Προς το περιεχόμενο

Γιατί τέτοια δίψα για ακριβά πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Μάλιστα...Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια ελπίζω κάποια στιγμή να βγάλω μια άκρη και να πάρω τα πετάλια που θα μου κάνουν, ανεξάρτητα από μάρκα και τιμή  :P

 

At the risk of sounding like a broken record θα σε ..συμβουλεψω πρωτα απο ΟΛΑ να αγορασεις εναν ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη και μετα να ασχοληθεις με τα πεταλια,με εναν καλο ενισχυτη ΟΛΑ τα πεταλια (ή οι πεταλιερες)...ΚΑΛΑ θα ακουγονται (ενταξει καποια πεταλια overdrive/fuzz "προτιμανε" καπως περισσοτερο καποιους ενισχυτες αλλα ετσι κι αλλοιως δεν χρειαζεται να πας σε εξωτικες λυσεις....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όπως σε όλες μας τις αγορές, αν γνωρίζουμε τι θέλουμε και ψαχτούμε κατάλληλα, μπορούμε να βρούμε τα πετάλια που θα μας χρειάζονται χωρίς να δώσουμε μια περιουσία. Προσωπικά, έχω φτιάξει ένα σχετικά πλήρες pedalboard για αυτά που παίζω με ένα ποσό γύρω στα 300€ με μικρούς συμβιβασμούς στον ήχο που θέλω...Σίγουρα αν δεν αφιέρωνα χρόνο και ψάξιμο στην κάθε αγορά πεταλιού, είτε θα είχα ξοδέψει περισσότερα, είτε δε θα ήταν πετάλια που θα με κάλυπταν (άρα πάλι θα είχα ξοδέψει περισσότερα  :P)

 

ΥΓ Επίσης, ποτέ δε σνομπάρουμε τις αγγελίες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

At the risk of sounding like a broken record θα σε ..συμβουλεψω πρωτα απο ΟΛΑ να αγορασεις εναν ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη και μετα να ασχοληθεις με τα πεταλια

 

+1000, κάτι το οποίο πολλοί δεν λαμβάνουν υπ'όψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα γράφει ο Bloody, +1 και από μένα

 

Εμένα πάντως στο μικρό μου pedalboard έχει αποκτήσει μόνιμη θέση αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/danelectro_cool_cat_vibe.htm

και εγω το πηρα αυτό, είναι μια καλή φθηνή λύση για vibe. Όμως δεν σου έχει μια χρονική καθυστέρηση? Από τη στιγμή που το πατάς μέχρι να ενεργοποιηθεί... 

 

 

At the risk of sounding like a broken record θα σε ..συμβουλεψω πρωτα απο ΟΛΑ να αγορασεις εναν ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη και μετα να ασχοληθεις με τα πεταλια,με εναν καλο ενισχυτη ΟΛΑ τα πεταλια (ή οι πεταλιερες)...ΚΑΛΑ θα ακουγονται (ενταξει καποια πεταλια overdrive/fuzz "προτιμανε" καπως περισσοτερο καποιους ενισχυτες αλλα ετσι κι αλλοιως δεν χρειαζεται να πας σε εξωτικες λυσεις....)

 

Πράγματι. Τυχαίνει να πήρα πρώτα έναν Hiwatt και μετά τα πετάλια μου (πριν είχα ένα marshall combo και ένα πολυεφέ). Όλα ακούγονται πολύ καλά, φτηνά ή λιγότερο φτηνά. :-)

Το θέμα δυσκολεύει όταν θέλεις να φτιάξεις έναν ακραίο ήχο (με fuzz, ιδιαίτερα delays κλπ). Τότε πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Επίσης, ποτέ δε σνομπάρουμε τις αγγελίες  ;)

 

+1000

Ότι έχω σε κιθαριστικό εξοπλισμό (πλήν της κιθάρας και ενός πεταλιού) είναι είτε μεταχειρισμένο είτε diy.

 

Μάλιστα αν δεν συντρέχει λόγος βιασύνης, το θεωρώ παράλογο να μην κάνει κάποιος λίγο υπομονή μήπως και βρεί αυτό που θέλει (ή κάτι πολύ κοντά σ' αυτό που θέλει) σε αγγελία. Οι πιθανότητες είναι πολύ μεγαλύτερες στην πράξη σε σχέση με μια πρώτη σκέψη επί του θέματος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δυσκολεύει όταν θέλεις να φτιάξεις έναν ακραίο ήχο (με fuzz, ιδιαίτερα delays κλπ). Τότε πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη νομίζω.

 

ο ακραιος ηχος δεν χρειαζεται πεταλακια των 500 ευρω....αλλα ΜΥΑΛΟ...

 

ακου εδω τον θεο (2.54 και μετα) τι...ακραιο ηχο βγαζει με 2 RAT & 3-4 boss...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου εδω τον θεο (2.54 και μετα) τι...ακραιο ηχο βγαζει με 2 RAT & 3-4 boss...

Ποσο δικιο εχεις...! ας σκεφτουμε οτι και ενα απλο boss πεταλι αλλον ηχο βγαζει με strat αλλο με LP αλλο με μεταλλοκιθαρα.. και αλλιως συνεργαζετε με τον καθε ενισχυτη επισης το πεταλακι το ρυθμιζει ο καθενας στα γουστα του οποτε παλι αλλος ηχος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς κύριοι, το θέμα δεν είναι τα λεφτά, αλλά πόσο όρεξη (και χρόνο) εχει κανείς να ψαχτεί και να κάνει δοκιμές. Με τέτοια ποικιλία εκεί έξω, οι πιθανότητες να μείνει το πορτοφόλι όσο πιο αλώβητο γίνεται, είναι μεγάλες. 'Ντάξει, υπάρχει και το love at first site, αλλά και αυτό αντιμετωπίζεται με λίγη εγκράτεια και αποχή.

 

(στο σωστό forum γράφω; )

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς κύριοι, το θέμα δεν είναι τα λεφτά, αλλά πόσο όρεξη (και χρόνο) εχει κανείς να ψαχτεί και να κάνει δοκιμές. Με τέτοια ποικιλία εκεί έξω, οι πιθανότητες να μείνει το πορτοφόλι όσο πιο αλώβητο γίνεται, είναι μεγάλες. 'Ντάξει, υπάρχει και το love at first site, αλλά και αυτό αντιμετωπίζεται με λίγη εγκράτεια και αποχή.

 

(στο σωστό forum γράφω; )

πολυ κατατοπιστικο και χαρουμενο τελος!!! :D  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το πηρα αυτό, είναι μια καλή φθηνή λύση για vibe. Όμως δεν σου έχει μια χρονική καθυστέρηση? Από τη στιγμή που το πατάς μέχρι να ενεργοποιηθεί... 

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Μπορεί να συμβαίνει και να μην το έχω παρατηρήσει γιατί όταν το ενεργοποιώ, η μπάντα ήδη βαράει. Θα το δοκιμάσω σόλο και θα επανέλθω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου