Προς το περιεχόμενο

Resonance - Computer Game - Music by Nikolas


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπον θα πεταξω και εγω το μινι review μου, μιας και τερματισα το παιχνιδι σημερα (διακοπες γαρ)...

 

...

Τέλεια! Ευχαριστώ για το ειλικρινές review! :)

 

:) Και άλλα χαμόγελα! Θενξ μαν!

 

Είπαμε, 5 χρόνια αυτο δούλευα (μεταξύ άλλων φυσικά), πώς να μη βγει καλό;

 

Fun fact: Επαιζα το level με το λαβυρινθο και -απορροφημενος- δεν προσεξα ποιο κομματι επαιζε στο background. Σε καποια φαση ακουσα ενα swell και σκεφτηκα "α, απο τα αγαπημενα μου chords! κανω και εγω αυτο το swell συνεχεια!" και μετα συνειδητοποιησα οτι μολις ειχα ακουσει τον εαυτο μου (οποτε και αρχισα να  χαμογελαω σα χαζος για κανα πενταλεπτο)

  ;D

 

Χαχαχαχαχα! Ο Longshadow θα το παίξει το παιγνίο; Ή μπα;

 

Έτσι είναι.

 

Πού να δεις εγώ, που λόγω έλειψης χρόνου έπαιζα συγκεκριμένα μέρη του παιχνιδιού, και πιάνω το τελευταίο build και ακούω κάτι και ανησυχώ: Ρε, μπας και βάλανε και άλλη μουσική μέσα; Γιατί δεν είχα ακούσει ακόμη στην πράξη τα κομμάτια (που αρκετά είναι διαδραστικά, όπως αυτό στο λαβύρινθο) και έπαθα ένα σοκ... Με δουλεύανε μετά στην ομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σορρυ....μια επισημανση off topic

Το να βρω το κινητο που βαραγε στην αρχη πρεπει να μου πηρε και 15 λεπτα  :o :o  ;D

 

Πολυ ωραιο παιχνιδι Νικολα.....και η μουσικη "δενει" αρκετα με ολο το feeling που θελει να σου περασει

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο gameover.gr

 

Το animation ακολουθεί τα κλασσικά πρότυπα των 90s, με τους χαρακτήρες να έχουν απλά τα βασικά, αν και υπάρχουν σημεία που πραγματικά θα σας εκπλήξουν. Όσον αφορά στον ηχητικό τομέα του τίτλου, αξίζει να σταθούμε λιγάκι παραπάνω, καθώς αποτελεί δουλειά ενός «δικού» μας ανθρώπου, ενός Έλληνα, του Νικόλα Σιδέρη. Με εμπειρία από άλλους indie τίτλους (γνωστότερος για την εργασία του με τον Άλκη Πολυράκη στο Diamonds in the Rough), o Νικόλας συνθέτει μια κλασσική, adventure ηχητική επένδυση, με midi επιρροές, βαριές ενορχηστρώσεις και ένα υπέροχο τραγούδι στα credits (με μια Ελληνίδα στο μικρόφωνο).

 

Νικόλα να γραψω σχόλιο απο κάτω?:"Ελα ρε, με τον Νικόλα πίνουμε μπυρες μαζι, μεγάλο κολλητάρι σε λέω" ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα να γραψω σχόλιο απο κάτω?:"Ελα ρε, με τον Νικόλα πίνουμε μπυρες μαζι, μεγάλο κολλητάρι σε λέω" ;D

αυτα ειναι τα καλα της μπυροποσιας.........οτι και να πεις μετα δεν θα σε πιστεψει κανεις  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα να γραψω σχόλιο απο κάτω?:"Ελα ρε, με τον Νικόλα πίνουμε μπυρες μαζι, μεγάλο κολλητάρι σε λέω" ;D

χαχαχαχα!

 

Γράψε ότι θες! Μετά όμως θα βγώ κι εγώ από κάτω και θα γράψω:

 

" Ο παραπάνω, με πήρε τηλέφωνο για να μου πει για το review. Πρέπει να σας πω ότι ουδέποτε δεν έχω πιεί μπύρες μαζί του και δεν είμαστε κολλητάρια! Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο! " (οποιαδήποτε αντίφαση, καθαρά τυχαία).

 

εμμμ... μου κάνανε και το όνομα λάθος: ΣιδερΉς όχι ΣιδΈρης... ουφ... (στο PCMaster που βγαίνει στις 28 είναι εντάξει το όνομα. Με ρωτήσανε!  ;D)

 

τέλος: midi επιρροές; Αφού με midi είναι τα κομμάτια φτιαγμένα...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και εγώ...και εγώ τον Ξέρω!! ;D ;D ;D ;D

 

well done man!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος: midi επιρροές;

 

Σαφέστατα...αν και το συνδέεις πολύ ομορφα με τα στοιχεια audio. Σχεδον δεν καταλαβαίνεις το περασμα από τη μια επιρροή στην άλλη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος: midi επιρροές; Αφού με midi είναι τα κομμάτια φτιαγμένα...  ???

 

Ελα ντε ;D

 

Οι 2 λέξεις (midi + επιρροές) είναι σχετικά απίθανο να βρίσκονται δίπλα-δίπλα. Αυτή η δημοσιογραφική αδεία (πχ κιθαριστικοί εξτρεμισμοί, βιτριολικές κριτικές, κα) έχει την πλάκα της ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες το αρχισα και γω. Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες. Μου θυμισε παλιες καλες (90s) εποχες και τα adventures που παιζαμε.

 

Η χαμηλη αναλυση ηταν ενα μικρο nuisance βεβαια. Απο οτι ειδα, υπαρχει δυνατοτητα να φερεις το παιχνιδι σε ποιο υψηλη αναλυση μεσω anti-aliasing, στο δικο μου το pc αλλα και σε φιλου που δοκιμασαμε οτιδηποτε πανω απο 2x μας πετουσε error.

Αχ αυτη η αναλυση... :( Πραγματικα ειναι κριμα που το παιχνιδι δειχνει εντελως νορμαλ μονο σε αναλυση...320x240! ::)

Ιδανικη αναλυση για να το παιξεις σε πολλα κινητα, συγκεκριμενα ειναι ακριβως η αναλυση που παιζουν τα παιχνιδια στο κινητο μου (Nokia E72) αλλα για να το παιξεις στα σημερινα PCs υπαρχει ενα θεμα (και ιδιαιτερα με την αναλυση που εχω εγω..... :P)

 

Απο τα 320x240 και πανω η εικονα αρχιζει να "πιξελιαζει". Μετα απο αρκετα "πειραματα" με τα settings του παιχνιδιου κατεληξα να το παιζω σε παραθυρο με αναλυση 640x480.

Σε μια οθονη 1920x1080 μου φαινεται αρκετα καλο. Αν θελω να το παιξω σε full screen τοτε απενεργοποιω  απο τα settings το "Run in a window instead of full-screen", αλλα και κει η αναλυση ειναι παλι 640x480, απλα το παιχνιδι κατεβαζει την αναλυση της οθονης στα 640x480 και ετσι το παιχνιδι δειχνει full screen.

 

Δεν μου αρεσει ετσι ομως, κι αυτο για 2 λογους.

Πρωτον γιατι σε full screen στα 640x480 σε μια 22' οθονη δειχνει ψιλοχαλια (σαν να κανεις zoom σε μια 640x480 εικονα για να την φερεις στο μεγεθος μιας 1920x1080 οθονης)

και δευτερον γιατι μου δειχνει το παιχνιδι ξεχωριστα και στις 3 οθονες που εχω στο PC, και ετσι πρεπει να κλεινω τις 2 ακριανες οθονες και να παιζω με την μεσαια.

Ρε δεν πα να.... :P

 

Οποτε κατεληξα στην ιδια αναλυση (640x480) αλλα σε παραθυρο, ετσι το παιχνιδι φαινεται πιο νορμαλ.

Για οσους θελουν να παιξουν το παιχνιδι σε μεγαλυτερες αναλυσεις, στα settings υπαρχουν οι επιλογες 960x720 και 1280x960, αλλα αυτο ειναι δυνατον να γινει μονο με ενεργοποιημενη την επιλογη "Run in a window instead of full-screen".

 

Και παλι αυτες οι αναλυσεις δεν ειναι οτι το καλυτερο, στην ουσια το παιχνιδι εχει φτιαχτει για να παιζει σε 320x240, απο κει και περα οι μεγαλυτερες αναλυσεις απλα "ζουμαρουν" προς τα πανω και αυτο επιδρα αρνητικα στην ποιοτητα της εικονας.

Τι κριμα να μη βγει αυτο το παιχνιδι το 1993..... ;D

Οτι αναλυση και να διαλεξετε παντως, μη χρησιμοποιησετε το anti-aliasing φιλτρο γιατι δειχνει θαμπα σε ολες τις αναλυσεις, διαλεξτε το nearest-neighbour φιλτρο.

 

Ενα παραδοξο τωρα, το παιχνιδι μπορει να το τρεξεις ταυτοχρονα σε διαφορετικα παραθυρα!

Για παραδειγμα εγω ειχα ανοιχτα...9 "Resonance" ταυτοχρονα, :o με διαφορετικους χαρακτηρες και διαφορετικες ανοιχτες πιστες σε καθε παραθυρο, ετσι μπορουσα να παιξω το παιχνιδι στο παραθυρο 3 και να προχωρησω την ιστορια, ενω στο παραθυρο 7 να παιζω ταυτοχρονα σε αλλη πιστα με αλλο χαρακτηρα σε διαφορετικη χρονικη στιγμη.

Δεν θυμαμαι να εχω ξαναπαιξει αλλο παιχνιδι που να μπορει να τρεχει ταυτοχρονα σε πολλα παραθυρα σαν να ειναι ξεχωριστα προγραμματα/παιχνιδια, κουφο εντελως...chin.gif

 

Παρακατω μερικα screenshots. 8)

320x240_window.thumb.png.2b89b040a64c9cbdb985b6b195b7b229.png

640x480_window.thumb.png.cbe682042ef01cfb078c3c10f162ff63.png

960x720_window.thumb.png.b304061862e1fce39a2ffff8f51d83b4.png

1280x960_window.thumb.png.9b835f558a4e076a186f1103c9021563.png

640x480_full_screen.thumb.png.4596c92eacf1ab8b38571caf6e39f3fb.png

9x_Resonance.thumb.png.06339727dfe36bf3e21b38a2f3782931.png

Setup.png.a86268881bc75e83a8e1499969d5ed22.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θενξ waterfall... για την ανάλυση της ανάλυσης!  ;D

 

Εγώ απλά θα αναφέρω ότι, δεν είναι πάμπολοι οι gamers που έχουν 3 οθόνες, και ειδικά το κοινό που ενδιαφέρεται για adventure games βρίσκει νοσταλγικά στοιχεία στην χαμηλή ανάλυση...

 

τέλος να πω ότι εγώ έχω δύο οθόνες, και παίζει full screen στην μία. Μπορεί με τις τρεις να τα παίζει, αλλά με δύο... δουλεύει κανονικά στην μία οθόνη, όταν είναι full screen.

 

Το ότι μπορείς να παίξεις πολλές φορές το παιχνίδι την ίδια στιγμή είναι κατι που... γίνεται με την συγκεκριμένη engine, αλλά δε παίζει και κανένα ρόλο, δεδομένου ότι δεν επιρρεάζει το ένα το άλλο. Όπου σώσεις, εκεί είσαι, και τελειώνει εκεί το θέμα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου