Προς το περιεχόμενο

Σινιέ μάρκες - Μηπως ειμαι θυμα του Marketing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι είναι μια ωραία και ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά θα ήθελα να μείνω σε αυτό που επεσήμανα σε σχέση με το θέμα μας, το οποίο επεκτάθηκε στο αν οι διαφορές των πανάκριβων και πολύ φροντισμένων σινιέ ηλεκτρικών κιθαρών - όπως τις προωθεί το μάρκετινγκ - γίνονται αντιληπτές με σούπερ μηχανήματα ή απλά αξιοπρεπή.

 

Για παράδειγμα, η άποψή μου είναι βάσει της πείρας μου (που φυσικά δεν είναι τεράστια όπως ίσως έγινε η παρανόηση) πως δεν είναι ανάγκη να κυνηγήσουμε έναν Matchless DC30 - το προσωπικό μου holy grail - για να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ πχ. μιας κιθάρας Α των 700 ευρώ και μιας κιθάρας Β των 4000. Αρκεί, πχ. για τα καθαρά του και λίγο για το crunch του, ένας Koch Studiotone, τον οποίο δεν θεωρώ απλά αξιοπρεπή αλλά υπέροχο ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πράγματι είναι μια ωραία και ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά θα ήθελα να μείνω σε αυτό που επεσήμανα σε σχέση με το θέμα μας, το οποίο επεκτάθηκε στο αν οι διαφορές των πανάκριβων και πολύ φροντισμένων σινιέ ηλεκτρικών κιθαρών - όπως τις προωθεί το μάρκετινγκ - γίνονται αντιληπτές με σούπερ μηχανήματα ή απλά αξιοπρεπή.

 

Εκ πείρας θα πω ότι ένα «και καλά» όργανο που είναι του τάδε, αν δεν παίζει ή ψιλό παίζει  από ένα αξιοπρεπές μηχάνημα και πάνω θα το ακούσεις αμέσως.

 

Για παράδειγμα πριν από καιρό ακούγαμε μια Gilmour strat - την ακριβή- σε έναν Fender (λάμπα δεν θυμάμαι μοντέλο, αξιοπρεπής ενισχυτής) και η «ετυμηγορία» ήταν: 700 ευρώ και με το ζόρι  ;D ;D ;D

 

Το όργανο δεν δικαιολογούσε σε καμία περίπτωση τα 2 χιλιάδες τόσα ευρώ που κοστίζει (αν θυμάμαι καλά την τιμή της ακριβής).

 

Οπότε IMHO από το «αξιοπρεπές» επίπεδο και πάνω αρχίζουν τα... ξεγυμνώματα  ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω υπερβολη να δινει καποιος υπερογκα ποσα για μια κιθαρα ωστοσο η υπερβολη ειναι μερος της ανθρωπινης φυσης επομενως...αν καποιος τα χει,δεν ενισταμαι.

Ειμαι βεβαια κατα του ''θα δωσω πολλα για να χω καλο ηχο''.

 

Το να συγκρινουμε οργανα με βαση την τιμη τους παλι και το να προσπαθουμε να τα κοστολογησουμε στο ''αληθες'' της αξιας τους,ειναι κατι που ειναι εντελως υποκειμενικο και ,προσωπικα,οπου βλεπω,με το ταπεινο μου κριτηριο,υποκειμενικοτητα,δεν μπαινω στη διαδικασια...

 

Η ''κοστολογηση'' ενος οργανου νομιζω οτι εχει να κανει με προσωπικα κριτηρια που πρεπει να βασιζονται στο ΤΙ ηχο ειμαι σιγουρος οτι μπορω να παραξω απο ενα οργανο και μου τον δινει,και οχι απο το ΤΙ ηχο θα ηθελα να παραγω επειδη ακουσα καποιον αλλο να παιζει ή επειδη νομιζω οτι αμεσως θα ακουσω την..οργαναρα.

Τα οργανα θελουν το χρονο τους,θελουν ζυμωση.

Καποιος θα σκεφτει ''μα καλα,ενα καλυτερο οργανο δεν με βοηθαει να βγαλω καλυτερο ηχο?''

 

Εχω αρχισει να πιστευω οτι οσο μοναδικα ειναι τα δαχτυλα του καθε ανθρωπου τοσο μοναδικη ειναι και η κιθαρα που του αρμοζει.

Το ΠΟΙΑ ειναι αυτη,δεν εχει να κανει με τιμη.Εχει να κανει με το παντρεμα.

Δυστυχως,στατιστικα,οι καλες νυφες σπανιζουν σε φτηνα οργανα...

Αυτη η αναζητηση ομως πρεπει να εχει μια προυποθεση:Την απολυτη σαφηνεια του τι ηχο εχω στο μυαλο τον οποιο εχω σαν στοχο.Και εδω ερχεται το οτι καποιοι βρηκαν το στοχο σε φτηνο οργανο.(Τυχεροι!)

Θεωρω παντως οτι λιγοι ανθρωποι πληρουν την παραπανω προυποθεση και ΙΣΩΣ σ αυτους να απευθυνονται τα πολυ ακριβα οργανα.(Αν εχουν και φραγκα...)

 

Μεταμεσονυχτιες φιλοσοφιες... :D

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μενα αξιζει να δωσει καποιος ενα μεγαλο ποσο αρκει να παρει κατι που θα τον γεμιζει....

Αρα κανε δοκιμες (παντα στο ιδιο σετ-απ,οχι ''μου ειπε ο Μητσος''.....) και δες τι σου αρεσει!

Τα μεγαλα ονοματα τα πληρωσα οσο λιγοι και δεν πηρα αυτο που ηθελα.....σιγουρα

ειναι και εμποριο πλεον (fender,gibson,prs....)

Απο τοτε που εσβησα τα ονοματα και τεντωσα τα αυτια μου πηρα οτι ακριβως

ηθελα!!!!!!

ΚΑΝΕ ΝΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ,ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΡΝΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΑΜΙΑ ΙΔΕΑ!!!!

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβη κιθαρα ή οχι, ο ηχος που θα βγαλει εξαρταται κατα ενα μεγαλο ποσοστο και απο τον κιθαριστα.

Ενδεικτικα να σας πω το εξης. Ειχα καποτε μια Μεξικανα Strat η οποια ηταν καλη (για μενα), αλλα επαθα πλακα οταν ακουσα τον ηχο που εβγαλε οταν επαιξε με αυτη καποιος ετη φωτος καλυτερος απο μενα (ο Αλεξης Φλουρος to be exact) και θυμαμαι σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη "ουαου, δεν ηξερα οτι η κιθαρα μου ακουγεται τοσο καλα". Ελα μου ντε που τελικα δεν ηταν η κιθαρα αλλα τα δαχτυλα που την χαϊδευαν  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τοτε που εσβησα τα ονοματα και τεντωσα τα αυτια μου πηρα οτι ακριβως

ηθελα!!!!!!

 

 

Μπάμπη,  πες μας την άποψη σου για την Huber Dolphin έμαθα ότι έπεσε στα χέρια σου :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια χαρά.

Με την ευκαιρία λοιπόν να σας πω κι εγώ την άποψή μου.

 

Είμαι κυριολεκτικά άναυδος απο την ένοια του marketing και οτι αφορά τους ρυθμούς που μπορεί και ελίσσεται όχι τόσο στις καταναλωτικές τσέπες, όσο στα μυαλά των καταναλωτών, δηλαδή οοοοοοόλους εμάς, τους γονείς τους παπούδες και τις γιαγιάδες μας, στων οποίων την εποχή κατατέθηκε το marketing plan όσων συζητάμε σήμερα εδώ.

Φανταστείτε τι έχει γίνει μέχρι τώρα.

Ετσι λοιπόν θεωρώ ότι είμαστε όλοι θύματα του marketing, εκτός απ'οσους δεν το ξέρουν(...)(-ίσως να επεκτάθηκα λίγο παραπάνω :)).

 

Οσον αφορά τις κιθάρες, η δική μου ιστορία ξεκίνησε απο μια jem 20ετίας, και μετά απο ένα μεγάλο ταξίδι πολλών ευρώ, κατέληξε σε μια rg 20ετίας επίσης, την οποία δεν τη δίνω όσα κι αν μου δώσετε(που κι αυτό marketing είναι, αλλά όμως χωρίς πλάκα δεν την πουλάω όσα και αν μου δώσετε), και επίσης χάρισα σχεδόν όλα αυτά τα σκουπίδια του marketing που μετα λύπης μου αγόρασα, έτσι για το γαμ%το.

Σημείωση, πως η jem στοίχισε στα 1500, ενώ άλλες έφτασαν και τα διπλάσια σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ η rg μου αν τη βάλω στις αγγελίες στα 500 ευρώ, δεν θα την πάρει κανένας...οπότε θα πρότεινα να βγάλουμε όλοι μαζί ένα πόρισμα, του τι ακριβώς είναι αυτός ο ήχος που μας μαγεύει και απο που προέρχεται.

 

-στα οιπόλοιπα ο BOB10LAMIA προσωπικά με κάλυψε-

 

20% δάχτυλα και τεχνική

10% κιθάρα, ξύλα και τεχνογνωσία

10% εξοπλισμός και τα συναφή

60% ενισχυτής και λάμπες

 

Ελπίζω να μη βγήκα εκτός θέματος, κι επίσης δεν ξέρω αν συμφωνείτε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε βαλει πολλους παραμετρους στη συναρτηση αλλα κανα δυο τους αφησατε απ εξω...

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΘΕΣ ΦΕΡΑΡΙ ΜΕ 8000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ, 300 κανει... Ετσι λοιπον δε γινεται και η Tom Anderson, η Gibson και η αμερικανα η Fender να τιμολογουνται 350 γιουρο... Το σινιε που λεει ο θεματοθετης ανεξαρτητα απο το αν εχει ηχο σιγουρα εχει τιμη σινιε...

 

Το δευτερο που εχει ενα σινιε οργανο (εκτος απο τις περιπτωσεις της βιομηχανικης αστοχιας) ειναι ενα καλο φινιρισμα... Ναι θα βγουν και καποια οργανα με λαθακια, αλλα τα περισοτερα ειναι στην εμφανιση τους αντιστοιχα με τα λεφτα τους...

 

Το τριτο που εχουν ολα τα σινιε (στις μερες μας, δε  μιλαμε για vintage οργανα αλλα για συγχρονα) ειναι καποια ακριβα χαρακτηριστικα (ακριβοτερα τουλαχιστον απο τα μη σινιε) και δωστου οι compound ταστιερες, τα μυστηρια ηλεκτρικα, τα ακριβα κλειδια κλπ

 

Σουμαρουμε εχεις λοιπον ενα οργανο που: το headstock του εχει ενα status/κυρος/πουλμουρ, ενα σωμα επιπλο ή μπανικο (αναλογα το χρωμα που πηρες) και μια σειρα απο αναβαθμισμενα υλικα... Μεχρι τωρα δεν εισαι θυμα... Ηχο θα χεις???

 

Για αρχη ανοιγεις τα αυτια σου (εννοειται σε ενισχυτη της προκοπης), διαλεγεις λοιπον αναμεσα σε τρεις η δεκατρεις ιδιες κιθαρες ιδιου μοντελου αυτη που μιλαει... Εδω ομως προϋποθεση ειναι η τεχνικη σου... το δικο μου παιξιμο ειναι το δικο μου ακομη και αν βασταω την κιθαρα του ταδε ποτε δε θα μαστε ιδιοι... Στην περιπτωση που το οργανο ειναι μουγκο, το αφηνεις και πας πιο διπλα...

 

Αν τα χεις ολα αυτα στο μυαλο σου μαλλον θα κανεις μια καλη επιλογη και δε θα εισαι θυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάρκετινγκ είναι ένας πολύ μεγάλος και απαραίτητος τομέας της όποιας επιχειρηματικής (και όχι μόνο) δραστηριότητας.

 

Σε μία καταναλωτική (για να μην πω άλλη "κακιά" λέξη) κοινωνία όπως αυτή που ζούμε, είμαστε όλοι μας αποδέκτες (και όχι απαραίτητα "θύματα") των διεργασιών/εργαλείων του μάρκετινγκ σε όλους (θα έλεγα, με μια πολύ μικρή επιφύλαξη, ανεξαιρέτως) τους τομείς της καθημερινότητάς μας.

 

Σε ποιό βαθμό έχουμε τα εσωτερικά φίλτρα, αυτογνωσία αλλά και γνώση του αντικειμένου στο οποίο στοχεύουμε (αλλά και για το οποίο στοχευόμαστε) προκειμένου να μπαλαντζάρουμε κατά τον ιδανικό (για εμάς) τρόπο το "θέλω" με το "επιθυμώ", σε μία αστική κοινωνία με ελεύθερη διακίνηση και πρόσβαση στην πληροφορία, είναι καθαρά προσωπική μας ευθύνη.

 

Τα υπόλοιπα με τα Fender vs Gibson, φθηνό vs ακριβό, Κίνα vs Αμερική, Custom vs Mass Production είναι ωραίες κουβεντούλες για το καφενείο μας που προφανώς όσες φορές και να συζητηθούν, τις 10 σελίδες τις έχουν για πλάκα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς όσες φορές και να συζητηθούν, τις 10 σελίδες τις έχουν για πλάκα.

...και από την πρώτη σελίδα, έχουν πλάκα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου