Προς το περιεχόμενο

Παρτιτούρα - Henry Purcell, Anacreon's Defeat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τραγούδι είναι το "This poet sings the Trojan Wars - Anacreon's Defeat", του Henry Purcell

 

Την (πρόχειρη) μεταγραφή και επιμέλεια από την πρωτοτυπη πηγή έχω κάνει εγώ. Η πηγή είναι το "Orpheus Britannicus", μια συλλογή τραγουδιών του Purcell, που εξέδωσε ο Henry Playford το 1698.

 

Τα κουτσομπολιά λένε πως ήταν ιδέα της χήρας Purcell (ο οποίος την αφησε μόνη της το 1695) για βγάλει κάνα φράγκο επιπλέον ;D

 

Να σημειώσω πως δεν έχει γίνει ακόμα η συγκριση με την έκδοση του 1688 (που ζούσε και ο Ανρί), οπότε οι διορθώσεις σε παρένθεση είναι δικές μου με βάση τις συνήθεις πρακτικές της εποχής. Θα υπάρξει ανανέωση αν ανακαλύψω κάποια σοβαρή διαφορά.

 

Μια πολύ καλή λύση, για να κάθεστε με την παρέα σας γύρω από το τσέμπαλο και να διασκεδάζετε  8)

Anacreons_Defeat_whole.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά εδώ. http://imslp.org/wiki/This_Poet_Sings_the_Trojan_Wars,_Z.423_(Purcell,_Henry)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ποτέ στο noiz. Πρόκειται για τεράστια βιβλιοθήκη με παρτιτούρες. Όλες στο public domain.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά εδώ. http://imslp.org/wiki/This_Poet_Sings_the_Trojan_Wars,_Z.423_(Purcell,_Henry)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ποτέ στο noiz. Πρόκειται για τεράστια βιβλιοθήκη με παρτιτούρες. Όλες στο public domain.

 

Ναι, όντως, το imslp είναι θησαυρός, εδώ (http://icking-music-archive.org/ByComposer.php) και κατά συνθέτη...

 

neeq, ευχαριστούμε πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω παιδιά. Εχω ανεβάσει ήδη 4 κομμάτια εκεί, του Biagio Marini, και θα ανεβάσω και αυτά, όταν τα επεξεργαστώ λίγο καλύτερα.

 

Εδω ξεχασα να συμπληρώσω ότι επιθυμώ και διορθώσεις, αν τύχει κανενας να το κοιτάξει ενδελεχως :)

 

 

Ενδιαφέρουσα και η αλλη έκδοση, αν και στα πλαισια που τα δουλευω εγώ, δε μπορώ να προτείνω συνοδεία, όπως κανει (και επιτυχημένα με την πρωτη ματιά), ο επιμελητής της.

 

Δείτε το δικό μου και σαν άσκησει στην ανάγνωση ενάριθμου μπάσου.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω παιδιά. Εχω ανεβάσει ήδη 4 κομμάτια εκεί, του Biagio Marini, και θα ανεβάσω και αυτά, όταν τα επεξεργαστώ λίγο καλύτερα.

 

Εδω ξεχασα να συμπληρώσω ότι επιθυμώ και διορθώσεις, αν τύχει κανενας να το κοιτάξει ενδελεχως :)

 

 

Ενδιαφέρουσα και η αλλη έκδοση, αν και στα πλαισια που τα δουλευω εγώ, δε μπορώ να προτείνω συνοδεία, όπως κανει (και επιτυχημένα με την πρωτη ματιά), ο επιμελητής της.

 

Δείτε το δικό μου και σαν άσκηση στην ανάγνωση ενάριθμου μπάσου.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου