Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για τη σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να καταθέσω και γω την άποψη μου απο προσωπική εμπειρία.. Καταρχάς δεν εχω λόγο να διαφωνήσω με τα παιδια που λενε οτι ειναι σχεδον απαραιτητο να ξέρεις κάποια βασικά πάνω στη θεωρία ωστε να εχεις την δυνατότητα να κάτσεις σε ενα κλαβιε και να προσπαθήσεις εστω να βγάλεις μια μελωδία.Εγω τα τελευταία 5 χρονια ασχολούμαι με την house/electro/dance/pop/electrohop/eurodance/neoelectroniceurodancepopdutchouse και δεν συμμαζεύεται με τόσες ταμπέλες ;D ;D και δεν εχω πιάσει ουτε μια φορά το καημένο xboard25 που ειχα αγοράσει,η για να ειμαι ειλικρινής το εχω χρησιμοποησει ελάχιστες φορές.Εχω σκαρώσει οπως μ'αρεσει να λεω περίπου 30 παραγωγές οσο καιρό ασχολούμαι με αυτο το "πραγμα" και για τις περισσότερες απο αυτες εχουν ενδιαφερθεί και καποιοι άνθρωποι..(δεν το λεω για να δείξω κατι απλα το αναφέρω για διευκοληνση της συζήτησης).Θα μου πεις τωρα πως φτιάχνεις παραγωγές χωρίς να βγάζεις τις μελωδίες σε ενα keyboard? Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο ομολογουμένως,και γω οταν ξεκίνησα δεν ήξερα που παν τα τεσσερα,δεν ξέρω ποση σημασία εχει αυτο που λενε οτι "πρεπει να το εχεις",δεν ξερω καν αν "το εχω",το μονο σίγουρο είναι οτι εχω μια μεθοδολογία. Σίγουρα βοηθάει και το ειδος που ασχολούμαι.

Πρωτα απ'ολα αφιέρωσα και αφιερώνω πολλες ωρες για ακροαση και επειδη οπως και στη ζωη ετσι και στη μουσικη ολα ειναι δανεικα πιστεψε με δεν πήγαν χαμένες.

Απο κει και περα τα midi files γιναν ο "οργανοπαιχτης" μου. Φυσικά πολυ σπανια τα αφηνω αυτουσια, παντα τα "πειραζω ετσι ουτος ωστε να μην θυμιζει σχεδον καθολου το αρχικο midi(εδω βοήθησαν λιγα πράγματα θεωριας).Κατα δεύτερον μεγαλο ρόλο σε μια παραγωγή μου πλεον παιζουν τα samples και τελευταίο αφηνω τις λουπες.Καποια κορυφαια vsti οπως το nexus2 και το sylenth1 βοηθανε παρα πολυ επισης.Και αφήνω στο τελος ενα σημαντικό κομματι που ειναι η συχνοτικη επεξεργασία σε μια λουπα πχ και τα εφφε. Πίστεψε με μπορείς να κάνεις παπαδες σε μια ενορχήστρωση χρησιμοποιοντας 1-2 loops αν πειραματιστεις αρκετά με τα filters κλπ.

Για midi files ψαξου στο google και θα βρεις εκατονταδες.

Για samples και loops εχω να προτεινω Vengeance Sound και Prime loops(ελπιζω να μην φανει ως διαφήμιση).

Αν εχεις ενα daw να ξερεις να το δουλευεις και 2 ηχεια να ακους καλα και πειραματιστείς αρκετα σε συνδυασμο με πολυ ακρόαση και μια μεθοδολογία θα εκπλαγεις με οσα θα καταφερεις σε λιγο διαστημα.Θα δεις οτι στο συγκεκριμενο ειδος μεγαλυτερο ρολο παιζει η ενορχηστρωση και η μιξη παρα η συνθεση.

 

Δες και εδω ενα παραδειγμα :

Ο τυπος τι εκανε,με εναν "αναγραματισμο" ;D ;D της γνωστής μελωδίας του avicii απ το levels,με ενα beat,ενα acapella και δουλεύοντας με filter,gate και γενικα εφφε πάνω έφτιαξε ενα hitακι για πλάκα!

 

Συγγνώμη που μακρηγόρησα.

Φιλικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα ίδια λέω και εγώ περίπου...αλλά δεν με παίρνουν στα σοβαρά γιατί ξέρουν ότι είμαι χαβαλές. Έλα όμως που γίνονται ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό που προτείνετε είναι πως αν θέλει ο ΟΡ να φτιάξει μια μελωδία, να πειράζει μια MIDI λούπα στην τύχη μέχρι να βγει κάτι.

 

Ε λοιπόν συμφωνώ. Σε όποιον αρέσει η μουσική ασχολείται με τη μουσική. Σε όποιον αρέσει η μουσική μέσω της τεχνολογίας ασχολείται με τη μουσική μέσω της τεχνολογίας. Τι πιο τεχνολογικό από ένα ποντίκι που ανεβοκατεβάζει Midi events. Τι να μπλέκεις με νότες και κλίμακες και αρμονίες, περιττά πράγματα, άστα αυτά για αυτούς που... φτιάχνουνε τις MIDI λούπες.

 

I don't want to live on this planet anymore

 

 

  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια άλλη μελωδια σε ενα κομμάτι που δεν μπορει να την γεννησει κανενα μηχάνημα.

Την μελωδία των φωνητικών ;)

 

μπορει ενω γρατζουνας λουπες και κουμπακια να βρεις κάτι αλλά εκει?

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό που προτείνετε είναι πως αν θέλει ο ΟΡ να φτιάξει μια μελωδία, να πειράζει μια MIDI λούπα στην τύχη μέχρι να βγει κάτι.

 

Ε λοιπόν συμφωνώ. Σε όποιον αρέσει η μουσική ασχολείται με τη μουσική. Σε όποιον αρέσει η μουσική μέσω της τεχνολογίας ασχολείται με τη μουσική μέσω της τεχνολογίας. Τι πιο τεχνολογικό από ένα ποντίκι που ανεβοκατεβάζει Midi events. Τι να μπλέκεις με νότες και κλίμακες και αρμονίες, περιττά πράγματα, άστα αυτά για αυτούς που... φτιάχνουνε τις MIDI λούπες.

 

I don't want to live on this planet anymore

 

 

  ;D ;D ;D

 

 

Δεν θέλω να σε κάνω κομμάτια  ;D,αλλά ναι ο Μαραθώνας έχει δίκιο κι εμείς που ασχλούμαστε με τα ξύλα και τους ενισχυτές ,άδικο

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια άλλη μελωδια σε ενα κομμάτι που δεν μπορει να την γεννησει κανενα μηχάνημα.

Την μελωδία των φωνητικών ;)

 

μπορει ενω γρατζουνας λουπες και κουμπακια να βρεις κάτι αλλά εκει?

Ούτε εγώ θέλω να σε κάνω κομμάτια... αλλά και εδώ υπάρχει λύση. Αύριο όμως γιατί τώρα βλέπω ποδόσφαιρο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειλικρινά αρχίζω να ψιλοαισθάνομαι ασχημα λογω του οτι σας εβαλα να "τσακώνεστε"  ;D και δευτερον επειδη το thread τεινει να γινει ενα μεγάλο τρολλ.  :-[

 

Θελω να πω τα εξης:

 

α) εχω ασχοληθει με λουπες κλπ και βγηκα σε αδιεξοδο. Θέλω να φτιάχνω τις δικές μοπυ μελωδίες. Οπότε δεν με ενδιαφέρουν ουτε λουπες, ουτε να ανεβοκατεβαζω νοτες σε midi. Αν χρησιμοποιήσω λουπες θα το κάνω μονο για την μποτα.

 

β) έχω μελωδίες στο μυαλό μου και θέλω να τις μεταφέρω σε ήχο. Οπότε και μια μετρια έμπνευση υπάρχει.

 

γ) Αυτό που θέλω είναι το εξής. Έχω μια μελωδία στο μυαλό μου, μπορώ να την παίξω σε ένα αρμόνιο. Μπορώ να βρω τις νότες της μελωδίας. ΜΟΝΟ δεξί χέρι όμως. Αυτό που χρειάζομαι είναι το "γεμισμα". Ακόρντα,μπασο κλπ.

 

    παραδειγμα

Έστω οτι είχα εμπνευστει εγω την μελωδία "ασε με να σ'αγαπω" των rec. Αυτό που τραγουδάει ο αντρας στην αρχή μπορώ να το παιξω δεξι χερι σε αρμονιο. Επίσης νομίζω οτι αντιλαμβάνομαι σε ποιο χρόνο του εκάστοτε τραγουδιου αλλάζουν τα ακορντα(οπως δείχνω στο παρακάτω παράδειγμα. Ελπίζω να έπιασα την σωστή θέση ;D ). Αυτο που θέλω να μάθω είναι ΠΟΙΑ ακόρντα πάνε σε κάθε αλλαγή.

 

 

Δηλαδή έχουμε.

(χ)Ασε με να σάγαπ(χ)ώ, μα(χ)ζι σου εγώ να (χ)ζω.

 

Πως μπορώ να μάθω να βρίσκω ποια ακόρντα πάνε εκεί που έχει (χ)?

Δηλαδή στην ουσία, για αρχή τι θα έπαιζα με το αριστερό χέρι σε ενα αρμόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία. Αυτό που ζητάς λέγεται "εναρμόνιση", και είναι ένα καθαρά μουσικό αντικείμενο που διδάσκεται διεξοδικά και μεθοδικά.

 

Αν θέλεις να έχεις μια ολοκληρωμένη γνώση επί του θέματος, η θεωρία και η Αρμονία είναι η καλύτερη μέθοδος. Εναλλακτικά μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου, με τους τρόπους που έχει αναφέρει πχ ο Yameth.

 

Και όχι, το να βαράς στην τύχη δεν είναι λύση. Η μάλλον δεν είναι η συντομότερη και η πιο αποτελεσματική λύση. Αν καταλάβεις έστω τα βασικά, κλίμακες- συγχορδίες- chord progressions, σε 5 λεπτά θα κάνεις τη δουλειά που κάνουν οι άλλοι με 5 ώρες τυχαίου ανεβοκατεβάσματος.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαρτάται από την μελωδική γραμμή που τραγουδάει το "στίχο" ή μάλλον την πρόταση που έγραψες πιό πάνω.

 

Βάση της μελωδικής γραμμής, συμπεριλαμβανομένου της "κλίμακας" στην οποία ανοίκει, των μουσικών αξιών και ανάλογα το ύφος - είδος (blues, jazz, rock, λαϊκό, έντεχνο κλπ) μπορούν να μπούν πάρα πολλές συγχορδίες που να "δένουν" με το πιό πάνω - την πιό πάνω (υποθετική έστω ότι υπάρχει) μελωδία και όχι απαραίτητα μόνο στα σημεία που υπάρχει το (χ).

 

Είναι καθαρά θέμα αρμονίας (μουσικής - θεωρητικής αρμονίας) ή αλλιώς εναρμόνισης. Προϋποθέτει γνώσεις αρμονίας, κλίμακες κλπ που είναι από τα βασικότερα συστατικά για έναν μουσικό ή καλύτερα για ένα τραγούδι ή ας μου επιτραπεί η έκφραση για ένα μουσικό άκουσμα με μουσικό νόημα.

 

Εκτός κι αν τ'όχεις. Δηλαδή αν "νοιώθεις" ή "ακούς" κατά κάποιον τρόπο τι πάει πιό όμορφα που και πως.

 

Στο πιό πάνω ο καθένας θα μπορούσε να βάλει διάφορες συγχορδίες ανάλογα τα ακούσματά του και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες στο νοιζ και στον κοσμο τσι δημιουργιας.. :D

 

Επι του πρακτεου..

Κανε μια προχειρη εναρμονιση να δεις τι παιζει..

(Να υποθεσω οτι ξερεις που ν το ΝΤΟ στο..αρμονιο.. :D)

Απο τα δυο μαυρα,το αμεσως προηγουμενο... :D

 

ΒΑΡΑ  ;D ταυτοχρονα

ΛΑ-ΝΤΟ-ΜΙ

μετα

ΣΟΛ-ΣΙ-ΡΕ

και μετα

ΦΑ-ΛΑ-ΝΤΟ

 

Παιξε μια τυχαια μελωδια στο δεξι χερι(τυχερε...μονο ασπρα πληκτρα  ;D) και αλλαζε τα παραπανω ακκορντα.

Ετσι θα παρεις μια γευση για το ΤΙ σημαινει συνοδεια ακκορντων σε μονοφωνια και ισως να βγαλεις και καμια Heavy Metal επιτυχια.. :D

 

Στη συνεχεια μαθαινεις τα υπολοιπα ακκορντα(μη μπλεξεις με θεωρια τωρα,θα τα δεις ολα)

και συνθετεις στην αρχη ΜΟΝΟ στα ασπρα πληκτρα..ΤΥΧΕΡΕ,ευκολο πραμα η μουσικη! 8)

 

Εν καιρω,αν εχεις αντιληψη,θα προχωρησεις και σε πιο περιπλοκα ακκορντα και εναρμονισεις βαζοντας και μαυρα πληκτρα.. :P ;D.

 

Αν δε,εισαι ηδη σε τετοιο σταδιο,παιξε τη μονοφωνικη σου μελωδια(αυτη που εχεις στο μυαλο) στο αρμονιο(ξερεις ε,ασπρα πληκτρα ;D) και βρες τα ακορντα λειτουργωντας

ΠΑΛΙ μονοφωνικα.

Πατωντας δηλαδη στο αριστερο,το πληκτρο* που εκφραζει αυτο το ''απο πισω''που εχεις στο μυαλο σου την ωρα που παιζεις το δεξι.

(*Θα το ψαξεις και θα το βρεις δοκιμαζοντας,μαλλον την ωρα που παιζεις το δεξι)

 

Απο αυτο το πληκτρο ξεκιναει το ακκορντο που ψαχνεις.

Αμα πατησεις μαζι μ αυτο το πληκτρο,το μεθεπομενο και το μεθεπομενο του μεθεπομενου(ΠΑΝΤΑ ΑΣΠΡΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ;D ;D)εχεις γινει Μπετοβεν! :D

Σχηματισες το ακκορντο που ψαχνεις!

 

Θα φαω καμια μηνυση απο τους θεωρητικους  :P αλλα προσπαθω να δωσω εναν καλαμπορτζικο τροπο για να μη μιλαμε...θεωρητικα... :)

 

Καλη συνεχεια! ;)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου