Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για τη σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην χαιρετω το φορουμ!

 

Παιδια ειμαι 38 ετων και εχω φαει ενα απιστευτο κολλημα να θελω να φτιαξω κανα κομματι  αλλα τα βρηκα πολυ σκουρα. Ισως το μεγαλο μου λαθος ειναι οτι πιστευω οτι ενα house ή rnb κομματι γινεται μονο του με ενα daw προγραμμα. Για να καταλαβετε περιπου τι στυλ θελω, θα σας πω 2 τραγουδια (ασχετα τελειως μεταξυ τους αλλα θελω και τα δυο στυλ να μαθω να φτιαχνω). Το ενα ειναι inna - amazing και το αλλο το REC - Ασε με να σ αγαπω. Εγω νομιζα οτι απλα προγραμματιζεις ενα garage band στο ipad και ειναι ετοιμα. Χρειαζεται δηλαδη να εισαι 100% μουσικος?

 

Εγω ρε παιδια απο που πρεπει να ξεκινησω? Αυτη την στιγμη εχω ενα ipad και ενα laptop. χρειαζεται οπωσδηποτε μουσικη εκμαθηση ή καλος προγραμματισμος καποιον προγραμματων?

Εν τω μεταξι δεν μπορω να παω σε ωδειο γιατι παιζει τεραστιο οικονομικο προβλημα.

 

 

Υ.Γ.1 Τα μονα μου "εφοδια" ειναι

α) οτι ειμαι κανα 20αρι χρονια dj με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ακουσματα σε ολα τα ειδη μουσικης (Μονο με μεταλ δεν εχω ασχοληθει πολυ)

β) Εχω παρα πολυ καλη επαφη με υπολογιστες,ιντερνετ κλπ (εκτος απο μουσικα προγραμματα).

 

Υ.Γ.2 Εχω φτιαξει μερικα θεματακια αλλα οταν προσπαθω να βρω μελωδια για κουπλε και ρεφραιν επανω στα ακορντα, πεφτω σε αδιεξοδο. Μηπως χρησιμοποιω λαθος σειρα? Δηλαδη μηπως πρεπει πρωτα να φτιαξω την μελωδια στο μυαλο μου και μετα πανω εκει να φτιαξω την ενορηστρωση? Ή δεν παιζει ρολο οποιο και απο τα δυο να κανω πρωτο?

 

 

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και σας υπερευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χρειαζεται δηλαδη να εισαι 100% μουσικος

 

τωρα για το...ποσοστο δεν ξερω... ;D..αλλα γενικα οπως για να μαγειρεψεις πρεπει να εισαι μαγειρας,για να διοικησεις μια εταιρεια πρεπει να εισαι manager και για να ζωγραφισεις πρεπει να εισαι ζωγραφος...ετσι και για να κανεις ΜΟΥΣΙΚΗ πρεπει να εισαι και ..ΜΟΥΣΙΚΟΣ...

:)

 

 

Εν τω μεταξι δεν μπορω να παω σε ωδειο γιατι παιζει τεραστιο οικονομικο προβλημα.

 

Για αυτο μη σκας...οι μισοι (και βαλε)  ροκ/ποπ/λαϊκοι μουσικοι του πλανητη ουτε ..απ'έξω απο ωδειο δεν εχουν περασει.. ;D

 

Δηλαδη μηπως πρεπει πρωτα να φτιαξω την μελωδια στο μυαλο μου και μετα πανω εκει να φτιαξω την ενορηστρωση? Ή δεν παιζει ρολο οποιο και απο τα δυο να κανω πρωτο?

 

 

εξαρταται ,συνηθως απο καποια μελωδια που εχεις στο μυαλο σου ξεκινας και μετα βρισκεις τα ακκορντα που ταιριαζουν,πολλες φορες ομως γινεται και το αναποδο...

 

παντως δυστυχως ή ευτυχως η συνθεση ειναι κατι που...ειτε το εχεις ,ειτε δεν το εχεις...

 

το μεγαλο μου λαθος ειναι οτι πιστευω οτι ενα house ή rnb κομματι γινεται μονο του με ενα daw προγραμμα

 

αρχηγε μου αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα ολοι μας θα ειχαμε ξεπερασει τον Jay Z σε No.1 hits.... ;D και ολοι οι χρηστες  laptop & daw θα κυκλοφορουσαν με Bentley... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά μάλλον.

Τα υπόλοιπα έπονται.

μαλλον αλλα δεν ξερω

Τα υπολοιπα επονται  ;)

 

 

Κυριε Χναρακη ελπιζω να καταλαβαινετε το αστειο μου   :D

 

 

Φιλε birdboy το πως θα "γραψεις" μουσικη δεν ειναι κατι στανταρ - αλλοι φτιαχνουν την μελωδια και κολλανε τα ακορντα (οπως ειπε και ο παππους SF πιο πανω) και αλλοι γραφουν τα ακορντα και κολλανε την μελωδια μετα (οπως κανω π.χ. εγω)

 

αν παλι εσυ δεν εχεις τις στοιχειωδεις μουσικες γνωσεις (νοτες,μετρα,ρυθμους) τοτε το μονο που θα καταφερεις ειναι να φτιαξεις ενα κομματι με τα ΧΙΛΙΑ ζορια που και παλι οταν το τελειωσεις θα θελει αλλο 90% για να ακουγεται τουλαχιστον

 

Συγνωμη που τα λεω ισως ωμα - αλλα ετσι ειναι :)

Φιλικα Χρηστος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.2 Εχω φτιαξει μερικα θεματακια αλλα οταν προσπαθω να βρω μελωδια για κουπλε και ρεφραιν επανω στα ακορντα, πεφτω σε αδιεξοδο.

και όμως υπάρχουν λύσεις...λέγονται λούπες και midi files. Ατυχώς δεν μπορώ να γράψω παραπάνω, γιατί τώρα παιζω Starcraft στο νετ....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις ταχυτατες απαντησεις σας. Πειτε μου ομως απο που να ξεκινησω. Αν δεν ειναι αργα (λογω ηλικιας  ;D )i

 

Για αυτο μη σκας...οι μισοι (και βαλε)  ροκ/ποπ/λαϊκοι μουσικοι του πλανητη ουτε ..απ'έξω απο ωδειο δεν εχουν περασει.. ;D

 

 

Πως δηλαδη? Απο που ξεκινησαν?

 

 

Υ.Γ. Μπορω να ανεβασω εδω κανα κομματι να ακουσετε να δειτε το επιπεδο μου ή αν θελετε να σας δωσω λινκ με τον λογαριασμο μου στο jumpingfish?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Αν δεν ειναι αργα (λογω ηλικιας  ;D )

Η ηλικία δεν παίζει ρόλο.

 

Υ.Γ. Μπορω να ανεβασω εδω κανα κομματι να ακουσετε να δειτε το επιπεδο μου ή αν θελετε να σας δωσω λινκ με τον λογαριασμο μου στο jumpingfish?

Καλή ιδέα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δηλαδη? Απο που ξεκινησαν?

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171104.msg363037#msg363037

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δηλαδη? Απο που ξεκινησαν?

 

To "ειχαν" απο μικροι και απλα το καλλιεργησαν....α,το ΤΑΛΕΝΤΟ εννοω ... ;)

 

Τι νομιζεις δηλ. οτι ο B.B.King,o James Brown,o Paul Mc Cartney & o Κeith Richards ετρεχαν στα ...ωδεια? ;D

 

Παντως το να μαθεις να παιζεις ,εστω και σε βασικο επιπεδο,καποιο μουσικο οργανο ειναι must για να μπορεσεις να ΓΡΑΨΕΙΣ μουσικη,δεν ειναι αναγκη να γινεις ο Miles Davies αλλα τα βασικα πρεπει να τα μαθεις (ακκορντα,ρυθμο,αρμονια)

 

Μια και θες να ασχοληθεις με αυτο το ειδος τα keyboards ειναι το σημαντικοτερο οργανο οποτε ξεκινα μαθαινοντας λιγο πιανακι (τα ακκορντα,τις νοτες και αλλα τετοια εξωτικα... :))

 

Αν δεν ειναι αργα (λογω ηλικιας   )

 

ποτε δεν ειναι αργα,ξερω προσωπικα ατομο με πολλα νο.1 που πρωτο...ΕΙΔΕ μουσικο οργανο στα 34 του!!

 

το "ειχε" ομως...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου