Προς το περιεχόμενο

Γιατί τέτοια δίψα για ακριβά πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αποδίδει ήχους univibe που έγιναν πολύ δημοφιλείς κυρίως από Hendrix, Trower κλπ.

 

  Σωστό. Το θέμα είναι πως εδώ στην Ελλάδα η πιθανότητα να βρεις αρχικά και έπειτα δοκιμάσεις τα πετάλια που θες είναι δυστυχώς πολύ μικρή  :-\  

 

Αν μένεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη και πιθανόν σε άλλα ένα-δυο μεγάλα αστικά κέντρα, τα πράγματα είναι καλά σε αυτόν τον τομέα.

 

--> σωστο, οτι γουσταρει ο καθενας...αλλα ο καθένας θα αλλαξει γνωμη οταν συγκρινει αυτο που έχει με κατι που αξίζει 3x 5x 10x....και αποτι ξέρω απο μενα there is no turning back...

 

Εγώ προσπαθώ να μην έχω τέτοια "στεγανά". Για παράδειγμα, το Joyo Ultimate Drive σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στην κανονική μου πεταλιέρα. Για Boss, Dunlop και EH δεν το συζητώ καν... Η πρώτη σταθερή αξία, η δεύτερη στα πολύ πάνω της και με διαρκή άνοδο τα τελευταία 3 χρόνια, και η τρίτη μια από τις πιο αγαπημένες μου εταιρίες γενικώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είχα πάρει αυτό...

 

57075_l.jpg

 

...μεταχειρισμένο για 15 ευρώ!

 

Σπύρο(Bloody), νομίζω ότι για πρώτη φορά είχα παίξει ένα δικό σου... ;D

 

Συγκρίνοντας το με ακριβότερα od που έχω σίγουρα δεν τα φτάνει ηχητικά, αλλά είναι αξιοπρεπές για κάποιον που θέλει κάτι πολύ φθηνό.

(όπως βέβαια και το sd-1 της boss το οποίο είχα πάρει κι αυτό μεταχειρισμένο δίνοντας 35 ευρώ..)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θυμάμαι! :D Το έχω ακόμη αλλά μου δίδαξε μερικά έξτρα πράγματα πάνω σε αυτά που ήδη ήξερα για τις φιλίες πεταλιών και ενισχυτών... με τον Koch Studiotone και με μια Strat (Classic Player 50s) ήταν όνειρο (όχι πολύ σύμφωνο με τις δυναμικές του παιξίματος αλλά τονικά a match made in heaven), αλλά πάνω σε Mesa Boogie MKII ανεξαρτήτως κιθάρας ακούγεται καθόλου μουσικό και πολύ "σκληρό" στο αυτί ("harsh" στα ξενόφερτα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω ενα Danelectro Drive V2 μονίμως στο board...ειναι απλα τελειο...αλλα σιγουρα... υπάρχει μεγάλη διάφορα απ το να παρω ενα πραγματικό OCD...ή να πάρω ένα Tubedreamer του JAM...ή να πάρω ενα BB PREAMP..ή να πάρω κατι πιο exotic...custom...pete cornish κτλ....

 

και βέβαια...ας μην γελιόμαστε...και cornish να έχει καποιος...αν παιζει σε mg...ντιρι ντιρι...

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η σειρά cool cat έχει πολύ ωραία πετάλια και φυσικά φθηνά. Ψήνομαι και για το tremolo τώρα. (Δεν το γυρνάμε σε danelectro pedals το thread;  ;D)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα πετάλια σε γενικές γραμμές ότι πληρώνεις παίρνεις- αλλά ο κανόνας έχει πολλές εξαιρέσεις. Κάποια πιο φθηνά (πχ Boss, EH) την κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και με το παραπάνω.

Βέβαια όταν θέλεις πιο «σύνθετα» πράγματα- πχ κάτι σε modulation, envelope filter, που να κάνει και αυτό και εκείνο και το άλλο και όλα μαζί και να έχει και ποιότητα στον ήχο- εκεί θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία.

Πάντως παρότι απεχθάνομαι τα μπλιάχριγκερ, είναι entry level που θα μπάσουν τον νέο χρήστη στην λογική των πεταλιών και της πεταλιέρας. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μάλιστα...Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια ελπίζω κάποια στιγμή να βγάλω μια άκρη και να πάρω τα πετάλια που θα μου κάνουν, ανεξάρτητα από μάρκα και τιμή  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θεωρω οτι το βασικοτερο ειναι να ξερεις τι ακριβως θελεις απο ενα πεταλι. μετα δοκιμαζεις μερικα του ιδιου τυπου και καταληγεις.

 

αν μπορεις να κανεις την δοκιμη με τον δικο σου ενισχυτη και την δικια σου κιθαρα ακομα καλυτερα. βεβαια απτην αλλη υπαρχουν και οι πεταλιερες με παρα πολλες δυνατοτητες που πραγματικα βοηθουν πολυ στο να βγαλεις ηχο ή να ψαξεις τον ηχο σου.

 

Τυχαια παραδειγματα

zoom 505 η εισαγωγη στα εφε με εμαθε πως θελω να ακουγεται ενα delay και ενα flanger

MXR 6 band eq παρα πολυ καλο για να μαθεις απο EQ,

Boss NR2 καταπληκτικο και κατατοπιστικοτατο στα noise reduction..

 

αλλα για μενα το βασικοτερο ειναι να μπορεις εναν ηχο που εχεις στον μυαλο σου μεσω καποιων πεταλιων να τον πετυχεις..τωρα αν ειναι ακριβα ή οχι...

 

(Αναμενω το darkglass απο Φιλανδια που ειναι για μπασο να σας πω αν αξιζει τα λεφτα του 420ευρω)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου