Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για τη σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ είπα οτι προφανώς και ΔΕΝ διαφωνώ να μάθεις θεωρία και αρμονία. Άπλα ανάφερα τον τρόπο που ασχολούμαι με το όλο θέμα εγώ(και εννοείτε οτι δεν ειναι ο πιο ενδεδειγμένος).

εχω μελωδίες στο μυαλό μου και θέλω να τις μεταφέρω σε ήχο. Οπότε και μια μετρια έμπνευση υπάρχει.

Δεν έχεις κάνα γνωστό να ξέρει μουσική,να του ψιθυρίζεις εσύ την μελωδία, αυτός να την βγάζει στο αρμόνιο και να συνεργαστείτε? ;D Και σιγά σιγά με μελέτη θα μάθεις και ακόρντα  και αρμονία κ.α!!

offtopic γιατι να αρέσει σε κάποιον να φτιάχνει παρόμοια τραγούδια σαν αυτό των rec??ellinikogyftoskylohiphophousies δλδ  :P :P :P

Πλάκα κάνω έτσι μην παρεξηγηθώ,γούστα είναι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θέλω να σε κάνω κομμάτια... αλλά και εδώ υπάρχει λύση. Αύριο όμως γιατί τώρα βλέπω ποδόσφαιρο...

 

Έλα 3-0 έληξε....

 

σιγουρα για καποιο μπλιμπλικοιδες πραμα θα μου πεις.....ελα ριχτο

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα για καποιο μπλιμπλικοιδες πραμα θα μου πεις.....ελα ριχτο

Θα κάνω κάτι καλύτερο...επειδή με πρόσβαλε και ο φίλος Αδμιν ότι τα κάνω μούτι...Θα στρωθώ το ΣΚ να φτιάξω κάτι με όλα αυτά που συζητάμε και θα ανοίξω καινούργιο θέμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στρωθώ το ΣΚ να φτιάξω κάτι με όλα αυτά που συζητάμε και θα ανοίξω καινούργιο θέμα.

Μας απειλείς φίλως;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες στο νοιζ και στον κοσμο τσι δημιουργιας.. :D

 

Επι του πρακτεου..

Κανε μια προχειρη εναρμονιση να δεις τι παιζει..

(Να υποθεσω οτι ξερεις που ν το ΝΤΟ στο..αρμονιο.. :D)

Απο τα δυο μαυρα,το αμεσως προηγουμενο... :D

 

ΒΑΡΑ  ;D ταυτοχρονα

ΛΑ-ΝΤΟ-ΜΙ

μετα

ΣΟΛ-ΣΙ-ΡΕ

και μετα

ΦΑ-ΛΑ-ΝΤΟ

 

Παιξε μια τυχαια μελωδια στο δεξι χερι(τυχερε...μονο ασπρα πληκτρα  ;D) και αλλαζε τα παραπανω ακκορντα.

Ετσι θα παρεις μια γευση για το ΤΙ σημαινει συνοδεια ακκορντων σε μονοφωνια και ισως να βγαλεις και καμια Heavy Metal επιτυχια.. :D

 

Στη συνεχεια μαθαινεις τα υπολοιπα ακκορντα(μη μπλεξεις με θεωρια τωρα,θα τα δεις ολα)

και συνθετεις στην αρχη ΜΟΝΟ στα ασπρα πληκτρα..ΤΥΧΕΡΕ,ευκολο πραμα η μουσικη! 8)

 

Εν καιρω,αν εχεις αντιληψη,θα προχωρησεις και σε πιο περιπλοκα ακκορντα και εναρμονισεις βαζοντας και μαυρα πληκτρα.. :P ;D.

 

Αν δε,εισαι ηδη σε τετοιο σταδιο,παιξε τη μονοφωνικη σου μελωδια(αυτη που εχεις στο μυαλο) στο αρμονιο(ξερεις ε,ασπρα πληκτρα ;D) και βρες τα ακορντα λειτουργωντας

ΠΑΛΙ μονοφωνικα.

Πατωντας δηλαδη στο αριστερο,το πληκτρο* που εκφραζει αυτο το ''απο πισω''που εχεις στο μυαλο σου την ωρα που παιζεις το δεξι.

(*Θα το ψαξεις και θα το βρεις δοκιμαζοντας,μαλλον την ωρα που παιζεις το δεξι)

 

Απο αυτο το πληκτρο ξεκιναει το ακκορντο που ψαχνεις.

Αμα πατησεις μαζι μ αυτο το πληκτρο,το μεθεπομενο και το μεθεπομενο του μεθεπομενου(ΠΑΝΤΑ ΑΣΠΡΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ;D ;D)εχεις γινει Μπετοβεν! :D

Σχηματισες το ακκορντο που ψαχνεις!

 

Θα φαω καμια μηνυση απο τους θεωρητικους  :P αλλα προσπαθω να δωσω εναν καλαμπορτζικο τροπο για να μη μιλαμε...θεωρητικα... :)

 

Καλη συνεχεια! ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

Μπραβο. Κατι τετοιο θα δοκιμασω για αρχη. Αυτο που θελω ειναι να εξοικιωθω με τις συγχορδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα κάνω κάτι καλύτερο...επειδή με πρόσβαλε και ο φίλος Αδμιν ότι τα κάνω μούτι...Θα στρωθώ το ΣΚ να φτιάξω κάτι με όλα αυτά που συζητάμε και θα ανοίξω καινούργιο θέμα.

Ε όχι και σε πρόσβαλα... Απλά συζητάς άλλο θέμα.

Κάτσε να φτιάξεις (και θα φτιάξεις όπως έχεις κάνει στο παρελθόν) αλλά σου διαφεύγει το ότι εσύ ξέρεις τη διαφορά του Λα μινόρε από το Μι. Και μπορείς επίσης να τα παίξεις. Ο ΟΡ όμως δεν ξέρει, άρα είναι άτοπο αυτό που θα κάνεις. Αν ήξερε και αυτός κάτι θα έκανε. Είτε με κολάζ (όπως προτείνεις), είτε με άμεση σύνθεση (έστω τυχαία). Δεν είπαμε πως πρέπει να είσαι προφέσορας ούτε είπα πως πρέπει να μάθει αρμονία. Άλλωστε είναι πολλοί που παίζουν και δεν ξέρουν. Αυτά που λέει ο freerock1974 δηλαδή και σιγά - σιγά λίγο παραπάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά σου διαφεύγει το ότι εσύ ξέρεις τη διαφορά του Λα μινόρε από το Μι.

Στη κιθάρα...στα πλήκτρα κάνω (περίπου) τις οδηγίες του Σταύρου και copy-paste. Γι αυτό άλλωστε έχω και το σαχλόφωνο. Θα με αναγκάσεις να μην πιάσω καθόλου κιθάρα... :o

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου