Προς το περιεχόμενο

Σινιέ μάρκες - Μηπως ειμαι θυμα του Marketing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

But… it’s that emotional connection…. And music is emotional. Thus your perception of what you require to accomplish the goal of a superior performance, is what dictates the necessity of having the “high priced spread” or not…

 

Άστοχο το βρίσκω αυτό, δηλαδή τι μας λέει ο φίλος, ότι μόνο με ακριβά όργανα μπορεί κανείς να έχει "emotional connection";

 

Τόσοι και τόσοι έχουν μια λατρεμένη κιθάρα που δεν αποχωρίζονται, με άπειρο "emotional connection", επειδή ήταν η πρώτη τους ή η πρώτη καλή τους ή μ' αυτή έγραψαν κάποια αγαπημένα κομμάτια ή έδωσαν πετυχημέα λάιβ ή τους τη χάρισε αγαπητο πρόσωπο ή τους συντρόφευσε σε κάποια δύσκολη περίοδο της ζωής τους και τόσοι άλλοι λόγοι...

 

Για μένα η αγορά πανάκριβων οργάνων παραπέμπει σε:

 

1. αγοράζω ακριβό γιατί δεν μπορεί παρά να έιναι και αναλογικά καλύτερο

2. αγοράζω ακριβό γιατί έτσι δείχνω πως είμαι εκλεκτικός και ψαγμένος

3. αγοράζω ακριβό γιατί αφού δεν μπορώ να παίξω και πολύ καλά, ε ας έχω τουλαχιστον κορυφαίο όργανο,

4. αγοράζω ακριβό γιατί τα 'χω μπόλικα τα φράγκα και κάνω το κομμάτι μου

 

και, σε ορισμένες περιπτώσεις:

 

5. αγοράζω ακριβό γιατί ξέρω πως το αξίζω, όντως καταλαβαίνω τη διαφορά και όντως το χρειάζομαι για να κανω το επόμενο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και, σε ορισμένες περιπτώσεις:

 

5. αγοράζω ακριβό γιατί ξέρω πως το αξίζω, όντως καταλαβαίνω τη διαφορά και όντως το χρειάζομαι για να κανω το επόμενο βήμα.

αντε να ειναι 0,5 %

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κλασικες/ακουστικες ναι η τιμη ανταποκρινεται καλυτερα στην ποιοτητα γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις πιο ακριβη = πιο καλη

 

στις ηλεκτρικες με τοσα πραγματα να παιζουν ρολο (βλεπε το σχετικο μου τοπικ  :P), κλεινει πολυ η ψαλιδα.

Εχοντας μια Gibson standard και μια ρεπλικα (με καλους μαγνητες) μπορω να πω με σιγουρια οτι η οριτζιναλ ειναι καταπληκτικη κιθαρα αλλα δεν αξιζει (για μενα) τα 2100 που κανει καινουργια. Βεβαια την πηρα μεταχειρισμενη και αξιζε καθε ευρω που εδωσα!  ;D

 

Οποτε θα τολμουσα να πω οτι τα ακριβα μεταχειρισμενα οργανα εχουν πολυ καλο value for money και ας ειναι μαρκας

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστοχο το βρίσκω αυτό, δηλαδή τι μας λέει ο φίλος, ότι μόνο με ακριβά όργανα μπορεί κανείς να έχει "emotional connection";

 

σου ξεφυγε αυτο

 

or NOT

 

;D

 

το αποσπασμα ειναι απο ενα thread οπου ,ως συνηθως,καποιοι αναρωτιοντουστασανε ;D γιατι μια καταχτυπημενη Fender relic CS tele κανει 2 φορες παραπανω απο μια RI....και αν ειναι 2 φορες...καλυτερη....και απλα τους ειπε αυτο που ΟΝΤΩΣ ισχυει δηλ. οτι οποιοι πληρωσαν τα λεφτα που κανει την θεωρουνε καλυτερη γιατι...ΘΕΛΟΥΝ να ειναι καλυτερη...και αυτο τους πειθει οτι ειναι καλυτερη και αρα τελικα για αυτους ΕΙΝΑΙ καλυτερη ;D

 

μιλαμε για βαθος σκεψης ,οχι αστεια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοι πληρωσαν τα λεφτα που κανει την θεωρουνε καλυτερη γιατι...ΘΕΛΟΥΝ να ειναι καλυτερη...και αυτο τους πειθει οτι ειναι καλυτερη και αρα τελικα για αυτους ΕΙΝΑΙ καλυτερη ;D

 

μιλαμε για βαθος σκεψης ,οχι αστεια... ;D

πςςςςςςς κανε με ψυχοπαιδι σου !!!! ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος μας λέει πως ο Ψ κιθαρίστας αγοράζει την κιθάρα των €€€€ για λόγους συναισθηματικούς, για μένα αυτό είναι άκυρο. Συναισθηματικό δέσιμο με κάτι που δεν έχω ούτε είχα ποτέ, και που βρίσκεται σε κάποιο ράφι καταστήματος, δεν νοείται.

 

Το "or not" απλά υπονοεί πως κάποιος άλλος μπορεί να έχει "...a different perception of what he requires to accomplish...", αυτό είναι αυτονόητο και δεν μας ενδιαφέρει, το ζητούμενο στην κουβέντα είναι ο Ψ γιατί κάνει αυτό που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για βαθος σκεψης ,οχι αστεια... ;D

Δηλ...οι πωλητές στα κιθαράδικα...πρέπει να έχουν δίπλωμα ψυχολογίας!!!! ;D ;D

Συναισθηματικό δέσιμο με κάτι που δεν έχω ούτε είχα ποτέ, και που βρίσκεται σε κάποιο ράφι καταστήματος, δεν νοείται...το ζητούμενο στην κουβέντα είναι ο Ψ γιατί κάνει αυτό που κάνει.

υπάρχει και το coup de foudre ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος μας λέει πως ο Ψ κιθαρίστας αγοράζει την κιθάρα των €€€€ για λόγους συναισθηματικούς, για μένα αυτό είναι άκυρο. Συναισθηματικό δέσιμο με κάτι που δεν έχω ούτε είχα ποτέ, και που βρίσκεται σε κάποιο ράφι καταστήματος, δεν νοείται.

 

Πως δεν νοειται...να δεις εγω τι συναισθηματικο δεσιμο εχω με μια βιλλα που μπανησα στο Χαμπστεντ...(απεναντι ακριβως απο το σπιτι του Κητς) αλλο αν δεν μπορω να την παρω... ;D

 

Παντα ομως θα την θεωρω το καλυτερο σπιτι που θα ΗΘΕΛΑ να εχω,αρα με βαση αυτα που ειπα ΕΙΝΑΙ και το καλυτερο σπιτι ever.. ;D (και αρα ΕΧΩ συναισθηματικο δεσιμο μαζι της μια και την ΑΓΑΠΩ...την ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΛΑ και τη θελω.. ;D)....

 

Για να μην αρχισουμε τις αναγωγες σε...γκομενες,αυτοκινητα,κτλ...θα νυχτωσουμε... ;D

 

υπάρχει και το coup de foudre

 

εδω μπερδευτηκε με τα αγγλικα...ασε τα γαλλικα στην ακρη...θα παθει εγκεφαλικο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μπερδευτει.Η μηπως το ταυρακι μου ειναι η γυναικα της ζωης μου???

 

Και γιατί να μην είναι; Εδώ ολόκληρος Angus και την έχει για γυναίκα, που είναι το πρόβλημα;

 

 

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα πορτοφολιού μια ακριβή κιθάρα. Για μένα δεν είναι απαραίτητη μια πολύ ακριβή κιθάρα, αν δεν μπορείς π.χ. να παίξεις καλά με μια καλή fender ή gibson, τότε σίγουρα δε φταίει η κιθάρα. Αλλά από εκεί και πέρα, όποιος τα έχει γιατί να μην αγοράσει;

 

Και anyway αν και εφόσον μου έπεφτε κάποιος λόγος θα ήταν περισσότερο για το γούστο, και όχι για το κόστος. Π.χ.

 

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_57vosgoldtop_aged_2.htm

 

not_bad_barack_obama_rage_face_meme_flyer-p244871143269637835zv6wk_400.jpg

 

 

 

Ενώ...

 

 

http://www.thomann.de/gr/esp_alexi_laiho_wh.htm

 

 

 oh%20god.png

 

 

 ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν νοειται...να δεις εγω τι συναισθηματικο δεσιμο εχω με μια βιλλα που μπανησα στο Χαμπστεντ...

 

Άλλο το "θέλω", κι άλλο το "αγαπώ". Δεν την αγαπάς τη βίλα, τη θέλεις.

 

Αντίθετα μπορεί κάλλιστα να αγαπάς το σπίτι σου στην αθήνα ή το βερολίνο, θα ήταν δυνατό κάτι τέτοιο γιατί με αυτά έχεις μια ΟΙΚΕΙΟΤΗΤΑ, άρα δυνητικά μπορεί και να το αγαπάς. Πρώτα αποκτούμε οικειότητα και μετά αγαπάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου