάξεις έναν άλλο ήχο για lead, ή να προσαρμόσεις αυτόν αλλά με τη λογική ότι θα αλλάξει. Μπορείς π.χ. να βάλεις έναν compressor για να ισορροπήσουν οι δυναμικές, ή να κάνεις ένα high cut equalizing να μειώσεις τις ψηλές συχνότητες, ή μπορείς ακόμα και να προσαρμόσεις το παίξιμό σου.

 

Αλλά να πειράξεις μόνο τη θεμέλιο της νότας, και ταυτόχρονα αυτό να μην αλλάξει και τον "τέλειο" ήχο σου, αυτό είναι αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας εχει τυχει ποτε να εχετε ενα ηχο στα ρυθμικα τελειο και με το που πατε πιο ψηλα στην Μι καντινι (παντα με bridge μαγνητη) να σπαει τυμπανα? αυτο ειναι το κλασικοτερο προβλημα που ακουω στα λαηβ, προβες αλλων μπαντων κλπ.

Αυτό δεν είναι πάντα συχνοτικό το πρόβλημα, τις περισσότερες φορές είναι λάθος ρύθμιση στους μαγνήτες, με αποτέλεσμα τα καντίνια να βγαίνουν μπροστά.

 

Τελικά μου αρέσει αυτό το θέμα αλλά επειδή δεν προλαβαίνω τώρα θα επανέλθω αύριο γιατί θέλω να αναλύσουμε λίγο το θέμα με τα  live και τα διαφορετικά σετάπ και τι ρόλο παίζουν οι συχνότητες εκεί.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

terry εχεις δικιο αλλα σκοπος ειναι να επιβιωσουν και οι νεοι που τους ακουμε εμεις απο κατω!! ;D

 

 

Χμμμ... το θέμα το βλέπω λίγο... αντίστροφα  ;D ;D ;D

 

Να «επιβιώσουμε» εμείς οι από κάτω, από τους νέους από πάνω  ;D ;D ;D

 

Παιδιά, ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε, πλάκα κάνω  :D ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μίλτο, όπως προαναφέρθηκε το φάσμα που καλύπτει η κιθάρα όπως και τα περισσότερα όργανα είναι πολύ ευρύ και η "στόχευση" στον ήχο με συγκεκριμένα HZ (πόσο μάλλον με δεκαδικά ψηφία  :) ) είναι κάτι το οποίο δεν φαίνεται να έχει πρακτική ή θεωρητική βάση.

 

Βρήκα 2 αρχεία με λίγα δευτερόλεπτα κιθάρας το καθένα και σου δείχνω τα φάσματα για να δεις τι εννοώ.

 

index.php?action=dlattach;topic=193357.0;attach=36168;image

 

Το "clean" είναι μια "καθαρή" strat σε 2 διαφορετικούς ενισχυτές: Είναι re-amp, παίζεται ακριβώς το ίδιο πράγμα και η διαφορά στα φάσματα -κόκκινο-μπλε- είναι η διαφορά των 2 ενισχυτών. (Ενας vox κι ένας rivera. O vox είναι ο κόκκινος)

 

index.php?action=dlattach;topic=193357.0;attach=36170;image

 

Το "fuzz" είναι το ίδιο πράγμα με ένα fuzz πριν τους ενισχυτές (πάλι ο κόκκινος είναι ο vox κι εδώ φαίνεται καλύτερα πόσο πιο τονισμένα είναι τα πρίμα).

 

Ποια 440 Hz κλπ? Η μεγάλη διαφορά στο EQ είναι από το 3ΚHz και πάνω. (Παντού υπάρχει αν κάνεις "zoom" στα δεδομένα αλλά σ' αυτή την περιοχή είναι πιο εμφανής).

 

clean-spectra.jpg.bb43f4f3129adf15003b5def0c57e6af.jpg

fuzz-spectra.jpg.b5507e1752cbb17fcb1b68b81d6626b4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν βαλουμε στο παιχνιδι και τον τροπο που ακουει το αυτι (οταν συνηχουν διαφορες συχνοτητες), περιπλεκεται ακομη περισσοτερο το ζητημα. πχ

http://en.wikipedia.org/wiki/Combination_tone

milto (και alter)  φοβαμαι οτι οι πινακες δεν βοηθουν καθολου.

βεβαια μεσα απο την διαδικασια μαθαινει πολλα κανεις, οπτε μην το θεωρειται χαμενο κοπο το να το ψαχνετε απο την φυσικομαθηματικη του πλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να προσθεσω οτι οταν μειξαρεις μια βαρια και πολυπληθη απο οργανα ενορχηστρωση και "κλασαρει" το μπασο με καποιο τσελο , ενα συνθ, και μια σταμνα (χα χα δε παιζομαι τι κομματι θα ηταν αυτο αραγε? ), δε νομιζω να σε νοιαξει και πολυ που θα φας απο την κιθαρα τα 82,4 (μηπως χωρεσει και αυτη στην μειξη) που ειναι η θεμελιωδης της Ε2 ...! (για την ακριβεια πολλες φορες δε θα σε νοιαξει που θα φας απο τα 300 και κατω κι ας βρισκονται οι θεμελιωδεις απο τις μισες σου νοτες που θα παιξεις στην κιθαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν μπορω να πω οτι δεν με πεισατε!  :P :P :P

 

Θα διορθωσω τους πινακες, μην τον δει κανεις και μππερδευτει 'η κομα χειροτερα ξαναποσταρει "εκανες λαθος τις νοτες". Απο κει και επειτα αν φανουν χρησιμοι σε καποιον τοσο το καλυτερο!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου αρέσει αυτό το θέμα αλλά επειδή δεν προλαβαίνω τώρα θα επανέλθω αύριο γιατί θέλω να αναλύσουμε λίγο το θέμα με τα  live και τα διαφορετικά σετάπ και τι ρόλο παίζουν οι συχνότητες εκεί.

Άνοιξα καινούριο θέμα γιατί μου βγήκε μεγάλο ;D

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193375.msg662654;topicseen#new

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διορθωμενοι πινακες με τα σχολια τους απο κατω:

i5sSV.jpg

Οποτε αν θελετε περισσοτερα μπασα πειραζετε τις συχνοτητες στα 110Hz, αν οι συγχορδιες στις πρωτες θεσεις ακουγονται ωραια αλλα το σολο ειναι πριμο τοτε κοβεις συχνοτητες στα 900Hz και αν ακουγονται μουντες δινεις λιγο στα 340Hz & 450Hz κ.ο.κ.

 

vD3kJ.jpg

Οποτε δεν σου βγαινει ο μεταλ ηχος που θελεις? Αν λασπωνει κοβεις στις 140 και δινεις λιγο στις 320..σου φαινεται παλι πολυ μεσσαιος? Δινεις στις 185 και στις 415, το σολο σου μετα παιρνει αυτια? Κοψε στις 870.. ετσι λοιπον οταν εχεις 4 band ΕQ στην πεταλιερα σου μπορεις να εχεις εναν μπουσουλα που να κινηθεις!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου