Προς το περιεχόμενο

Κριτικη για τη μπαντα μας


hwept

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ με τη σειρά μου δε θα μπω σε τεχνικές αναλύσεις και πολλές λεπτομέρειες.

Απλά ως άτομο που σας έχω δει σε τόσα live και που σας ξέρω έναν προς έναν πολύ καλά προσωπικά ως άτομα και μουσικούς θα πω οτι απογοητεύτηκα από το αποτέλεσμα.  :-\

 

Πιστεύω οτι τα κλιπάκια σας αδικούν κατάφορα μιας και έχω ακούσει τα ίδια ακριβώς τραγούδια πολύ καλά εκτελεσμενα από σας ζωντανά. Με πολύ περισσότερο νέυρο και δύναμη.

Στα live η φωνή του Θανάση είναι ΠΟΛΥ καλύτερη και είναι ένας βοκαλίστας που μου αρέσει να ακούω.

Επίσης, οι κιθάρες είναι πιο δυνατές και πιο δεμένες. Στα συγκεκριμένα clips μου ακούστηκαν ξενέρωτες τόσο σε παίξιμο όσο και σε gain. Χρειαζόταν λίγο παραπάνω kick.

 

Καλή συνέχεια!

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω πως το "κατω στην νερογραμμη" (  ;D ;D ;D ;D ;D ) ειναι πραγματικα , οπως ειπανε τα παιδια, κομματι απαιτησεων! Πολυ περισσοτερο απο αλλα των DS. Και εκει που χαλαστηκα ειναι η πενα στην κιθαρα...Στα υπολοιπα πιστευω οτι ειστε μια χαρα!

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καθότι rory-κός άκουσα το Philby. Από την πρώτη στιγμή, το κομμάτι δεν έχει ζωντάνια - η ρυθμική δεν δίνει το ρυθμό όσο πρέπει ενώ δεν βοηθάει και το κατέβασμα του τόνου. Η φωνή έχει σοβαρό πρόβλημα και στην άρθρωση ενώ δεν κολλάει και η χροιά. Γενικά περίμενα καλύτερα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άκουσα Lizzy και Dire...

 

Νομίζω ότι ο Νέστορας το έθεσε σωστά.

Πέραν τούτου, υπάρχει χώρος για βελτίωση και στο παιχτικό και στο ηχητικό.  ;)

 

Και η αλήθεια είναι ότι το μπάσο-τύμπανο θέλει δουλειά  :) (αν και σε κάποια σημεία νομίζω ότι και τα κιθαριστικά θα μπορούσαν αν είναι λίγο πιο «στρογγυλά» και σαν ήχος και σαν παίξιμο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε hwept, έπειτα απο ενα επιπόλαιο προσπέρασμα απο όλα τα κομμάτια, μπορώ να πώ οτι στέκεστε αρκετά καλά, ειδικά για ερασιτεχνικό σχήμα!  :)

 

Μία συμβουλή απο drummer σε drummer είναι να προσπαθήσεις να περάσεις κάποιο χρόνο και να εξοικειωθείς με το μπασίστα σου εκτός πρόβας. Δηλαδή να μελετάτε κάποια πράγματα μαζί, τζαμάρισμα, προετοιμασία των κομματιών για την πρόβα κτλ.. Με αυτόν τον τρόπο πιστέυω πως μια μπάντα μπορεί αποκτήσει γερά θεμέλια, δέσιμο και groove.

Αυτό παρατήρησα εγώ στη μικρή μου εμπειρία με την μπάντα μου, οτι δηλαδή οταν το ρυθμικό θέμα έχει λυθεί απο τον drummer και τον μπασίστα, τότε και οι υπόλοιποι πατάνε πιο σωστά και δένουν.

 

Αξιόλογη προσπάθεια πάντως, μπράβο σας που την μοιράζεστε και μαζί μας!

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τη σειρά μου δε θα μπω σε τεχνικές αναλύσεις και πολλές λεπτομέρειες.

Απλά ως άτομο που σας έχω δει σε τόσα live και που σας ξέρω έναν προς έναν πολύ καλά προσωπικά ως άτομα και μουσικούς θα πω οτι απογοητεύτηκα από το αποτέλεσμα.  :-\

 

Πιστεύω οτι τα κλιπάκια σας αδικούν κατάφορα μιας και έχω ακούσει τα ίδια ακριβώς τραγούδια πολύ καλά εκτελεσμενα από σας ζωντανά. Με πολύ περισσότερο νέυρο και δύναμη.

Στα live η φωνή του Θανάση είναι ΠΟΛΥ καλύτερη και είναι ένας βοκαλίστας που μου αρέσει να ακούω.

Επίσης, οι κιθάρες είναι πιο δυνατές και πιο δεμένες. Στα συγκεκριμένα clips μου ακούστηκαν ξενέρωτες τόσο σε παίξιμο όσο και σε gain. Χρειαζόταν λίγο παραπάνω kick.

 

Καλή συνέχεια!

 

Κι έλεγα "είναι δυνατόν να μοιάζει τόσο αυτή η φωνή με του Θανάση...";; Αλλά ο Γιώργος έχει πολύ δίκιο, σε αυτή την ηχογράφηση είστε κάτω από τα γνωστά στάνταρ σας παιδιά...Είμαι σίγουρος ότι το έχετε και σύντομα θα ξαναβρεθείτε σε φόρμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελαμε να ακουσουμε τη γνωμη σας

Εγώ θα ήθελα να ακούσω την δική σου. Ειλικρινά.

 

Η δική μου, αλλού θετική αλλού επικριτική, εστιάζεται μάλλον στο ότι....

Η επιλογή των κομματιών μου άρεσε, αλλά η μπάντα δεν γκρουβάρει.  :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, η ηχογράφηση δεν σας κολακεύει καθόλου. Π.χ. η φωνή είναι πολύ μπροστά (δεν παίζετε λαϊκά), η κάσα δεν ακούγεται (εννοώντας ότι ακούγεται αλλά καλύτερα να μην ακουγόταν - το υπόλοιπο σετ είναι OK) και οι κιθάρες αρκετά συχνά χάνουν σε όγκο.

 

Επίσης, διαβάζοντας τα σχόλια του G.K. και του Ριχάρδου, σκέφτηκα την πιθανότητα να σας έπιασε κοκκινοφωτίτιδα (γνωστή διαταραχή που εμφανίζεται με το που ανάβει το Rec). Ξεπεράστε την γράφοντας συνέχεια τους εαυτούς σας.

 

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με Νέστορες, Λονγκσάντοους, Οντιοκώστες και λοιπούς αυστηρούς. Tο συγκεκριμένο σέσιον δεν σας βγήκε.

 

Όμως πιστεύω ότι είσαστε στα όρια του να γίνετε καλοί με λίγη δουλειά. Η πρώτη ύλη υπάρχει, αλλά είναι ακατέργαστη. Το Self Portrait μου άρεσε.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση; τι θέλετε να κάνετε με τη μουσική;

 

Ψυχοθεραπεία κάνουμε...Περνάμε καλά παίζοντας μουσική και θέλουμε με τον καιρό να βελτιωνόμαστε για να μπορούν κι όσοι μας ακούν να περνάνε κι αυτοί όσο καλύτερα γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου