Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για τη σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ομως δεν υπαρχει χρημα

Ατυχώς, το σπορ που διάλεξες είναι ακριβό, όπως θα δείς στη συνέχεια...

 

Και εγω θα προτειμουσα να μπορουσα να μαθω πιανο.

Επειδή έχεις αρχίσει και τα μπλέκεις...Εάν θέλεις να μάθεις πιάνο (ή πλήκτρα...) πάς σε ένα δάσκαλο ή ένα ωδείο για αρχή. Εκεί θα βρείς και τη λύση.

Εάν θέλεις να ασχοληθείς με τη σύνθεση και τη μουσική (γενικά), θές δε θες θέλεις για αρχή ένα υπολογιστή για πιό εύκολα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορω να μαθω πιανο ομως με ενα αρμονιο των 150€;

Οχι δεν μπορεις. Για να μαθεις να παιζεις πιανο θες ενα...πιανο.

'Η εστω ενα πληκτρολογιο με 88 βαρυκεντρισμενα πληκτρα πιανου.

Με ενα 88ρι controller και το pc σου μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα, αλλα με 150 ευρω δεν νομιζω να βρεις κατι αξιολογο να αγορασεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να σου πω την αληθεια επειδη θελω να μαθω, θελω να μαθω σωστα. Και εγω θα προτειμουσα να μπορουσα να μαθω πιανο. (φανταζομαι αν ξερεις πιανο μπορεις να παιξεις αρμονιο. Το αντιθετο ειναι πιο δυσκολο). Μπορω να μαθω πιανο ομως με ενα αρμονιο των 150€;

 

 

Μου τα γύρισες  ;D

 

Εγώ σου μιλάω με τη λογική ότι θέλεις να φτιάξεις pop κομματάκια. Για αυτό "χρειάζεται" μια στοιχειώδης γνώση αρμονίας, που με το αρμόνιο θα αποκτήσεις, και από εκεί και πέρα θέλει να μπεις στην ενορχήστρωση, που ανάφερε ο Marathon σχετικά και βέβαια στην παραγωγή, δηλαδή DAW, plug ins κλπ.

 

Τώρα μου λες θέλω να μάθω πιάνο. Τι εννοείς; Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο όντως, ή να χαμε να λέγαμε; Το πιάνο είναι κλασσικό όργανο, δεν είναι παίξε γέλασε  ;D Πάρε εδώ ένα δείγμα να καταλάβεις τι παίζεται  ;D

 

 

 

 

Εσύ για να φτιάξεις κάνα Pop κομματάκι, πρέπει να μάθεις (λίγη) μουσική. Άσε τις βαριές κουβέντες του τύπου "να μάθω σωστά πιάνο", γιατί θα μπλέξεις άσκημα  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να μαθω πιανο ομως με ενα αρμονιο των 150€;

 

ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις να μαθεις τα ΒΑΣΙΚΑ γυρω απο τη μουσικη,δεν σε ενδιαφερει να μαθεις...πιανο (τι να το κανεις το πιανο στη μουσικη που παιζεις?να παιζεις Μπετοβεν πανω απο τις λουπες? ;D ;D)  ....το ΝΤΟ μινορε που θα πρεπει να μαθεις ειναι ΙΔΙΟ και στο αρμονιακι των 150 ευρω και στο Steinway ,μη φοβασαι...λοιπον και προχωρα στην αγορα ενος midi keyboard να κανεις δουλεια σου ;D

 

μαθε πρωτα τα ΒΑΣΙΚΑ (ακκορντα,νοτες  και ρυθμο) για να  αρχισεις (αν μπορεις και το εχεις βεβαια μια και το..ταλεντο στη συνθεση ,αντιθετα με τις βασικες τεχνικες της,ΔΕΝ διδασκεται δυστυχως...) να κανεις τις ιδεες σου πραγματικοτητα και μετα γινεσαι ...Ριχτερ.... ;D,ποπ θα παιξεις ετσι κι αλλοιως και μαλιστα βασισμενη στα 4-5 ΙΔΙΑ μοτιβα και στα..2-3 ακκορντα  που ΟΛΟΙ οι χιπ χοπαδες χρησιμοποιουν...δεν θα γραψεις δα και την 9η συμφωνια... :)

 

σαμπως και εγω που..ΞΕΡΩ πιανο νομιζεις οτι χρησιμοποιω εστω και το 1% αυτων που εχω μαθει στο...ωδειο...? ;D

 

τωρα αν ΟΝΤΩΣ "θες να μαθεις πιανο" καλο θα ειναι να το κανεις ΣΩΣΤΑ δηλ. πηγαινοντας σε ενα ωδειο και σπουδαζοντας ΚΛΑΣΣΙΚΗ μουσικη,βεβαια σε ΤΙ ακριβως θα σε βοηθησει αυτο να γραφεις r&b & hip hop οπου το 80% του κομματιου ειναι ΝΤΡΑΜΣ & ΜΠΑΣΟ το 19% ΦΩΝΗ και το 1% μελωδικα οργανα... δυσκολευομαι να το καταλαβω.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και το..ταλεντο στη συνθεση ,αντιθετα με τις βασικες τεχνικες της,ΔΕΝ διδασκεται δυστυχως...

Από την άλλη το ταλέντο δεν διδάσκεται...αλλά η σύνθεση διδάσκεται ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη το ταλέντο δεν διδάσκεται...αλλά η σύνθεση διδάσκεται ;D ;D

 

αυτο ομως εχει πολλες φορες...ΤΡΑΓΙΚΕΣ συνεπειες.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομως εχει πολλες φορες...ΤΡΑΓΙΚΕΣ συνεπειες.... ;D

 

Και βέβαια  ;D Κάθεσαι μετά και γράφεις κάτι ατονάλ, κάτι σειριαλισμούς, κάτι φούγκες και κάτι συμφωνίες  ;D, και αποχαιρέτα την την ποπ που χάνεις  ;D αν δεν έχει 40 φωνές σε αντίστιξη και 15 εναρμόνιες μετατροπίες σε κάθε μέτρο, το κομμάτι "είναι άνευ σημασίας"  ;D ;D ;D ;D

 

Γι' αυτό σου λέω φίλε, άστο το ρημαδοπιάνο στην ησυχία του, εκεί τρια ακκόρντα στη σειρά με ένα αρμονιάκι, ΤΡΙΑ είπαμε έτσι; Στο τέταρτο καίγεσαι λέμε  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Από την άλλη το ταλέντο δεν διδάσκεται...αλλά η σύνθεση διδάσκεται ;D ;D

Βρε Μάραθε, σε βλέπω και το επαναλαμβάνεις... λες η "σύνθεση διδάσκεται".

Φυσικά, επίσης η Αντίστιξη και η ενορχήστρωση!

Εδώ ο άνθρωπος πρέπει να μάθει το ντο ρε μι πρώτα! Βασική θεωρία.

Η σύνθεση είναι πολλά ανώτερα στάδια αργότερα. Γιατί τον μπερδεύεις; Θέλει να γράφει Λα Φα Σολ ακόρντα και να μπορεί να παίζει και μια μελωδία. Και μετά θα βάλει κι ενα μπασάκι και μια έτοιμη λούπα beat. Voila!

Αν ασχοληθεί με κέφι, σε ένα τρίμηνο θα είναι σε καλή φάση και θα αρχίσει μετά σαν κι εσένα να ψαχουλεύει τα μίντια και τα ξύντια. Βέβαια δεν ξέρω αν θα αποκτήσει και το ταλέντο σου! :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο άνθρωπος πρέπει να μάθει το ντο ρε μι πρώτα! Βασική θεωρία.

η συζήτηση έχει ξεφύγει από τον συγκεκριμένο άνθρωπο...

 

Γιατί τον μπερδεύεις;

Εγώ? Μόνος του μπερδεύτηκε 8)...με την παρουσία του στο συγκεκριμένο forum!

Θέλει να γράφει Λα Φα Σολ ακόρντα και να μπορεί να παίζει και μια μελωδία. Και μετά θα βάλει κι ενα μπασάκι και μια έτοιμη λούπα beat. Voila!

Midi files έτοιμα λοιπόν. Voila!

Βέβαια δεν ξέρω αν θα αποκτήσει και το ταλέντο σου!

Προφανώς...αλλά θα του πώ τα μυστικά του Melodyne ;D...και θα γίνει σαν και εμένα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου