Προς το περιεχόμενο

Fender Jazz VS Precision



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Μια μικρή εισαγωγή...

Έχω ήδη δυο υπέροχα μπάσα: Warwick Infinity, Musicman Stingray.

Αρχικά δε μπορούσα να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς active κύκλωμα μέχρι που το Warwick έπαθε μια βλάβη και επειδή δεν είχα χρήματα έπαιζα αποκλειστικά με το Stingray για πολύ καιρό... Εκεί εκτίμησα τις χάρες του passive και σε συνδιασμό με μια ολοκληρωτική αλλάγή μουσικών ακουσμάτων προς old school funk/soul etc θέλω να αγοράσω ένα fender.

To θέμα είναι πως μου αρέσουν και τα δύο πολύ (πρόκειται δηλαδή να αποκτήσω και τα δύο κάποια στιγμή).

 

Ποιό απο τα δύο θα αγοράζατε πρώτο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Έχε χάρη που παίζεις με το Stingray αλλιώς θα σου έλεγα για τα... σκουπόξυλα τα Warwick και τις μπαταρίες  ;D ;D ;D ;D (σ.σ. μπηχτή για να τσιμπήσει ο WarwickPlayer  ;D)

 

Λοιπόν σαν πετροβολημένος από στεριά και θάλασσα με τα μπάσα Fender και έχοντας και P και J και Roscoe Beck πεντάχορδο η απάντηση στο ερώτημα σου είναι η εξής:

 

Αρχίζουμε (κατά κύριο λόγο) από Jazz γιατί είναι πιο οverall ηχητικά- πιο ευέλικτο δηλαδή λόγο των δύο μαγνητών- αλλά και πιο ευκολόπαικτο λόγο μπράτσου (τουλάχιστον για κάποιους). Το P είναι λίγο πιο one track mind ηχητικά - αλλά όχι ότι και με αυτό δεν μπορείς να παίξεις τα πάντα.

 

Πάντως αν παίζεις πιο «σολιστικά», η «καραμούζα» του Jazz είναι- πως να το πω... ήχος αναφοράς  ;D ;D ;D αν με καταλαβαίνεις.

 

Βεβαίως όπως πολύ σωστά το έθεσες πρέπει να αποκτήσεις και τα δύο κάποια στιγμή, γιατί το καθένα από μόνο του είναι μια σχολή στον ήχο. Και παρότι εν αρχή ην το P (αυτό έβγαλε στην αγορά πρώτο ο μπάρμπα Λεωνίδας), καλύτερα να αρχίσεις με Jazz  ;D       

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.

Μια μικρή εισαγωγή...

Έχω ήδη δυο υπέροχα μπάσα: Warwick Infinity, Musicman Stingray.

Αρχικά δε μπορούσα να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς active κύκλωμα μέχρι που το Warwick έπαθε μια βλάβη και επειδή δεν είχα χρήματα έπαιζα αποκλειστικά με το Stingray για πολύ καιρό... Εκεί εκτίμησα τις χάρες του passive και σε συνδιασμό με μια ολοκληρωτική αλλάγή μουσικών ακουσμάτων προς old school funk/soul etc θέλω να αγοράσω ένα fender.

Έχεις infinity και δεν το έχεις φτιάξει ακόμη?ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΕΓΙΣΤΗ!!!

Τώρα στην ερώτηση σου...Ο Jamerson έπαιζε με p και flat χορδές...Μόνο και μόνο για αυτό θα πήγαινα δαγκωτό για precision...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε χάρη που παίζεις με το Stingray αλλιώς θα σου έλεγα για τα... σκουπόξυλα τα Warwick και τις μπαταρίες  ;D ;D ;D ;D (σ.σ. μπηχτή για να τσιμπήσει ο WarwickPlayer  ;D)

INFINITY ρε!!!Το μπάσο!!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Βεβαίως  πρέπει να αποκτήσεις και τα δύο κάποια στιγμή,

Με αρέζεις!!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

INFINITY ρε!!!Το μπάσο!!!!

 

;D ;D ;D ;D

Βλέπω ότι και αν σε δεύτερο χρόνο, αντέδρασες γρήγορα  ;D

 

Ναι δεν λέω... ωραιότατο είναι, όμορφα κσύλα  ;D, αλλά βρε γκαμότο έχει μια «ατέλεια»: Δεν γράφει... Fender  ;D ;D ;D 8)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λέω... ωραιότατο είναι, όμορφα κσύλα  ;D, αλλά βρε γκαμότο έχει μια «ατέλεια»: Δεν γράφει... Fender  ;D ;D ;D 8)

 

Αν σου πω ότι τώρα τελευταία έχω φάει μια ήτα με p?

Συγκεκριμένα με flat...έχω ένα μεξικάνικο αλλά σκέφτομαι να πάω για μία καλή αγορά...

If you know what i mean ;)

a.k.a:ώριμοι έρωτες...;)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν σου πω ότι τώρα τελευταία έχω φάει μια ήτα με p?

Συγκεκριμένα με flat...έχω ένα μεξικάνικο αλλά σκέφτομαι να πάω για μία καλή αγορά...

If you know what i mean ;)

a.k.a:ώριμοι έρωτες...;)

 

Να σου πω την αμαρτία μου, τον τελευταίο καιρό έβγαλα από την ντουλάπα το δικό μου- ένα '79- και έβαλα λίγο στην άκρη τα Jazz  ;D

 

Μάλλον φταίει η άνοιξη  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου