Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Τάστων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μετά από συννενόηση με τον μάστορα το refret είναι στα 90 ευρώ.

 

Τα τάστα που αποφασίσαμε να μπουν είναι τα Dunlop 6100 (τα 6000 Super Jumbo που αναφέρθηκαν τα είδα αλλά παραείναι μεγάλα ρε παιδί μου...).

 

Τώρα ας μη βιαστώ να κρίνω με βάση την τιμή (η οποία ουσιαστικά είναι ΤΖΑΜΠΑ) αλλά να δω πρώτα την δουλειά που θα κάνει στο μπράτσο της και μετά.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα 6000 Super Jumbo που αναφέρθηκαν τα είδα αλλά παραείναι μεγάλα ρε παιδί μου...).

Είναι, είναι τα άτιμα "γκουμούτσες" άλλα με ένα καλό crowning και ένα καλό σετάπ γίνετε ένα μπράτσο "βούτηρο" ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα την κιθάρα μετά το refret από τον μάστορα...

 

Το συνολικό κόστος βγήκε στα 110 ευρώ το οποίο περιλαμβάνει το refret (το refret από μόνο του ήταν στα 80 ευρώ), ύψωμα του nut καθώς το παλιό που είχα βάλει ήταν χαμηλό, καθαρισμός switch και pots, και αναποδογύρισμα των saddles της γέφυρας καθώς το intonation δεν ερχόταν και πολύ καλά με την προηγούμενη ρύθμιση που μου είχαν κάνει...

 

Η δουλειά που έγινε στα τάστα είναι πάρα πολύ καλή.

Η κιθάρα έχει αλλάξει τελείως από θέμα αίσθησης στο χέρι αλλά και ηχητικά.

 

Πλέον το μανίκι έχει γίνει πανάλαφρο και πολύ πιο ευκολόπαιχτο με τα bends και vibrato να γίνονται αβίαστα και χωρίς να βάζω πολύ δύναμη όπως πριν...

 

Ο ήχος έχει αλλάξει επίσης προς το καλύτερο καθώς το sustain έχει αυξηθεί σημαντικά καθώς επίσης έχει αποκτήσει και ένα σκάσιμο όνειρο ειδικά όταν χρησιμοποιώ chicken picking...

 

Τέλος το intonation επιτέλους είναι κομπλέ...

 

Σε γενικές γραμμές μια πάρα πολύ καλή δουλειά από έναν πολύ συνεργάσιμο και ευγενικό άτομο το οποίο σίγουρα θα ξαναπροτιμήσω και στο μέλλον...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται να αλλαξω και εγω ταστα σε μια epiphone lesPaul snakepit http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/epiphone/slash_snakepit/index.html με 60s λεπτο μπρατσο. η τιμη ειναι οντως σουπερ και απο οτι λες και η δουλεια...αν μπορεις πες μου που πηγες!!!

 

επισης θα ηθελα να μου πειτε αν αλλάζοντας μεγεθος χαλαει το action της κιθαρας. κανονικα εχει πολυ λεπτα και χαμηλα ταστα η κiθαρα μου(6230 η 6130 δεν ξερω) και στα καλα της ειχε απιστεφτα χαμηλο action. ελεγα να βαλω medium jumbo(6130) αλλα δεν ξερω μηπως χαλασω το action. επισης βλεπω οτι προτείνεται 6100. δεν ειναι τεραστια???? ουτε καν 6150??? τωρα με μπερδεψατε. υπαρχει καμια πηγη που να μπορω να συγρινω μανικια????  

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν γιατι το action ακολουθει το προφιλ (υψηλοτερο σημειο των ταστων - που αυτα ακολουθουμε το radius του μπρατσου)

Τα 6100 σκοτωνουνε αρκει να μην πατας με δυναμη την χορδη οταν παιζεις.

Μπες στο site warmoth να σου λυθουν ολες οι αποριες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου