Προς το περιεχόμενο

Fender Jazz VS Precision



Προτεινόμενες αναρτήσεις

4.1 κιλά είναι μια χαρά. Αυτά που είναι ασήκωτα είναι ορισμένα '70s - '76 με ΄79 χονδρικά ή τουλάχιστον εγώ έχω πέσει πάνω τους. Σε κάποια από αυτά ήθελες... γερανό  ;D Έπαιζαν ωραία, αλλά δεν ήταν αυτό που λέμε players instrument.   

Ούτε του παπά είναι 4.1κιλά, όντως !!!!! Εκεί που ζορίζομαι είναι το SBMM ray34 που μου βγήκε 4.7κιλά έστω και αν τα specs μιλούσαν για lightweight ash...... ??? H διαφορά λοιπόν των 600γρ είναι απίστευτη αν και ακούγεται μικρή σε απόλυτο αριθμό.

Μου φαίνεται πρέπει να δω εκείνο το Yamaha RBX A2 που όταν φυσάει το κυνηγάς.. 8)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ούτε του παπά είναι 4.1κιλά, όντως !!!!! Εκεί που ζορίζομαι είναι το SBMM ray34 που μου βγήκε 4.7κιλά έστω και αν τα specs μιλούσαν για lightweight ash...... ???

 

Μα το SBMM είναι swamp ash  ;) οπότε είσαι by the book στα κιλά :D (4.7) άντε λίγο πιο πάνω. Αν όμως ήταν ash θα λέγαμε άλλα πράγματα  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το SBMM είναι swamp ash  ;) οπότε είσαι by the book στα κιλά :D (4.7) άντε λίγο πιο πάνω. Αν όμως ήταν ash θα λέγαμε άλλα πράγματα  ;D ;D ;D

Στο επίσημο site πάντως αναφέρει σκέτο ash... Όπως και να χει δεν βγάζεις ολόκληρο live αν και έχω καιρό να ντοπαριστώ με αδρεναλίνη. Εκτός και αν είσαι 20+ ετών  ;D

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο επίσημο site πάντως αναφέρει σκέτο ash... Όπως και να χει δεν βγάζεις ολόκληρο live αν και έχω καιρό να ντοπαριστώ με αδρεναλίνη. Εκτός και αν είσαι 20+ ετών   ;D

Αν έχεις το Classic Active, ναι είναι ash, οπότε ΟΚ είναι πιο επάνω στα κιλά. Πάντως λόγο της «περιφέρειας» του σώματος  ;D ;D ;D θα μπορούσε και το shamp ash όργανο να είναι πιο βαρύ από ένα Jazz- βάλε και το μπράτσο που είναι λιγάκι πιο μπόλικο, κάτι το plate να δίνει κάνα 100ικο γραμμάρια έξτρα (λέμε τώρα  ;D). Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί να το μισό κιλό  ;D ;D

 

Πάντως συμφωνώ και επαυξάνω- τα βαριά όργανα όσο καλά και αν παίζουν- δεν είναι για πολύ ώρα και πολύ περισσότερο για live...  «Εκτός και αν είσαι 20+ ετών» αλλά και κάτω από 40  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διαμαρτυρία μουσικού  οργάνου  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

 

Αν το καλοσκεφτείς αυτό είναι το κατεξοχήν bass για jazz  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Θα σας προτεινα να τσεκαρετε το fender blacktop precision (ΗΗ). Αρκετα ευελικτο οργανο και οικονομικο.

Και όμορφο και σχετικά οικονομικό και ευέλικτο είναι.

Precision δεν είναι.

Άσε που το χει ξανακάνει ο Λήο πιο πριν με τα G&L.

Και προσωπικά μάλλον θα πήγαινα σε ένα L2000 παρά στο Blacktop.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και περασαν 5 μηνες απο τοτε που ανοιξες το θεμα λες οτι το music man ειναι passive

??? ??? ??? ??? ??? μηπως μπερδευτηκες?????? απ΄ οτι ξερω τα music man ειναι ACTIVE

τουλαχιστον αυτα που εχω εγω εδω και 30 χρονια ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου