Προς το περιεχόμενο

Made in Greece Pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Source Audio είναι αρκετά εφευρετική αλλά υπερβολικά νεαρή για να θεωρηθεί ιστορικά πρωτοπόρος. Η Tech 21 έχει περισσότερα χρόνια στο χώρο και καλό πρεστίζ, αλλά και πάλι δεν έχει ιδιαίτερα τη φήμη μιας εντελώς groundbreaking εταιρίας ή ενός ιστορικού "παππού". Και ας κρατήσουμε το θρεντ στην Ελλάδα γιατί θα ξεφύγει εντελώς...

 

Το να παιρνει το ονομα δεν το νομιζω αυτα τα κανουν μονο οι κινεζοι  ;D

 

Όντως, η άλλη εταιρία λέγεται Pro Co Sound, όχι Rat Pedals. Απλά φτιάχνει και ένα πετάλι σε διάφορες παραλλαγές - το μοναδικό της κιθαριστικό εφφέ - που λέγεται Rat (το οποίο είναι πασίγνωστο και πιθανότατα trademark, όσο κι αν πολλοί του έχουν αλλάξει τα φώτα στην ξεπατικωτούρα όπως άπειρα άλλα). Όμως wars have been started over far less...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ας κρατήσουμε το θρεντ στην Ελλάδα γιατί θα ξεφύγει εντελώς...

Μιας και το thread εξελίχθηκε διαφορετικά από το αρχικό ερώτημα του OP για τα rat pedals, μήπως ένας mod να το μετονόμαζε κατάλληλα;

 

Να προσθέσω και τον Analog design στους Έλληνες μικροκατασκευαστές:

http://www.facebook.com/Analogdesign?bookmark_t=page

 

ο οποίος είναι και μέλος του forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Source Audio είναι αρκετά εφευρετική αλλά υπερβολικά νεαρή για να θεωρηθεί ιστορικά πρωτοπόρος. Η Tech 21 έχει περισσότερα χρόνια στο χώρο και καλό πρεστίζ, αλλά και πάλι δεν έχει ιδιαίτερα τη φήμη μιας εντελώς groundbreaking εταιρίας ή ενός ιστορικού "παππού". Και ας κρατήσουμε το θρεντ στην Ελλάδα γιατί θα ξεφύγει εντελώς...

Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης εξαλου εχω δηλωσει bloody sunday fun  :P  εαν δεν ειναι πρωτοπορια τα sansamp τι να πω ???Οσον αφορα τα source audio και μονο οτι σε μια εποχη που ολοι προσπαθουν  να ειναι αναλογικοι και boutigue με εξωτικα υλικα,να υπαρχει ενα ονομα να διαφοροποιειται και σχεδιαστικα οσο και σε επιπεδο φιλοσοφιας πως να το κανουμε ειναι προοδευτικο και δειχνει το δρομο 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοποριακά ήταν για την εποχή τους μεν, αλλά κυρίως ένα εκ του οποίου προέκυψαν και όλα τα υπόλοιπα: του SansAmp. Kate me δεν έχει την φήμη μιας εντελώς groundbreaking εταιρίας στα εφφέ ή με τέτοιο πλήθος προϊόντων που να χαρακτηρισθεί "ιστορικά πρωτοπόρος" - μάλλον με ένα κυρίως major hit το οποίο φρόντισε να το σκαλίσει κάπως από πλευράς κυκλώματος και να το βγάλει σε διαφορετικές εκδόσεις. Πολύ επιτυχημένη και σημαντική σίγουρα, αλλά ας είμαστε κάπως φειδωλοί με τους γκράντε χαρακτηρισμούς...

 

Η Source Audio πράγματι διαφοροποιείται, έχει forward thinking και πάει κόντρα στο ρεύμα (και μπράβο της), όμως όπως είπα ότι νομίζω: αρκετά εφευρετική αλλά υπερβολικά νεαρή για να θεωρηθεί "ιστορικά πρωτοπόρος".

 

Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης εξαλου εχω δηλωσει bloody sunday fun  :P

Η τυχόν fun μου βγαίνει αυθόρμητα! Πού να σε είχα και... fan!  :D :P (πλάκα κάνω)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το thread εξελίχθηκε διαφορετικά από το αρχικό ερώτημα του OP για τα rat pedals, μήπως ένας mod να το μετονόμαζε κατάλληλα;

 

+1

το λεω και πιο πανω η να μετονομαστει η να ανοιχτει νεο  απο καποιον παλαιοτερο με περισσοτερο πρεστιζ και γνωσης της πιατσας να 'ουμ  :P 8) να υπαρχει και τετοιο το οποιο λειπει απο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένο κατασκευαστή αλλά όπως είπα ο καθένας στο πατάρι του μπορεί να συναρμολογεί κιτ και να τα πουλάει. Αν τα ονομάζει και Mposs... μου θυμίζει βιοτεχνία του '80.

Πρωτοπόροι ιστορικά είναι η Boss, η Electro Harmonix, η Ibanez ίσως και η Z-Vex πρόσφατα με δικά της σχέδια. Αντιγραφείς είναι όλοι όσοι "διορθώνουν" τα κυκλώματα των παραπάνω.

 

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά και σοβαροι λόγοι για να αγοράσεις απο τους μη πρωτοπόρους, που κάνουν τη διαφορά στον ήχο και τους οποίους χωρίζω σε 2 κατηγορίες:

 

1. Αυτούς που βάζουν ακριβότερα υλικά (άρα ακριβείας) στα γνωστά κυκλώματα.

2. Αυτούς που τροποποιούν εν μέρει τα γνωστά κυκλώματα.

 

Νομίζω πως έχουμε στην Ελλάδα σοβαρούς αντιπροσώπους και των 2 κατηγοριών.

 

τα είπες όλα και καλά ... +1000

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχτε και μια ματιά εδώ.

 

Τα φτιάχνει ένας φίλος μου εδώ είναι 100% χειροποίητα με πολύ προσοχή

αγάπη και προδέρμ

 

 

http://www.velvetpedals.com/

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου