Προς το περιεχόμενο

Σινιέ μάρκες - Μηπως ειμαι θυμα του Marketing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτή όμως, μέσα (και έξω) έχει ένα κάρο προενισχύσεις και όταν μπεί στο ρεύμα, ο ακουστικός της ήχος δεν έχει καμμία σχέση με τον ηλεκτρικό της. Στη συγκεκριμένη μπορείς να δείς ότι ο Metheny δεν χρησιμοποιεί μικρόφωνα...καρφί την πάει.

Ναι φίλε marathon, αλλά παίζει υπέροχα και από μόνη της. Το πως τη χρησιμοποιεί ο (θεός) Πατ στα Live είναι άλλο θέμα. Oρίστε μία ακόμα λοιπόν χωρίς ηλεκτρικά.

(μη ρωτήσετε την τιμή της  ;D)

jumbo1.jpg.e5b790ca975dcb04cf142d514abe9c6f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Κάτι άλλο που ισχύει επίσης είναι παρεξήγηση (όσον αφορά τα υλικά αγαθά): ακριβότερο = καλύτερο. Γεγονός που, πολύ συχνά, παρασύρει όλους μας να θέλουμε να πληρώσουμε πολύ παραπάνω απ' ό,τι πραγματικά χρειάζεται. Άλλος ένας θρίαμβος του καπιταλισμού.  ;D

 

 

Εκει θελω να καταλειξω ;D ;D

 

Σε αυτο που λενε οι φιλοι πιο πανω οτι ενας επαγγελματιας εχει την εμπειρια να "δει" τη διαφορα μιας πανακριβης απο  μιας φθηνοτερης συμφωνω απολυτως,δεν ειπα το αντιθετο.Αλλα το οτι δεν ειμαι τερας εμπειριας δε σημαινει οτι δεν εχω εμπειρια.Δηλαδη μερικα πραγματα κανουν ΜΠΑΜ!

Τι εφιαλτες εβλεπες το βραδυ και σηκωθηκες με τετοιες αποριες? ;D

 

Δεν εβλεπα εφιαλτες αλλα το σκεφτομαι καθημερινα και δε μπορω να βγαλω μια ακρη.Εχω κανει μερικες παπαριες οσο ασχολουμαι με gear γενικως,αλλα τις εκανα επειδη εβλεπα κατι το δοκιμαζα μου αρεσε το επαιρνα και μετα απο λιγο καιρο δοκιμαζα κατι αλλο που ουτε καν μου περνουσε απ'το μυαλο λογο χαμηλοτερης τιμης και δεν ειχε και τρελη διαφορα με κατι ακριβοτερο.Και μιλαω και για effects ενισχυτες και λοιπα οχι μονο κιθαρες.Να σου/σας δωσω ενα παραδειγμα αλλα με εφφε αυτη τη φορα.Υπαρχουν καποια τα γνωριζεται ΟΛΟΙ ειμαι σιγουρος που κοστιζουν 300-350 και ανω.Δε λεω ονοματα γτ θα ειναι σα να κυρησω πολεμο :P :P Δοκιμαζα οτι μπορουσα απο αυτες τις μαρκες σε καθε ευκαιρια,μερικα με ειχαν αφησει αναυδο να πω την αληθεια και λεω ''αξιζουν τα λεφτα τους''...Ο θεος(?) το εκανε και τυχαινει να δοκιμασω το Delay Flashback της TC!!!!Που κοστισε τα μισα και λιγα λεω.Πλεον πιστευω οτι ειναι το καλυτερο delay που υπαρχει.(Βεβαια και η ΤC δεν ειναι καμια μαρκουλα)Δηλαδη ο καπιταλισμος οσο σκεπτομενα ατομα και να ειμαστε μας εχει κανει σα ζομπι που αντι για μυαλα κινηγαμε οτι βγαζει ηχο.

Δηλαδη πειτε με οτι και οπως θελετε αλλα πιστευω οτι σχετικα με ολες τις ακριβες μαρκες κατι παιζει απο πισω βρε αδερφε.Δηλαδη με το ιδιο σκεπτικο αγοραζουμε παπουτσια.Κοστιζει ψιχουλα η κατασκευη τους και τα πληρωνεις τετραπλα.βεβαια με το γραπτο λογο δε μπορω να εξηγησω πολλα.Πιστευω να με καταλαβαινετε.

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μη ρωτήσετε την τιμή της  ;D)

Εάν είναι της Manzer...ξέρουμε. ;D Άντε όμως να το εξηγήσεις στον FaunO50 :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ messalion :

??? ??? δλδ αμα παρεις 1 κιθαρα των 4000 ευρω θες και ενισχυτη απο την ιδια κατηγορια τιμης ?

 

Δυστυχώς…. Ναι!...

 

Όταν αναφέρεσαι εννοιολογικά ως προς τις Reference ηλεκτρικές κιθάρες τότε αναγκαστικά θα πρέπει και ο αντίστοιχος Reference ενισχυτής σου να είναι του αντίστοιχου ποιοτικού επιπέδου ώστε να μπορεί να σου καταδείξει τα στοιχεία της ποιοτικής διαφοροποίησης (Quality factor specification) που μπορεί να έχει η  Reference ηλεκτρική κιθάρα σου από την δεινα έτερη της…

 

Με απλά λογάκια, (σε ένα υποθετικό πλάνο) δεν έχει αξία να «αγοράσεις» μία:

 

Abyss Firth Anniversary

http://www.abyssguitars.com/models/fifth_anniversary_guitar.htm

 

και να την συνδέσεις με τον Line-6 ενισχυτή «σου», για να πεις έπειτα ότι δεν άκουσες τις διάφορες που κατασκευαστικά έχει  από την Epiphone Std…

 

(προς αποφυγή οποιασδήποτε μορφής παρεξήγησης μεταξύ μας, όπως βλέπεις χρησιμοποιώ στη αναφορά μου προς το πρόσωπο σου εισαγωγικά για την ευκολια και την ευχρηστία του λόγου δίχως να υπονοώ η’ να μέμφομαι σε τίποτα εσένα προσωπικά… Στην θέση των εισαγωγικών μπορούν να είναι ο πάσα εις και η πάσα ούσα αντί εσου… Ακόμα και εγώ αν έκανα κάτι τέτοιο…)

 

Οι διαφορές μεταξύ των δυο κιθαρών υπάρχουν…

 

Αλλά χρειάζονται καλά καλώδια (π.χ. Vovox) και ένας πάρα πολύ ποιοτικά καλός ενισχυτής ώστε να αποκαλυφτούνε αυτές…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εννοει πως αν εχεις "καλη" (ακριβη, whatever) κιθαρα αλλα μαπα ενισχυτη θα παρεις μαπα ηχο. Ενω ενας καλος ενισχυτης θα αναδειξει τα προτερηματα της. Αυτο βεβαια πιστευω πως ισχυει για ολες τι κιθαρες.

 

Πολύ σωστό!

Έχω φίλο που πήρε gibson explorer με αλλαγμένο σε gibsοn Dirty Fingers bridge μαγνήτη και πήγε να τη δοκιμάσει σε ένα peavey backstage (ss 10W)... Το ίδιο απόγευμα γύριζε τα μαγαζιά για άλλο ενισχυτή και χάρησε το backstage...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου FaunO50 δεν είναι ο καπιταλισμός αλλά γενικά ο υλισμός.

 

Κάτσε να στο δώσω σχηματικά:

 

 

"Έ φίλε, τσέκαρε ένα πεταλάκι που πήρα, κάνει 600 ευρώ"

 

 

Milk.png

 

 

"Έ φίλε, τσέκαρε ένα lick που έμαθα, σε κάνει καλύτερο παίχτη σε μια μέρα"

 

 

yao-ming-fuck-that-guy-rage-face.png

 

 

 

  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι της Manzer...ξέρουμε. ;D Άντε όμως να το εξηγήσεις στον FaunO50 :P

Είναι του Εrvin Somogyi. Ο άνθρωπος μπορεί να δουλεύει κάθε κιθάρα για 1 χρόνο μέχρι να έχει τον ήχο που θέλει (οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 25 χιλ :o)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 25 χιλ

και της Μanzer επίσης (25-30.000$)...και φτιάχνει 15-20 κιθάρες το χρόνο...Θα επαναλάβω...ας εξηγήσει κάποιος στον ΟΡ γιατί μία κιθάρα μπορεί να έχει 30.000$

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για χιουμοριστικους λογους και μονο--γιατι ειναι κλασικο το που θα καταληξει η διαμαχη περι ξυλων και ακριβων κιθαρων κλπκλπ--- γραφω τα παρακατω...)

 

Τι λετε ρε παιδια 30 χιλιαρικα για 3 καπακια κσυλου του χιλιοστου !!! 

Τουλαχιστον οι ηλεκτρικες ειναι μασιφ τα κσυλα......τι να μας πει η κουφια ακουστικη. :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου