Προς το περιεχόμενο

Σινιέ μάρκες - Μηπως ειμαι θυμα του Marketing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κουραστηκα να διαβαζω και να προβληματιζομαι...

 

.... παω να βαλω καμια πολιτικη συζητηση στη τν να ηρεμήσει το κεφαλι μου!

;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι είσαι υποψήφιος "partcasterάκιας" ή/και customάκιας? ;D

 

Το εχω σκεφτει πολλακις!!Δηλαδη εκει με βλεπω και εγω να καταληγω!ΑΛΛΑ πως?Απο που?Ενα φιλαρακι εχει φτιαξει μια telecaster και του ειχε δωσει πληροφοριες σχετικα με τα ξυλα καποιος που ονομαζεται εδω(yiann) νομιζω και μενει Συρο.Μιλαμε για απιστευτα ξυλα και η κιθαρα φυσαει.SD Rails μαγνητες και τετοια καλα ;D

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω σκεφτει πολλακις!!Δηλαδη εκει με βλεπω και εγω να καταληγω!ΑΛΛΑ πως?Απο που?Ενα φιλαρακι εχει φτιαξει μια telecaster και του ειχε δωσει πληροφοριες σχετικα με τα ξυλα καποιος που ονομαζεται εδω(yiann) νομιζω και μενει Συρο.Μιλαμε για απιστευτα ξυλα και η κιθαρα φυσαει.SD Rails μαγνητες και τετοια καλα ;D

O Yann είναι πάρα πολύ καλός και στο εγγυώμαι προσωπικά.

Είναι ο μόνος που ανέλαβε να φτιάξει την...χμ...περίεργη κιθάρα μου με απόλυτη επιτυχία.

Παρ'όλα αυτά υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να σε βοηθήσουν (μη φανεί ότι κάνω διαφήμιση σε έναν μόνο) και πραγματικά πιστεύω ότι είναι η λύση για παίχτες όπως εσύ.

Και όπως λέω πάντα "ΟΚ θα τα σκάσεις μία φορά, αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις ότι είναι "κουστουμάκι" κομμένο και ραμμένο πάνω σου" ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα σκάσεις μία φορά, αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις ότι είναι "κουστουμάκι" κομμένο και ραμμένο πάνω σου"[/i] ;)

Ειναι πιστευω ο μονος τροπος να μεινω ευχαριστημενος!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιστευω ο μονος τροπος να μεινω ευχαριστημενος!

Aποκλείεται...ήδη θα σκέφτεσαι το επόμενο project πριν τελειώσει το πρώτο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποκλείεται...ήδη θα σκέφτεσαι το επόμενο project πριν τελειώσει το πρώτο ;)

Ναι αλλά δεν θα μπλέξει με μάρκες και το άγχος αν πληρώνει ταμπέλα ή αυτό που πραγματικά θέλει ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν θα μπλέξει με μάρκες και το άγχος αν πληρώνει ταμπέλα ή αυτό που πραγματικά θέλει ;)

Ναι αλλά θέλει και λίγο εμπειρία να ξέρεις τι θα δώσουν ένα μάτσο ξύλα, ηλεκτρικά και μεταλλάκια...Ενώ στην έτοιμη κιθάρα, τη κατεβάζεις από το ράφι, παίζεις...και εάν δεν γουστάρεις, πάς στην επόμενη... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θέλει και λίγο εμπειρία να ξέρεις τι θα δώσουν ένα μάτσο ξύλα, ηλεκτρικά και μεταλλάκια...Ενώ στην έτοιμη κιθάρα, τη κατεβάζεις από το ράφι, παίζεις...και εάν δεν γουστάρεις, πάς στην επόμενη... ;)

Πάρα πολύ σωστό αυτό που λες! (δεν παίρνεις τηλέφωνο τον ράφτη και του λες "Κύριος είμαι χοντρούλης, φτιάξε ένα κουστουμάκι" ;D )

Με βάση όμως τα λεγόμενα του φίλου μας εδώ, καταλαβαίνω ότι έχει δοκιμάσει κάμποσες κιθάρες και πιστεύω ότι έχει μία εικόνα στο μυαλό του για το τι θέλει, αν όχι ο κάθε μάστορας είναι σε θέση να τον βοηθήσει εξηγώντας του τις λεπτομέρειες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρεσαι εννοιολογικά ως προς τις Reference ηλεκτρικές κιθάρες τότε αναγκαστικά θα πρέπει και ο αντίστοιχος Reference ενισχυτής σου να είναι του αντίστοιχου ποιοτικού επιπέδου ώστε να μπορεί να σου καταδείξει τα στοιχεία της ποιοτικής διαφοροποίησης (Quality factor specification) που μπορεί να έχει η  Reference ηλεκτρική κιθάρα σου από την δεινα έτερη της…

 

Με απλά λογάκια, (σε ένα υποθετικό πλάνο) δεν έχει αξία να «αγοράσεις» μία:

 

Abyss Firth Anniversary

http://www.abyssguitars.com/models/fifth_anniversary_guitar.htm

 

και να την συνδέσεις με τον Line-6 ενισχυτή «σου», για να πεις έπειτα ότι δεν άκουσες τις διάφορες που κατασκευαστικά έχει  από την Epiphone Std…

 

Οι διαφορές μεταξύ των δυο κιθαρών υπάρχουν…

 

Αλλά χρειάζονται καλά καλώδια (π.χ. Vovox) και ένας πάρα πολύ ποιοτικά καλός ενισχυτής ώστε να αποκαλυφτούνε αυτές…

 

Τα παραδείγματα είναι πολύ εξτρίμ και θα έλεγα πως δεν βοηθούν καθόλου στην στήριξη του επιχειρήματος, το οποίο έχει μια δόση αλήθειας αλλά με την πείρα που έχω πια πιστεύω πως είναι μικρή. Παλιότερα πίστευα πως αυτό όντως συμβαίνει, όχι μόνο στο χώρο του hifi αλλά και στα ηλεκτροκιθαριστικά, τώρα όμως όχι. Αρκούν απλά αξιοπρεπή μηχανήματα και όχι μερικά πολύ σπέσιαλ με την ταμπέλα του "κορυφαίου" ή "reference" (που παρεπιπτόντως σαν έννοια δεν υπάρχει στην ηλεκτροκιθαριστική για την πιστότητα αλλά για τους trademark ήχους - ένας από τους λόγους που είναι κάπως άνευ αντικειμένου η ταμπέλα αυτή).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου