Προς το περιεχόμενο

Ένα (και μόνο) τραγούδι - σημείο αναφοράς σας για το ροκ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις και ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Στο μυαλό μου υπήρχαν αρκετά υποψήφια, αλλά θα εξηγήσω λίγο το σκεπτικό μου.

 

Δεν ήθελα να καταφύγω οπωσδήποτε σε ένα από τα κομμάτια του λεγόμενου "κλασσικού ροκ", αλλά είναι οπωσδήποτε εμβληματικά και είχα πολλά στο μυαλό μου. Beatles δεν θα έβαζα γιατί δεν τους θεωρώ κεφάλαιο της ροκ αλλά τεράστιο κεφάλαιο της ποπ. Floyd δεν θα έβαζα γιατί ήταν πιο πειραματικοί από το mainstream και πιο ambient από ότι θα ήθελα να δώσω σε κάποιον να σκεφτεί το τυπικό ροκ. Μπάντες με rock'n'roll καταβολές και συγχορδίες δεν θα ήθελα να βάλω γιατί κάποια στιγμή στην μουσική ιστορία οι δρόμοι του rock με το rock'n'roll διαχωρίστηκαν, και είχα στο μυαλό μου κάτι πιο in-your-face και hot & bothered. Το κλασσικό "Overkill" των Motorhead πέρασε από το μυαλό μου αλλά είναι κάπως πιο "μονόχνωτο" από ότι θα προτιμούσα. Από Stones το αρχετυπικό "Satisfaction" ήταν σίγουρα υποψήφιο αλλά όχι αρκετά "άγριο". Οι πιο πιθανοί υποψήφιοι ήταν oι ΑCDC με το "Shook Me All Night Long", oι Def Leppard με το "Ηigh'n'Dry", oι Lynyrd Skynyrd με το "Free Bird" και οι Doors με το "Break On Through". Δικιά μου τελική πρόταση είναι το... (τρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ ντςςςςςςς):

 

 

(παραλίγο το "Nighttrain")

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη ομως δεν καταλαβα γιατι αφου θα στειλουμε ενα ολοκληρο CD να εχει μονο 1 κομματι?  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

 

Μα δεν μίλησε κάποιος για ένα ολόκληρο cd... αλλά πολύ πιθανόν να μας διαβάζει κανένας τύπος από το... Compact Disc Club για τη νέα τους συλλογή.  :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλάκα είναι πως εκείνοι δεν είχαν αποκλειστικά ένα κομμάτι από το κάθε είδος μουσικής... πχ. αν θυμάμαι καλά είχαν τέσσερα ή πέντε κομμάτια κλασσικής. Πάντως από rock'n'roll είχαν μόνο το προαναφερθέν, και από μπλουζ αν δεν απατώμαι ένα του Βlind Lemon Jefferson.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω ότι ο δίσκος στο Voyager ήταν χρυσό LP με ηλεκτροστατική βαφή.

α) Καθότι ήταν το 1977

β) Λόγω υπόθεσης ότι θα ήταν εύκολο να υποθέσει κάποιος πολιτισμός την αναλογική του ανάγνωση.

 

Άρα καλό θα ήταν να στέλναμε μια συλλογή.

Κατά δική μου προτίμηση με live (DP In Japan, If you want blood, Irish Tour, One more from the road, Allman Bros at Fillmore East, Live Rust, Live ! (Marley), How the west was won, Last Waltz, Woodstock, From here to Eternity, Kickout the Jams, Live & Dangerous, Alchemy, Get yer ya-ya's, No sleep till Hammersmith, Band of Gypsies,,,,,,) καθότι εκεί κατοικοεδρεύει το ροκ

 

Θα στοίχιζε να το κάναμε τριπλό;

Να βάζαμε και ένα πικάπ μέσα; Από τα παλιά τα ηλεκτρόφωνα με τα ενσωματωμένα ηχεία....

Ρεύμα θα έχουν;

Αξίζει να έχουμε επαφή με πολιτισμούς που δεν ξέρουν τι σημαίνει ροκ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου