Προς το περιεχόμενο

Resonance - Computer Game - Music by Nikolas


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα κυκλοφορει το παιχνιδι

Κανενας που να το εχει παιξει και να μας πει εντυπωσεις ?

Αφου σημερα κυκλοφορει, ποτε να το αγορασει, να το παιξει και να σου πει και εντυπωσεις? ???

Μονο οι Beta testers το εχουν παιξει, αντε και κανενας τρελος Γιαπωνεζος που περιμενε απο τις 5πμ εξω απο το μαγαζι να το αγορασει πρωτος. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφου σημερα κυκλοφορει, ποτε να το αγορασει, να το παιξει και να σου πει και εντυπωσεις? ???

Μονο οι Beta testers το εχουν παιξει, αντε και κανενας τρελος Γιαπωνεζος που περιμενε απο τις 5πμ εξω απο το μαγαζι να το αγορασει πρωτος. ;D

ρε τρελε - το παιχνιδι νομιζω ειχε κυκλοφορησει και σε steam πιο πριν - αυτο ηθελα να πω  :) :) :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χαχαχα...

 

Παιδιά ευχαριστώ για το bump. τώρα κυκλοφόρισε (έχει καμμιά ώρα...).

 

Απο steam δεν έπαιζε νωρίτερα, αφού το λινκ ήταν κλειδωμένο. Απο steam ΕΠΙΣΗΜΑ βγαίνει στις 25 Ιουλίου (λόγω μαμακίας της steam και των ανθρώπων της), αλλά αν το αγοράσετε είτε σε κουτί (στα 24$ νομίζω?) είτε απο το GoG (στα 9$), παίρνετε και steam code που ΔΟΥΛΕΥΕΙ ήδη.

 

Reviews υπάρχουν ήδη, και το PCMaster που βγαίνει έχει review (θα κυκλοφορήσει από βδομάδα). Και λέει και για μένα...  :P :P :P

 

________________________________

 

Να πω για το παιχνίδι, όσο πιο αντικειμένικά γίνεται.

 

Υπόθεση: Η υπόθεση είναι εξαιρετική. Την έχει δουλέψει επί 6 (5 στο κωδικό, και ένα πιο πριν στο μυαλό του) ο Vince XII και νομίζω ότι λειτουργεί άψογα. Οι 4 βασικοί χαρακτήρες, έχουν ψυχή, έχουν παρελθόν, κάνουν λάθη, παθαίνουν, πεθαίνουν, κλαίνε, φωνάζουν... Το τέλος το ξέρετε ήδη από το intro και τα υπόλοιπα σιγά, σιγά ανακαλύπτονται.

 

Gameplay: Είναι 'περιπέτεια' (adventure game). Δεν έχει να σκοτώσεις κανέναν realtime (αν και μπορείς να πεθάνεις), δεν έχει όπλα, δεν έχει MFG1000 ή άλλα τέτοια. Λες στους χαρακτήρες που να πάνε, διαλέγεις τι θα πουνε, τι θα χρησιμοποιήσουν, κλπ.

 

Μία καινοτομία του παιχνιδιού είναι τα Long and Short Term Memories. Λειτουργούν ως εναλακτικά inventories, αλλά είναι αυτόματα, και βοηθάνε στο στήσιμο της ιστορίας. Πολλά puzzles λύνονται με τη χρήση αυτών.

 

Μία άλλη καινοτομία είναι το review points, αν και νομίζω τελικώς η ομάδα των beta testers ψήφισε κατά του. Αν κάνεις κάτι καλό, λύσεις γρύφους, κλπ, παίρνεις πόντους που τους χάνεις, αν πεθάνεις, και σε πάει πίσω λίγα λεπτά για να μπορέσεις να σωθείς.

 

γραφικά: Είναι low resolution. ναι, low resolution.

 

Για αυτούς που θέλουν λεπτομέρεια στην ανάλυση, ας το προσπεράσουν (και αυτούς που έχουν 3 οθόνες...  ;D). αλλιώς τα backgrounds, το animation και οι λεπτομέρειες, καθώς και η μερική σκηνοθεσία (δεδομένου ότι δεν είναι 3-d για να κάνεις την κάμερα ότι γουστάρεις) προσδίδουν πολλά!

 

voice acting: Από τα δυνατά σημεία του παιχνιδιού. Λειτουργεί άψογα σε κάθε επίπεδο (και ήταν τεράστια και τα αρχεία... το κέρατό τους... :( Τα καθάρισα όλα εγώ... :()... Οι 4 βασικοί ηθοποιοί κάνανε πολύ καλή δουλειά και αυτό ακούγεται άμεσα.

 

μουσική: Εεεεε... καλά... τι να λέμε τώρα... μαμάει και δέρνει η μουσική...  ::) :P

 

Σοβαρά, όμως, αυτό που ίσως μπορεί κανείς να παρατηρίσει, είναι ότι η ποιότητα των κομματιών παίζει ελάχιστα. Γιατί στα 5 χρόνια παραγωγής του παιχνιδιού, άλλαξα χώρα, άλλαξα χώρο, άλλαξα ηχεία, άλλαξα μηχανήματα, άλλαξα PC, και άλλαξα sample libraries! Οπότε...

 

Υπάρχει μία τεράστια ποικιλία, από κομμάτια με πιάνο και βιολιά, ορχήστρες, χορωδίες, electronica, hardcore hard something hard (με ψιλοκιθάρες, κλπ)... Thriller stabs, και... το τραγούδι.

 

Είναι σχετικά (αρκετά) δύσκολο, κι εγώ ουδέποτε βρήκα το χρόνο να το τελειώσω μόνος μου. Αλλά αν αρέσκεστε σε τέτοιου τύπου παιχνίδια, αξίζει τον κόπο, ίσως μόνο και μόνο για την αγάπη που έχουν δείξει όλοι οι βασικοί συντελεστές του (κι εγώ μαζί)... γιατί αυτό λέει ότι τουλάχιστον μάπα εν γνώση τους, δε θα είναι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί αυτό λέει ότι τουλάχιστον μάπα εν γνώση τους, δε θα είναι... :)

Το μονο σιγουρο ειναι αυτο ;)

 

Σε ευχαριστω Νικολα για το review

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπον θα πεταξω και εγω το μινι review μου, μιας και τερματισα το παιχνιδι σημερα (διακοπες γαρ).

 

Καταρχας το παιχνιδι εχει δυνατη υποθεση, end of. Δομημενη και με αρκετα twist, υπερανω των προσδοκιων μου θα ελεγα (γενικα για videogame, ποσο μαλλον για μια -ας μου επιτραπει ο ορος- indie παραγωγη).

 

Η ολη αισθητικη του παιχνιδιου απο αποψη γραφικων (oldschool sprite designs κλπ) προσωπικα μου αρεσε αρκετα, βεβαια αυτο ειναι και θεμα γουστου οποτε περι κολοκυθοπιτας κλπ. Η χαμηλη αναλυση ηταν ενα μικρο nuisance βεβαια. Απο οτι ειδα, υπαρχει δυνατοτητα να φερεις το παιχνιδι σε ποιο υψηλη αναλυση μεσω anti-aliasing, στο δικο μου το pc αλλα και σε φιλου που δοκιμασαμε οτιδηποτε πανω απο 2x μας πετουσε error. Προσωπικα το θεμα της αναλυσης μπορεσα να το παραβλεψω, μιας και ειναι και η αισθητικη του παιχνιδιου τετοια που να το συγχωρει σε ενα βαθμο.

 

Στο voice acting και στα sound effects εχει γινει πολυ ωραια δουλεια (η κραυγη της μικρης Αννουλας ειναι ολα τα λεφτα). Η μουσικη ΤΑ ΣΠΑΕΙ (seriously). Το Ed's Jazz ηταν ισως το αγαπημενο μου κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου, μεχρι που εφτασα στην ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ που πεφτει στα credits και μου 'πεσε το σαγονι. Kudos man, πραγματικα.

 

Τα παζλ του παιχνιδιου ειναι ωραια και σε αρκετα σημεια αρκετα challenging. Το τι ειναι interactive μεσα στο χωρο και τι ειναι σημαντικο προς την εξελιξη του παιχνιδιου ΔΕΝ ειναι εμφανες με την πρωτη ματια, σε αντιθεση με πολλα αλλα παρομοια παιχνιδια (glowing items and the like). Σε λιγοστα σημεια βεβαια δεν αντεξα και εριξα μια πεταχτη ματια σε ενα walkthrough που βρηκα  :P. Oι διαολογοι ειναι εκτενεις και το παιχνιδι συχνα σε ωθει να εξερευνησεις ολες τις επιλογες.

 

Fun fact: Επαιζα το level με το λαβυρινθο και -απορροφημενος- δεν προσεξα ποιο κομματι επαιζε στο background. Σε καποια φαση ακουσα ενα swell και σκεφτηκα "α, απο τα αγαπημενα μου chords! κανω και εγω αυτο το swell συνεχεια!" και μετα συνειδητοποιησα οτι μολις ειχα ακουσει τον εαυτο μου (οποτε και αρχισα να  χαμογελαω σα χαζος για κανα πενταλεπτο)

  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Fun fact: Επαιζα το level με το λαβυρινθο και -απορροφημενος- δεν προσεξα ποιο κομματι επαιζε στο background. Σε καποια φαση ακουσα ενα swell και σκεφτηκα "α, απο τα αγαπημενα μου chords! κανω και εγω αυτο το swell συνεχεια!" και μετα συνειδητοποιησα οτι μολις ειχα ακουσει τον εαυτο μου (οποτε και αρχισα να  χαμογελαω σα χαζος για κανα πενταλεπτο)

 ;D

 

 

;D ;D ;D

 

Μπράβο σε όλους ρε παιδιά.

 

(playable) demo του παιχνιδιού δεν υπάρχει πουθενά?

Επίσης, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά αν αγοράσεις την ψηφιακή version αγοράζεις και το soundtrack σε mp3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά αν αγοράσεις την ψηφιακή version αγοράζεις και το soundtrack σε mp3?

 

Απο το GOG που το πηρα εγω ναι, εχεις εκτος απο το game τη δυνατοτητα να κατεβασεις το soundtrack και καποια developer diaries.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

;D ;D ;D

 

Μπράβο σε όλους ρε παιδιά.

 

(playable) demo του παιχνιδιού δεν υπάρχει πουθενά?

Επίσης, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά αν αγοράσεις την ψηφιακή version αγοράζεις και το soundtrack σε mp3?

Πέτρο,

 

Ευχαριστούμε! :)

 

Demo: http://www.wadjeteyegames.com/resonance.html

 

Και, ναι, το soundtrack παίζει και δίνεται γενικά παντού... ;) Είναι και φθηνό από GoG στα 9,99$ (νομίζω)...

 

Εγώ περιμένω το κουτι: Ένα για μένα, και ένα για την Λουίζα!  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου