Προς το περιεχόμενο

Made in Greece Pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Δηλαδή συγγνώμη,θέλεις να μας πεις ότι όταν σου δίνει στα 50 με 70 ευρώ ένα πετάλι που ''απ'έξω'' το φέρνεις στα 140 minimum δεν είναι εκτός συναγωνισμού;; Και αυτά περί εγγύησης είναι δικαιολογίες του χαβαλέ και της συζήτησης.Οποιοσδήποτε κατασκευαστής της προκοπής σε διαβεβαιώ ότι είναι σε θέση να διορθώσει πιθανές ζημιές των πεταλιών,δεν είναι δα και πυρηνική φυσική,με schematics λειτουργούν όλα.Προτιμώ χίλιες φορά να στηρίξω ένα παιδί με μεράκι,ώστε και να φτιάξω κάτι ακριβώς όπως το θέλω και για να είμαι σε διαρκή επικοινωνία μαζί του.KANENA ΠΕΤΑΛΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 50 ΜΕ 70...ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠ ΤΑ 80+

1* Ο Telegun την έκανε για Αμερική γιατί ήταν ταλεντάρα και πολύ καλός στη δουλειά του,δεν έγινε σουβλατζής. ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ??ΠΑΜΕ USA ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ??

 

2* Το πετάλι που εγώ ζήτησα με τις δικές μου προτιμήσεις,είναι πολύ ανώτερο του Original (DOD308) και σε ποιότητα κατασκευής μιας και το δικό μου είναι hand made και με τις παραμετροποιήσεις που για μένα είναι βολικότερες.

 

Φιλικά πάντα έτσι!

 

Εγώ το πετάλι μου το έφτιαξα με 50 ευρώ αγαπητέ,κρίμα εε; ;)

 

Αν σου πρότειναν δουλειά στις ΗΠΑ να μην πήγαινες. ::)

 

Δε θα πω σε κανέναν τι να αγοράσει,αλλά να μην λέμε ανακρίβειες.Δεν είδα να λες τίποτα για τα υπόλοιπα που είπα, ό,τι νόμιζες ότι σε συμφέρει είπες και πάλι δεν υπάρχει λόγος για τέτοια επίθεση στους Έλληνες κατασκευαστές.

 

Τέτοια νοοτροπία μόνο εμείς οι Έλληνες.(εσείς βασικά γιατί εγώ δεεεεεεν...)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ το πετάλι μου το έφτιαξα με 50 ευρώ αγαπητέ,κρίμα εε; ;)

 

Αν σου πρότειναν δουλειά στις ΗΠΑ να μην πήγαινες. ::)

 

Δε θα πω σε κανέναν τι να αγοράσει,αλλά να μην λέμε ανακρίβειες.Δεν είδα να λες τίποτα για τα υπόλοιπα που είπα, ό,τι νόμιζες ότι σε συμφέρει είπες και πάλι δεν υπάρχει λόγος για τέτοια επίθεση στον Έλληνες κατασκευαστές.

 

Τέτοια νοοτροπία μόνο εμείς οι Έλληνες.(εσείς βασικά γιατί εγώ δεεεεεεν...)

Κι εσύ φίλτατε δεν απάντησες στα εύλογα ερωτήματά μου....

Θα μπορούσες να το κάνεις??

Τωρα αν ισχύει άλλη τιμολογιακή πολιτική κατ εξαίρεση σε σένα...Μαγκιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σου απάντησα πως ελάχιστες βλάβες είναι ακριβές ώστε να σε πονέσουν οικονομικά και πως άπειροι Έλληνες κατασκευαστές και ειδικοί είναι σε θέση να τις διορθώσουν.

 

Όταν εγώ πήρα το πετάλι μου,είχε πρώτη/φιλική/γνωριμιακή τιμή στα 50 ευρώ και έφτανε ως τα 70 αν το πετάλι ήταν σύνθετο.Πλέον το ταβάνι του είναι στα 110 με 120,ΑΛΛΑ,κάνει custom σχέδια,αλλάζει στο schematic ό,τι θες ώστε να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις να ακούσεις και είσαι σε διαρκή επικοινωνία δίνοντας το απαραίτητο feedback.

 

Αυτό το έχεις με τις εταιρίες μαζικής παραγωγής;;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που λέει ο BillTrantos έχω να καταθεσω κι εγώ και αυτό έγραψα in the first place.

Διψήφια (πολλά) ευρώ κάτω από το original ΚΑΙ με features καλύτερα ΚΑΙ με γκομενάκι του Μίλο Μανάρα που του ζήτησα/έστειλα και μου αποτύπωσε πάνω στο κουτί.

¨Ενα πετάλι που κοστιζε στο PGS γύρω στα 200 δολάρια, μου το έφτιαξε με 80.

Mέχρι σήμερα έχω δφτιάξει δυο

Αυτό

 

και αυτό (το γκομενάκι που λέγαμε ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν έχω προσωπικά με ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ κατασκευαστή το παραμικρό να χρεώσω πέραν της ακριβής τιμής κτήσης....

Αυτά τα NOS,Handwired,paintjob,truetone,unique sound, και fly to the rainbow με αφήνουν παγερά αδιάφορο όταν έχω δοκιμάσει ΑΠΕΙΡΑ πετάλια boutique και μή και παρατηρώ ότι εμφανίζεται o Joyo των 30€ και τα κάνει ΟΛΑ π@@@ανα με την ποιότητά του(αναλογικά).

Στη συλλογή μου έχω και ΕΛΛΗΝΙΚΑ πετάλια αγορασμένα απ τις αγγελίες του νοιζ όμως σε τιμές πραγματικά πολύ χαμηλές....

Τώρα εσείς που αγοράσατε με 50ρικο πείτε μου το κόλπο να πάω κι εγώ...γιατί όπου έψαξα βρήκα άλλα νουμεράκια...

http://www.adagio.gr/product.php?prodid=6958

.Για τα παιδιά που ξεκινάνε τώρα γιατί για τους άλλους ας μην το συζητήσουμε ΚΑΘΟΛΟΥ...Ένα Chorus 200€  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που λέει ο BillTrantos έχω να καταθεσω κι εγώ και αυτό έγραψα in the first place.

Διψήφια (πολλά) ευρώ κάτω από το original ΚΑΙ με features καλύτερα ΚΑΙ με γκομενάκι του Μίλο Μανάρα που του ζήτησα/έστειλα και μου αποτύπωσε πάνω στο κουτί.

¨Ενα πετάλι που κοστιζε στο PGS γύρω στα 200 δολάρια, μου το έφτιαξε με 80.

Mέχρι σήμερα έχω δφτιάξει δυο

Αυτό

 

και αυτό (το γκομενάκι που λέγαμε ;)

 

 

 

 

Γνωρίζει κανείς πώς γίνεται αυτή η χάραξη στο μεταλλικό κουτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνωρίζει κανείς πώς γίνεται αυτή η χάραξη στο μεταλλικό κουτί;

 

Ολη η διαδικασια κατασκευης ενος πεταλιου γινεται απο τον ιδιο, απο την σχεδιαση του κυκλωματος με συγχρονα προγραμματα, αποχαλκωση-τρυπημα πλακετων, καθως επισης η χαραξη των σχεδιων που διακοσμουν τα πεταλια γινεται με διαβρωση μεταλλου (ηλεκτρολυση-χημικη διαβρωση) και χωρις χρηση cnc router-laser engraver.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίδες δεν έχω προσωπικά με ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ κατασκευαστή το παραμικρό να χρεώσω πέραν της ακριβής τιμής κτήσης....

Αυτά τα NOS,Handwired,paintjob,truetone,unique sound, και fly to the rainbow με αφήνουν παγερά αδιάφορο όταν έχω δοκιμάσει ΑΠΕΙΡΑ πετάλια boutique και μή και παρατηρώ ότι εμφανίζεται o Joyo των 30€ και τα κάνει ΟΛΑ π@@@ανα με την ποιότητά του(αναλογικά).

Στη συλλογή μου έχω και ΕΛΛΗΝΙΚΑ πετάλια αγορασμένα απ τις αγγελίες του νοιζ όμως σε τιμές πραγματικά πολύ χαμηλές....

Τώρα εσείς που αγοράσατε με 50ρικο πείτε μου το κόλπο να πάω κι εγώ...γιατί όπου έψαξα βρήκα άλλα νουμεράκια...

http://www.adagio.gr/product.php?prodid=6958

.Για τα παιδιά που ξεκινάνε τώρα γιατί για τους άλλους ας μην το συζητήσουμε ΚΑΘΟΛΟΥ...Ένα Chorus 200€  :-X

 

Δεν διαφωνώ,τα Joyo είναι πολύ αξιόλογα,όλα όσα έχω δοκιμάσει μου έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και δεν είμαι κανένας κομπλεξικός που κοιτάει το brand name ή το πόσο boutique είναι κάτι.

 

Μια μικρή διόρθωση όμως.Η τιμή του Link είναι από ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο συνεργάζεται με τον Νίκο των Rat Pedals,έχει αγοράσει το πετάλι και το πουλάει ξανά.Θυμάμαι πριν μήνες όταν είχαμε συνεργαστεί με τον Νίκο που μου είχε πει ότι σκοπεύει να κάνει συμφωνίες με μαγαζιά ώστε να πουλούν τα πετάλια του κατόπιν λιανικής αγοράς από τον ίδιο.Το κατάφερε τελικά.

 

Αν απευθυνθείς στον ίδιο προσωπικά θα σου κάνει τις τιμές που ανέφερα.Εγγύηση!  :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω ότι πολλά (αν όχι τα περισσότερα) από τα πετάλια ελλήνων κατασκευαστών είναι υπερκοστολογημένα. Από την άλλη όμως, αυτό συμβαίνει και με τα περισσότερα προϊόντα που κυκλοφορούν σε αυτή τη χώρα... φαντάζομαι έχει να κάνει και με τα υλικά...

Όχι όμως να φτάνουμε να συγκρίνουμε και to κόστος μιας point to point δουλειάς με το κόστος ενός made in China παιδιά (προσοχή, εδώ αναφέρομαι ΜΟΝΟ στο κόστος και όχι στην ποιότητα) -των Joyo λόγου χάρη, για τα οποία δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο (εκτός από το ότι το joyo μου έπιανε... ραδιόφωνο και δεν κολλούσε το βέλκρο από κάτω με τ ι π ο τ α)  ;D

 

Ξέρω πάντως ότι οι περισσότεροι Έλληνες κάνουν εξαιρετική δουλειά και ένας επιπλέον λόγος γι' αυτό είναι επειδή η αγορά μας είναι μικρή. Δύσκολα κάποιος θα έκανε απατεωνιές και θα περίμενε να επιβιώσει ή να φτιάξει όνομα στους κύκλους των μουσικών.

 

ΥΓ. Ξαναλέω, το καλό με τις customιές είναι ότι μπορείς να παραγγείλεις το πετάλι που θες με βάση κάποιο verified κύκλωμα του πεταλιού που επιθυμείς αλλά δεν έχεις τα χρήματα να αγοράσεις. Το web είναι γεμάτο verified κυκλώματα σχεδών όλων των αναλογικών πεταλιών, από delay και chorus μέχρι filters και κάθε είδους drive.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου