Προς το περιεχόμενο

Fender Jazz VS Precision



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αναφορικά με τις επισημάνσεις των Vac&Theod περί βάρους, τα ash... κούτσουρα είναι ασήκωτα  :D Οπότε alder για να μας μείνει η μέση- εκτός αν πέσουμε σε κάνα παλιό με swamp ash που δεν είναι «νταμάρι»  ;D

Μη φοβάσαι, έχεις τον μα...sir από δίπλα. :)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μη φοβάσαι, έχεις τον μα...sir από δίπλα. :)

 

 

Have no fear, sir is here  ;D ;D ;D

 

Παρόλα αυτά θα επιμείνω ότι τα ash είναι για πιο γυμνασμένα αγόρια  ;D

 

Το Σάββατο μετά του ξαδέρφου μου, κάναμε την γνωστή επίσκεψη/έρευνα αγοράς μεταχειρισμένων οργάνων  ;) και έπεσα πάνω σε ένα ωραιότατο Jazz ('78 θαρρώ). Εύηχο το κούτσουρο, αλλά όταν πήγα να το σηκώσω ε, χμμμ, ζορίστηκα λιγάκι- ash το σκασμένο  ;D ;D ;D

 

Από την άλλη βέβαια αν δεν παίζει ο κόσμος με ash, τι θα απογίνουν δηλαδή και οι... μα sir;  ;D ;D ;D Έτσι θα ανοίξουν οι δουλειές  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- εκτός αν πέσουμε σε κάνα παλιό με swamp ash που δεν είναι «νταμάρι»  ;D

Το κοντό μου (που πρόκειται λίαν συντόμως να γίνει μεσαίο) είναι τριετής νεανίας με swamp ash σώμα. Ελαφρύ, resonant και ωραίο να το βλέπεις.

 

Όχι  πείτε μου πιο απο τα δυο θα ψηφίζατε  ??? ;D

Μιας και έχω παίξει και με τα δύο, θα λεγα και τα δυο. Ειλικρινά και δε σου κάνω τη καρδιά. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι  πείτε μου πιο απο τα δυο θα ψηφίζατε  ??? ;D

 

Τι έχεις κάνει στο Jazz πονηρό αγόρι;  ;D Βλέπω άλλα... κόλπα στο plate  ;) Τι wiring παίζει εδώ;

 

Καλά, βάζεις το '57αρι- το ωραιότερο P bass όλων των εποχών- και ρωτάς;  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχεις κάνει στο Jazz πονηρό αγόρι;  ;D Βλέπω άλλα... κόλπα στο plate  ;) Τι wiring παίζει εδώ;

Στάνταρ συνδεσμολογία του 62 δεν είναι;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στάνταρ συνδεσμολογία του 62 δεν είναι;

 

Βρε δίκιο έχεις. Όπως το είδα στην αρχή νόμιζα ότι ήταν stacked knobs και είχε κάνει κάποια πατέντα το αγόρι...  ;D Αλλά είναι το American Vintage '62  8) που έχει ομόκεντρα κοντρόλς από την μαμά...

 

 

Edit: Να την πω την αμαρτία μου, τι με έμπλεξε: Στην φωτό δεν είδα τις τρύπες για τα covers (bridge, μαγνήτη)- το '62 έχει τα covers- για αυτό υπέθεσα ότι έγινε «πατέντα»  ;D Αλλά αλήθεια; Που είναι οι τρύπες για τις βίδες των covers;  ??? :D Μήπως δεν είναι το American Vintage '62;  

 

Νέο... edit: Το μυστήριο λύθηκε  ;D Είναι το American Vintage '62, αλλά τα covers (και αυτό δεν το ήξερα) έρχονται μαζί με το όργανο, αλλά όχι φορεμένα επάνω- αν θες τα βάζεις. Οπότε για αυτό δεν υπάρχουν οι τρύπες. Αντίθετα το όργανο έχει επάνω το thumb rest- το οποίο έχει βγάλει ο Igbesios και έχουν μείνει οι τρύπες.  ;D Εν κατακλείδι όσο ζω, μαθαίνω  ;D ;D ;D 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jazz δεν είναι του '62, αυτό με τα stacked knobs;

Το Precision είναι το 50s το μεξικάνικο ή το AVRI του '57;

Πάντως γ@μ@νε και τα δύο. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί  μου φίλοι συνμπασιστες  ναι  μαμανε και τα δυο ;D το precision ειναι το 50s MIM το jazz είναι το 62 avri  δεν εχει την standar  εξήντα.. κάτι  συνδεσμολογία ,με τις αντιστάσεις  σε σειρά ως πpος την έξοδο για να μην επηρεάζει το ενα tone το άλλο

 

αλλά εδω και μια μια βδομάδα  ειναι ετσι  ::)

 

σας μπέρδεψα ;...... ;D

 

F_t___af_a0062.thumb.jpg.3749328405a36e8a46345a3d9a078bc1.jpg

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητοί  μου φίλοι συνμπασιστες  ναι  μαμανε και τα δυο ;D το precision ειναι το 50s MIM το jazz είναι το 62 avri  δεν εχει την standar  εξήντα.. κάτι  συνδεσμολογία ,με τις αντιστάσεις  σε σειρά ως πpος την έξοδο για να μην επηρεάζει το ενα tone το άλλο

 

αλλά εδω και μια μια βδομάδα  ειναι ετσι  ::)

 

σας μπέρδεψα ;...... ;D

 

 

 

;D ;D ;D ;D

 

Εγώ ομολογώ ότι... έπεσα στις τρύπες  ;D ;D ;D

 

Dimarzio JB PAF'S ή κάτι άλλο;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου