Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για τη σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι όμως...πολλές φορές φτιάχνω κάτι χωρίς να πιάσω τη κιθάρα. Από την άλλη βέβαια έχω διδαχθεί σύνθεση (όχι μουσική βέβαια...αλλά οι κανόνες είναι περίπου οι ίδιοι).

 

 

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

 

...γιατί -ίσως- δεν έχει ακόμα τη μεθοδολογία. Θα το κάνω τελείως λιανά. Με τη σημερινή τεχνολογία, μπορούμε να πάρουμε ένα μουσικό κομμάτι σε midi format και να του αλλάξουμε τα φώτα, χωρίς να ξέρουμε "μουσική" και να το κάνουμε αγνώριστο. Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος θα είναι.

 

 

 

Δηλαδή αν πάρει ένα Midi track και αρχίσει και σβήνει ή ανεβοκατεβάζει νότες, σε τι θα τον βοηθήσει αυτό στο να καταλάβει τη λειτουργία της μουσικής; Βέβαια μπορεί να προκύψουν, συμπτωματικά, ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά αυτό δεν είναι σύνθεση αλλά... ζάρια.  ;D ΟΚ, πλάκα θα είχε πάντως.  ;D

 

Μέσα από αυτή τη διαδικασία, μαθαίνεις πολλά...για τη δομή, για τη σκέψη του συνθέτη, για τον ρυθμό κλπ...

 

Σε καμία περίπτωση. Εκτός αν φτάσεις στο σημείο να βλέπεις σαν παρτιτούρες το Piano roll, ΟΚ, αλλά και πάλι πως θα κάνεις ανάλυση αν δε χρησιμοποιήσεις αρμονία κλπ;

 

 

Φυσικά από το να μην ασχολείσαι καθόλου, καλύτερα να ασχολείσαι ανορθόδοξα.

 

Προσωπικά όμως θα πω κάτι άλλο στο φίλο, κάπως πιο απαισιόδοξο όμως: Ο άνθρωπος μεγαλώνοντας παύει σιγά- σιγά να είναι το "σφουγγάρι" που είναι πιτσιρικάς, ή να έχει τον άπειρο χρόνο, ή να έχει και τη διάθεση να ασχολείται σαν τρελός με κάτι. Έτσι και αλλιώς για να βρούμε από μόνοι μας κάτι είναι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, σίγουρα πάντως είναι πιο χρονοβόρο και στο τέλος έτσι και αλλιώς πάλι στα ίδια θα βρεθούμε.

 

Προσπάθησε λοιπόν όσο μπορείς να ακολουθήσεις δοκιμασμένα μονοπάτια.  ;) Οργανάκι, εξασκησούλα, μελέτη κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

Tι δεν καταλαβαίνεις? Στη ζωγραφική, στις γραφικές τέχνες μαθαίνεις σύνθεση. Εγώ βλέπω κοινά πράγματα και τεχνικές.

 

ΟΚ, αλλά και πάλι πως θα κάνεις ανάλυση αν δε χρησιμοποιήσεις αρμονία κλπ;

δεν διαβάζω γρυ νότες, αγνοώ την αρμονία (ήταν ένας από τους λόγους που εγκατέλειψα το ωδείο στα νειάτα μου...) αλλά πάλι μιά χαρά για τη πλάκα μου συνθέτω, αυτά που έχω στο μυαλό μου. Έχω ανεβάσει αρκετά στο Noiz για να βρίζει ο Νέστορας.

 

Ο άνθρωπος μεγαλώνοντας παύει σιγά- σιγά να είναι το "σφουγγάρι" που είναι πιτσιρικάς, ή να έχει τον άπειρο χρόνο, ή να έχει και τη διάθεση να ασχολείται σαν τρελός με κάτι.

Πάλι εγώ ξανάρχισα να ασχολούμαι με την ηλεκτρική μουσική και τη σύνθεση στα 40 μου...όταν βρήκα το Garageband...ούτε ηλεκτρική κιθάρα δεν είχα πριν...και τώρα βρέθηκα και με Customshop!

 

Δηλαδή αν πάρει ένα Midi track και αρχίσει και σβήνει ή ανεβοκατεβάζει νότες, σε τι θα τον βοηθήσει αυτό στο να καταλάβει τη λειτουργία της μουσικής;

Εμένα πάλι με βοηθάει να καταλάβω αρκετά πράγματα...κυρίως στα κρουστά που μου είναι βουνό.

Επίσης με βοηθάει και στα πλήκτρα...που δεν ξέρω.

 

ΥΓ. Είπαμε...για τη πλάκα μας το κάνουμε...δεν θα πάμε και στη Γιουροβίζιον ;D ;D

Προφανώς και έχεις δίκιο σε αυτά που λές...αλλά υπάρχουν κι άλλα μονοπάτια ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς και έχεις δίκιο σε αυτά που λές...αλλά υπάρχουν κι άλλα μονοπάτια ;)

 

Καλά ναι, πάντα υπάρχουν. Είναι και θέμα έμπνευσης. Αν π.χ. ο φίλος του έρχονται μελωδίες στο ξεκούδουνο  ;D και τις τραγουδάει στο χύμα και απλά δεν μπορεί να τις μεταφέρει σε νότες, ας πάρει κάνα melodyne να κάνει τη δουλειά του  ;D Επανάσταση λαέ, κάτω η δικτακτορία της μελέτης των κλιμάκων  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πάρει κάνα melodyne να κάνει τη δουλειά του  ;D

Άλλο κορυφαίο εργαλειό...ξέχασα να το γράψω...να μην μπερδέψω και τον ΟΡ ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου ερχονται αρκετες μελωδιες στο μυαλο και δεν μπορω να τις κανω μουσικη. Με πεισατε στην ιδεα να μαθω ενα οργανο. Το θεμα ειναι οτι μου αρεσει πιο πολυ η κιθαρα αλλα αφου θελω να φτιαχνω πιο "ηλεκτρονικη" μουσικη, θα ασχοληθω με αρμονιο.

 

Επειδη ομως δεν υπαρχει χρημα και σταθερο η/υ και για midi keyboard, λεω να αρκεστω σε ενα απλο αρμονιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρκεστείς. Και βέβαια να αρκεστείς.

 

Αρμόνιο= Arranger. Δηλαδή "ενορχηστρωτής".

 

 

Τι είναι η σύγχρονη Pop μουσική φίλε μου; Είναι στην ουσία δύο ή τρία θέματα που κατά βάση αποτελούνται από μια συγχορδιακή ακολουθία  (chord progression ) και μια μελωδία από πάνω.  ;D [αισχρή απλοποίηση Mode off]

 

Τι κάνει το Αρμόνιο- Arranger; Με το αριστερό χέρι παίζεις τις συγχορδίες και με το δεξί τη μελωδία. Το όργανο αναλαμβάνει τις συγχορδίες που παίζεις με το αριστερό να τις μετατρέψει σε ενορχήστρωση, να δώσει τις κατάλληλες νότες- φράσεις δηλαδή στο μπάσο, στα pad, το ρυθμό στα drums κλπ.

 

Όταν λοιπόν αποκτήσεις μια επαφή με αυτό, θα καταλάβεις πολύ καλύτερα τη σχέση συγχορδιών και μελωδίας, και θα μπορείς να προχωρήσεις μετά πολύ πιο εύκολα στις δικές σου ενορχηστρώσεις.

 

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρκεστείς. Και βέβαια να αρκεστείς.

 

Αρμόνιο= Arranger. Δηλαδή "ενορχηστρωτής".

 

 

Τι είναι η σύγχρονη Pop μουσική φίλε μου; Είναι στην ουσία δύο ή τρία θέματα που κατά βάση αποτελούνται από μια συγχορδιακή ακολουθία  (chord progression ) και μια μελωδία από πάνω.  ;D [αισχρή απλοποίηση Mode off]

 

Τι κάνει το Αρμόνιο- Arranger; Με το αριστερό χέρι παίζεις τις συγχορδίες και με το δεξί τη μελωδία. Το όργανο αναλαμβάνει τις συγχορδίες που παίζεUις με το αριστερό να τις μετατρέψει σε ενορχήστρωση, να δώσει τις κατάλληλες νότες- φράσεις δηλαδή στο μπάσο, στα pad, το ρυθμό στα drums κλπ.

 

Όταν λοιπόν αποκτήσεις μια επαφή με αυτό, θα καταλάβεις πολύ καλύτερα τη σχέση συγχορδιών και μελωδίας, και θα μπορείς να προχωρήσεις μετά πολύ πιο εύκολα στις δικές σου ενορχηστρώσεις.

 

Καλή τύχη.

 

 

Ειρωνικα μου το λες ή οντως συμφωνεις να παρω αρμονιο; Επειδη οπως προειπα ειμαι ασχετος με το θεμα* λεω να παρω ενα φτηνο αρμονιο για αρχη. Και μετα παω για κατι καλυτερο, γιατι παιζει και το σεναριο να μην εχω υπομονη και να καταληξει πανω στην ντουλαπα.

 

 

*Οσο αφορα την παραγωγη μουσικης. Οσο αφορα τις γνωσεις απο θεμα δισκογραφιας ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το λέω ειρωνικά.

 

Βέβαια το κακό με το αρμόνιο είναι ότι δε μαθαίνεις... πλήκτρα  ;D Γιατί αν πας να παίξεις με αυτή τη λογική, ακόρντα στα μπάσα κλπ σε ένα πιάνο πχ, θα βγει μια βλακεία και μισή.  ;D

 

Αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις έτσι το πως λειτουργεί η μουσική. Άλλωστε έναν ήχο πιάνου θα τον έχει, για πιο σοβαρή εξάσκηση, και αν έχει και MIDI ή USB θα μπορείς αργότερα να το συνδέσεις και με το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το λέω ειρωνικά.

 

Βέβαια το κακό με το αρμόνιο είναι ότι δε μαθαίνεις... πλήκτρα  ;D Γιατί αν πας να παίξεις με αυτή τη λογική, ακόρντα στα μπάσα κλπ σε ένα πιάνο πχ, θα βγει μια βλακεία και μισή.  ;D

 

Αλλά είναι πιο εύκολο να καταλάβεις έτσι το πως λειτουργεί η μουσική. Άλλωστε έναν ήχο πιάνου θα τον έχει, για πιο σοβαρή εξάσκηση, και αν έχει και MIDI ή USB θα μπορείς αργότερα να το συνδέσεις και με το PC.

 

Εγω να σου πω την αληθεια επειδη θελω να μαθω, θελω να μαθω σωστα. Και εγω θα προτειμουσα να μπορουσα να μαθω πιανο. (φανταζομαι αν ξερεις πιανο μπορεις να παιξεις αρμονιο. Το αντιθετο ειναι πιο δυσκολο). Μπορω να μαθω πιανο ομως με ενα αρμονιο των 150€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου