Προς το περιεχόμενο

roland juno gi ή yamaha mo6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kurzweil PC3 61 Synthesizer Workstation

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Synthesizers/Synthesizer-workstation/Kurzweil-PC3-61-Synthesizer-Workstation/art-SYN0003445-000

 

1,099.00

 

Και αν χρειάζεσαι θήκη για τις ανάγκες μετακίνησης του

(αν παίζεις με κάποια μπάντα…)

 

MGM RS Case KURZWEIL PC3-61

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/MGM-RS-Case-KURZWEIL-PC3-61-/art-SYN0003503-000

 

148.80

 

Μπορεί ο φίλτατος Waterfall-K να νιώθει:

 

«ενας ευτυχης κατοχος ενος ΜΟΧ6»

 

Και να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό, μιας και καλύπτει με αυτό τις ανάγκες του...

   

Αλλά…

Σύμφωνα με αυτά που εσύ έχεις γράψει σαν προσωπικές σου ανάγκες για την ποιότητα του touché των πλήκτρων, για τα Rock Organs και τα Pianos που θέλεις, το Kurzweil PC3 61 Synthesizer Workstation θα είναι η πρόταση μου σε αυτά.

 

Σίγουρα, σε ευκολία χειρισμών το Kurzweil PC3 61 Synthesizer Workstation δεν υπερτερεί έναντι των άλλων δυο, και σίγουρα για να το «μάθεις» θα σου χρειαστεί  ένα extra χρονικό διάστημα προσήλωσης σε αυτό…

 

Αλλά από την άλλην “It sound the business” με τους ήχους και την ποιότητα κατασκευής που έχει.

 

Πέρα από όλες τις προτάσεις που μπορούν να γίνουν και που είναι προσωπικές μας απόψεις πάνω στο θέμα αυτό, θα σου προτείνω και εγώ αυτό που έγραψε άνωθεν ο Μανώλης:

 

Try before you buy!...

 

Όποια και αν είναι η εμπειρία μας και η διάθεση προσφοράς βοήθειας, εξακολουθούμε να έχουμε τις προσωπικές μας αρέσκεις και δυσαρέσκειες, τα δικά μας «θέλω», οπότε αυτό που θα διαβάσεις είναι οι προσωπικές μας υποκειμενικότατες προτάσεις, οι οποίες δεν είναι ταυτόσημες μεταξύ μας, ούτε φυσικά διάγουμε ο ένας την ζωή του άλλου, ούτε έχουμε ο καθένας μας τα «θέλω» του άλλου, ποσο μάλιστα τα δικά σου προσωπικά και υποκειμενικά «θέλω»…

 

Οπότε θεωρώ ότι για το οικονομικό επίπεδο της όποιας επικείμενης αγοράς σου η’ όχι, επιβάλλεται να έχεις την δική σου προσωπική γνώση και άποψη για το τι θα λάβεις σαν απολαβή έναντι αυτής…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

O "φίλτατος Waterfall-K " εχει μια μικρη εμπειρια πανω στα synths απο τα μεσα των 80s ως τωρα, και χωρις να εχει καμια σχεση (επαγγελματική) με καμια Yamaha, προτεινει στον post writer να αγορασει το ΜΟΧ6/8 με "κλειστα ματια".

Το ιδιο μπορω να πω πχ, και για τα Waldorf Blofeld, Korg M50 κλπ.

Δεν ειμαι Yamaha fan boy, λεφτα να υπαρχουν να αγοραζουμε synths απο διαφορες μαρκες.

Στο ερωτημα "roland juno gi ή yamaha mo6" η απαντηση ειναι "MO6", και αν παμε παραπερα ειναι "ΜΟΧ6".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που εσύ έχεις γράψει σαν προσωπικές σου ανάγκες για την ποιότητα του touché των πλήκτρων, για τα Rock Organs και τα Pianos που θέλεις, το Kurzweil PC3 61 Synthesizer Workstation θα είναι η πρόταση μου σε αυτά.

Μην χαλιεσαι και μην ψαχνεσαι , ΑΝ ψαχνεις για rock organs με waterfall keys και πραγματικο ηχο Hammond, ξεχνα τα synths οποιασδηποτε τιμης.

 

"Σκασε" 1350 ευρω και αγορασε το Hammond XK1. (σου λεω XK1 που ειναι το πιο φτηνο, αλλα απο ηχο ειναι.....Hammond).

Τελος.... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε.Καταλαβα.Οποτε ξεχναω το kurzweil για αρχη.Ξεχναω για λιγο και το juno gi που το εχω βρει εδω στο noiz με 550 ευρω και κοιταω για το mox6 σε καινουριο ή το fantom g σε μεταχειρισμενο.Δυνατοτητα να τα δοκιμασω δεν υπαρχει γιατι το τελευταιο καταστημα με οργανα εκλεισε πριν λιγο καιρο λογο κρισης και πρεπει να παω στο Ηρακλειο και αν τα εχουν.Απ το youtube οτι κανω και απο εδω.Εχω και μια ιδεα απο δικες μου εμπειριες και σιγα σιγα με τη βοηθεια σας θα τη βρω την ακρη.Παντως η κουβεντα βοηθαει και ευχαριστω.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτια μου αναβεις με το kurzweil.H αληθεια ειναι οτι εχει πληκτρα που ειναι πολυ καλα και γενικα ποιοτητα σε ολα.Δεν το βαριεσαι με τιποτα μιας και συνεχεια ολο και κατι σε προκαλει να στρωθεις και να μαθεις.Ομως αυτη η μαγικη δυσκολια δεν ξερω αν με απασχολει και δεν μ αφηνει να μπω παλι στο χωρο.Ειχα βολευτει και μαθει παλιοτερα τα ensoniq τα yamaha και το korg m1 που με το τελευταιο ειχα γινει ενα και εκανα νομιζω καλα πραγματα.Δεν ειναι ευκολη η επιλογη, απ την αλλη δεν θα δωσω και κανενα τρελο ποσο για να πεις οτι πηρα κατι και πηγε χαμενο.Απλα προσπαθω με την καθοδηγηση σας να πετυχω οσο το δυνατον την καλυτερη επιλογη βαση αναγκων.Σπιτι για προσοπικη ευχαριστηση και αντε να παιξουμε και κανενα ζωντανο με φιλους για φιλους.Μ αρεσουν οι ηχοι των dream theater-pain of salvation κτλ αλλα πως μπορεις να μην εχεις ηχους pink floyd-deep purple ....Εχει δικιο ο φιλος που λεει οτι για καποιον κατι ειναι τελειο αλλα για καποιον αλλα μπορει να ειναι μετριο.Εγω πιστευω πως κατι θα βγει απ την παρεα.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσουν οι ηχοι των dream theater-pain of salvation κτλ αλλα πως μπορεις να μην εχεις ηχους pink floyd-deep purple

Αυτα μπορεις να τα εχεις με τον ενα ή τον αλλο τροπο με ενα....ΜΟΧ6. ;D

Απ'την αλλη, το Kurzweil  PC361 πωλειται στο Music Store περιπου στα 1100 ευρω, μια πολυ καλη τιμη και κατεβασμενη αρκετα λογω του οτι θελουν να διωξουν το στοκ τους και να προωθησουν τη "νεα" σειρα PC3K.

 

Απ'οτι ξερω, το Music Store ειναι ενα απο τα πολυ λιγα_αν οχι το μοναδικο_online καταστηματα που ακομα πουλανε το PC3. Αν ειχα τα λεφτα_και με τα synths που εχω ηδη_θα το αγοραζα.

Σαν πρωτο synth δεν θα το εκανα. 8)

 

 

 

 

 

 

 

(αγορασε το ΜΟΧ6..... :P)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μου φιλε waterfall ειναι να διαγραφω απ τη λιστα μου μηχανηματα.Το ξερω οτι υπαρχουν στο χιλιαρικο λιγο πανω λιγο κατω διαφορα αλλα αν δεν κανω μια αρχη με οτι βρηκα δεν θα τελειωσω ποτε.Μεχρυ στιγμης εχω στη λιστα τα juno gi-mox6-fantom g-motif xs-kurzweil pc3x.Σιγουρα η λιστα θα μπορουσε να ειναι ατελειωτη.Αλλωστε το θεμα ξεκινησε με τη συγκριση δυο πληκτρων αλλα στην πορεια με την κουβεντα καταλαβα οτι υπαρχουν σ αυτη την τιμη του χιλιαρικου κι αλλες καλες επιλογες σε καινουριο ή μεταχειρισμενο.Υπομονη και ψαξιμο.Απ αυτα εχω.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1000 ευρω δεν υπαρχει κατι σε καινουργιο που να ειναι εστω και κοντα με ενα ΜΟΧ6.

Σε μεταχειρισμενα παμε αλλου.

Αν βρεις με 200/300+ ευρω παραπανω ενα Motif XS εννοειται οτι το αγοραζεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall-K

 

O "φίλτατος Waterfall-K " εχει μια μικρη εμπειρια πανω στα synths απο τα μεσα των 80s ως τωρα, και χωρις να εχει καμια σχεση (επαγγελματική) με καμια Yamaha, προτεινει στον post writer να αγορασει το ΜΟΧ6/8 με "κλειστα ματια".

 

Με "κλειστα ματια" μπορείς φίλτατε να προτείνεις ότι θέλεις…

 

Το ουσιαστικό ”πρόβλημα” «ξεκινάει» όταν είναι ”κλειστα” τα αυτια, οπότε θα ξαναπώ το –αυτονόητο για μένα- και όπως αναλόγως διάβασα και από τον Μανώλη:

 

Try before you buy!...

 

Που για την δική μου ταπεινή άποψη είναι και το πιο σωστό και πρέπον…

 

Τώρα αν εσύ φίλτατε θέλεις να σου κλείνουν με τυφλόπανο τα μάτια, ώστε να κάνεις blind  test, δεν έχω –προσωπικά- καμία αντίρρηση προς αυτό!...

 

Όπως βολεύεται και «αγαπάει» ο καθένας…

                     

Το ιδιο μπορω να πω πχ, και για τα Waldorf Blofeld, Korg M50 κλπ.

 

Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου για την Waldorf γιατί –ίσως- είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις από αυτήν και με έχει –επιμέρους- απογοητεύσει…

 

Π.χ.

 

Περίμενα να κατασκευάσει ένα πιο εξελιγμένο Waldorf ΧΤk με 32 φωνές –πια- ως Stand. Issue και φυσικά να αναγνωρίζανε το «λάθος» που έκαναν από το Waldorf MicroWave II με την αλλαγή των αναλογικών φίλτρων σε ψηφιακά...

 

Waldorf MicroWave I vs. MicroWave II

 

σε όλη την γκάμα των ψηφιακών προϊόντων τους…

 

Έκαναν κάτι τέτοιο σε όλα τα ψηφιακά προϊόντα τους?...

 

Όχι!...

 

Το  έδωσαν σαν factoty option μόνο στο Waldorf Q+ Phoenix Edition...

 

Όλοι οι άλλοι –οι φτωχοί και ταπεινοί- με το Waldorf Blofeld «κατουρήσανε στο πηγάδι» για την Waldorf!…

 

Δεν ειμαι Yamaha fan boy, λεφτα να υπαρχουν να αγοραζουμε synts απο διαφορες μαρκες.

Στο ερωτημα "roland juno gi ή yamaha mo6" η απαντηση ειναι "MO6", και αν παμε παραπερα ειναι "ΜΟΧ6".

 

Κοίτα…

 

Για να γίνει κάποιος fun μιας εταιρίας, θα πρέπει και αυτή η εταιρία να μπορεί να κατασκευάσει ένα προϊόν που να έχει διάρκεια μέσα στην πάροδο των ετών, ώστε να μπορέσει το ΧΧΧ αγοραστικό κοινό του προϊόντος να «ταυτιστεί» με το εν λόγω προϊόν και αντιστοίχως να ταυτίσει ψυχολογικά τον εαυτό του (ως αγοραστικό κοινό) με το προϊόν και αυθυπόστατα με την εταιρία που το παράγει αυτό -το προϊόν- σε μια -πολύ- μεγάλη διάρκεια χρόνου.

 

Π.χ.

 

Η Harley-Davidson έχει fan boys & girls γιατί παράγει τα ίδια μοντέλα Sportster, Dyna Glide & Electric Glide για μια πάρα πολύ μεγάλη σειρά ετών...

 

H Yamaha που «ψοφάει» εμπορικά τα workstations της πιο γρήγορα και από τα μπαγιάτικα ψάρια του Αλφαβητίξ, ποια fan boys & fun girls μπορεί πότε της –και με ποιες προϋποθέσεις?...- να αποκτήσει?...

 

Οπότε μην ανησυχείς φίλτατε Waterfall-K...

 

Κανείς και καμία δεν μπορεί να γίνει Yamaha fun boy or girl, γιατί δεν το επιτρέπει αυτό το marketing plan της Yamaha…              

             

Μην χαλιεσαι και μην ψαχνεσαι , ΑΝ ψαχνεις για rock organs με waterfall keys και πραγματικο ηχο Hammond, ξεχνα τα synths οποιασδηποτε τιμης.

"Σκασε" 1350 ευρω και αγορασε το Hammond XK1. (σου λεω XK1 που ειναι το πιο φτηνο, αλλα απο ηχο ειναι.....Hammond).

Τελος.... 8)

 

1350 Euro για ένα ψηφιακό rompler?...

 

Αφού είναι ψηφιακό και δεν είναι αναλογικό, πως έχει «ήχο Hammond»?...

 

Ήταν –τότε- τα Hammonds ψηφιακά?...

 

Γιατί εγώ κάτι για Αναλογικά Tone-Wheels είχα ακούσει και διαβάσει κάπου αλλού,  αλλά μάλλον είχαν κάνει –τότε- εκείνοι λάθος!…

 

Anyway, thx για την πληροφορία!...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ξεφυγαμε αλλα εχει κι αυτο τη χαρη του.Αν δεν ειχαμε διαφωνιες σ αυτη τη ζωη δεν θα βγαζαμε αποτελεσμα,αλλα εγω εξακολουθω να θελω να διαλεξω αναμεσα σε 5 μηχανηματα που εχω κατα νου.Σιγουρα η yamaha δεν σεβεται τα παλαιοτερα της μοντελα βγαζοντας νεα συνεχεια αλλα δεν παει να πει οτι δεν εχει μια αλφα ποιοτητα.Ειναι μια σεβαστη μαρκα που χρειαζεται στο χωρο και αυτο το πληρωνουμε.Η kurzweil παλι ζει σ ενα δικο της κοσμο με οτι αυτο σημαινει.Σου λεει εγω εδω ειμαι αμα θες ελα.Η korg ειναι κι αυτη μια μαμα του χωρου με πολλα προβληματα.πχ ενα προβλημα που ειχε απο παλια μπορει σε ενα νεο μοντελο να το φτιαχνει αλλα να συνεχιζει ενα αλλο προβλημα λες και δεν το ηξερε.Η roland ειναι στο χωρο του ηχου μια σοβαρη υποθεση και τη συμπαθω ιδιεταιρα.Τι να πω.Δυο μερες τωρα που μου εχει μπει η ιδεα ψαχνω στο internet και δεν σας κρυβω οτι ειναι μπερδεμα.θα περιμενω να ακουσω κι αλλες αποψεις και μεχρυ τελος του μηνος θα σας πω για την επιλογη μου.Μεχρυ τοτε σας ακουω με προσοχη.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου