Προς το περιεχόμενο

Depeche Mode [concert report]


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλαμβάνω να κάνω την κριτική της χθεσινής βραδιάς στο Tera-vibe και ας είμαι ευθύς

 

τον schiller δεν τον πρόλαβα γιατι πρέπει να περπατούσα όσο διάστημα έπαιζε απο εκεί που πάρκαρα μέχρι την πύλη.. στη συνέχεια.. οι raveonetes kai μου αρέσουν αλλά και μου άρεσαν αρκετά και επι σκηνής.. ωραίος ήχος, ωραία τραγούδια.. όλα καλά...

 

τους depeche mode δεν τους έχω και καμία ιδιαίτερη συμπάθεια.. είναι πάντως ένα μεγάλο συγκρότημα το οποίο ήθελα να δω.. ούτε και με τον καινούργιο τους έχω να πω καλά λόγια.. ΑΛΛΑ

 

Μιλάμε για μια συναυλία που προσωπικά όμοια της δεν έχω ξαναδεί..

 

5 βιντεο wall 2 στην άκρη της σκηνής και 3 πάνω απο τη σκηνή τα οποία κρέμονται λοξά.. στο εναρκτήριο κομμάτι ούτε που δώσαν σημεία ζωής.. Αλλά στο δεύτερο hell breaks loose.. σας είπα δεν ειμαι και φανατικός και δεν ξέρω τους τίτλους απο τα κομμάτια που έπαιξαν.. αλλά η σκηνική τους παρουσία σε συνδυασμό με τον ήχο και τον σκηνοθέτη του video wall.. ήταν ένας συνδυασμός που σκότωνε κυριολεκτικά.. Ο σκηνοθέτης έφτιαχνε σε real-time video-clip την σκηνική παρουσία των depeche..δεκάδες κάμερες με δυνατότητα remote zoom έκαναν λήψεις ακόμα και πίσω απο τον drummer (ναί είχαν έναν φανταστικό drummer) τα χρώματα εναλλάσονταν απο οθόνη σε οθονη ενώ οι λήψεις μεταπειδούσαν απο τη μία οθόνη στην άλλη.. αφήνοντας με μαλάκα σε αυτό που βίωνα..

 

Στα μείον ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ.. αισθανόμουνα ότι είχα πάει στο Gagarin για να δω τους METALLICA ας πούμε.. αναζητώντας ελεύθερο χώρο για να χορέψεις και να κουνηθείς διαπίστωνες ότι είσουνα πιο κοντά στην πύλη εξόδο παρά στην σκηνή των depeche mode οι οποίοι παρείχαν μεγάλο videowall πίσω απο την κονσόλα..Φανταστείτε τι γινόταν...

 

Μικρή συμμετοχή του κόσμου... στο ότι γινόταν.. εκτός απο το στριμωξείδη η κόλαση απο φώτα, ήχο, βιντεοπροβολές και σκηνική παρουσία σε άφηναν κόκαλο να προσπαθείς ανάμεσα στο πλήθος (και τους χιλίαδες μαλάκες που έχουν αφήσει τα κινητά τους να γράφουν και να τραβούν φωτογραφίες ΛΕΣ και μπορούν μετά να διακρίνουν τίποτα μέσα στα σκοτάδια και τα φώτα.. ΤΕΣΠΑ...

 

Αυτά για τους Depeche όσοι τυχεροί ή άτυχοι μοιραστείτε την εμπειρία σας.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύς κόσμος εχθές στο Τέρας Vibe...

η προσωπική μου άποψη είναι πως προκειται για ελεϊνό χώρο,εντελώς απαραδεκτο & ακαταλληλο για συναυλίες συγκροτηματων τετοιου βεληνεκους.

απίστευτη ταλαιπωρία και στο να πας αλλά και στο (κυρίως) να γυρίσεις.

 

στα καλα τώρα.

 

οι depeche είναι κατεξοχήν "συναυλιακό" συγκρότημα.ακόμα και αν δεν είναι ενθουσιώδεις ,ακόμα και αν είναι αρκετα κάτω απο τα στανταρ τους απλά...τα σπάνε...

 

έχουν φοβερή δυναμική στην σκηνη,φοβερή ενεργεια ,ξερουν να την μεταδώσουν και πάντα καταφερνουν να μετατρεψουν το κοινο σε παλλομενη μάζα.

αυτο έγινε και εχθές.

έπαιξαν σχεδόν όλες τις μεγάλες τους επιτυχίες,επιλέγοντας να αφήσουν στην άκρη την προωθηση του καινουργιου τους album (έπαιξαν μόλις 3 κομματια απο το playing the angel).

το κοινό συμμετείχε,οι πιο πολλοι τραγουδούσαν τους στιχους σε όλη την διαρκεια της συναυλίας (!!!) και ειδικά μπροστα είχε στηθει ένα τρελό πανηγύρι.

οι λιγότερο φανατικοί το κατευχαριστήθηκαν,στους devotees όμως η συανυλία αφησε αναμικτα συναισθήματα (ειδικα σε αυτους που είχαν πάει στο dusseldorf στην εκδρομη του hysterika τον περασμενο γεναρη).

άλλη εμπειρία να τους βλέπεις στην "πατριδα" τους στην γερμανία και άλλη εδώ...

 

κάποια πράγματα που με ψιλοπείραξαν στους dm:

-το λίγο μικρότερο setlist απο το κανονικο (18 κομματια αντι για 20-21 που συνηθίζουν)

-το οτι δεν έφεραν το κανονικο-ολόκληρο σκηνικό (περισσοτερα έξοδα???),αλλά μόνο τα απολύτως απαραιτητα

-τους περίμενα λίγο πιο ενθουσιωδεις και επικοινωνιακούς με το κοινο μιας και ηταν η τελευταία συναυλία της τουρνέ,σε καποια σημεία ο gahan μου φάνηκε απλά διεκπεραιωτικός

 

setlist

 

intro

a pain that i'm used to

question of time

suffer well

precious

walking in my shoes

stripped

home

it doesn't matter two

in your room

john the revelator

i feel you

behind the wheel

world in my eyes

personal jesus

enjoy the silence

>>encore

shake the disease

photographic

never let me down again

 

c u next time!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλαμβάνω να κάνω την κριτική της χθεσινής βραδιάς στο Tera-vibe και ας είμαι ευθύς

 

τον schiller δεν τον πρόλαβα γιατι πρέπει να περπατούσα όσο διάστημα έπαιζε απο εκεί που πάρκαρα μέχρι την πύλη.. στη συνέχεια.. οι raveonetes kai μου αρέσουν αλλά και μου άρεσαν αρκετά και επι σκηνής.. ωραίος ήχος' date=' ωραία τραγούδια.. όλα καλά...

 

τους depeche mode δεν τους έχω και καμία ιδιαίτερη συμπάθεια.. είναι πάντως ένα μεγάλο συγκρότημα το οποίο ήθελα να δω.. ούτε και με τον καινούργιο τους έχω να πω καλά λόγια.. ΑΛΛΑ

 

Μιλάμε για μια συναυλία που προσωπικά όμοια της δεν έχω ξαναδεί..

 

5 βιντεο wall 2 στην άκρη της σκηνής και 3 πάνω απο τη σκηνή τα οποία κρέμονται λοξά.. στο εναρκτήριο κομμάτι ούτε που δώσαν σημεία ζωής.. Αλλά στο δεύτερο hell breaks loose.. σας είπα δεν ειμαι και φανατικός και δεν ξέρω τους τίτλους απο τα κομμάτια που έπαιξαν.. αλλά η σκηνική τους παρουσία σε συνδυασμό με τον ήχο και τον σκηνοθέτη του video wall.. ήταν ένας συνδυασμός που σκότωνε κυριολεκτικά.. Ο σκηνοθέτης έφτιαχνε σε real-time video-clip την σκηνική παρουσία των depeche..δεκάδες κάμερες με δυνατότητα remote zoom έκαναν λήψεις ακόμα και πίσω απο τον drummer (ναί είχαν έναν φανταστικό drummer) τα χρώματα εναλλάσονταν απο οθόνη σε οθονη ενώ οι λήψεις μεταπειδούσαν απο τη μία οθόνη στην άλλη.. αφήνοντας με μαλάκα σε αυτό που βίωνα..

 

Στα μείον ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ.. αισθανόμουνα ότι είχα πάει στο Gagarin για να δω τους METALLICA ας πούμε.. αναζητώντας ελεύθερο χώρο για να χορέψεις και να κουνηθείς διαπίστωνες ότι είσουνα πιο κοντά στην πύλη εξόδο παρά στην σκηνή των depeche mode οι οποίοι παρείχαν μεγάλο videowall πίσω απο την κονσόλα..Φανταστείτε τι γινόταν...

 

Μικρή συμμετοχή του κόσμου... στο ότι γινόταν.. εκτός απο το στριμωξείδη η κόλαση απο φώτα, ήχο, βιντεοπροβολές και σκηνική παρουσία σε άφηναν κόκαλο να προσπαθείς ανάμεσα στο πλήθος (και τους χιλίαδες μαλάκες που έχουν αφήσει τα κινητά τους να γράφουν και να τραβούν φωτογραφίες ΛΕΣ και μπορούν μετά να διακρίνουν τίποτα μέσα στα σκοτάδια και τα φώτα.. ΤΕΣΠΑ...

 

Αυτά για τους Depeche όσοι τυχεροί ή άτυχοι μοιραστείτε την εμπειρία σας.[/quote']

 

 

Με κάλυψες σε μεγάλο βαθμό. Μου αρέσουν αρκετά οι Depeche (δεν είμαι και φαν βέβαια :wink: ), μπορώ να πω ότι "το είχαν" (πολύ περισσότερο από τους New Order πχ), και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν αρκετά... live, παρόλο που η φύση του συγκροτήματος θα επέτρεπε και περισσότερο pre-recorded υλικό (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ντράμερ 8O ). Και από ήχο, 11/10! :lol: Κρύσταλλο! Βέβαια, στο πρώτο μισό του set έκαναν 2-3 κοιλιές, κυρίως λόγω της επιλογής κομματιών. Στο δεύτερο μέρος όμως, ξέφυγε η κατάσταση! :lol: Οι Raveonettes με "κέρδισαν" αρκετά (τους ήξερα ελάχιστα). Schiller, δεν... Έφτασα κατόπιν εορτής... :lol:

 

 

@spirou: ο χώρος όντως ακατάλληλος για τόσο μεγάλη συναυλία. Απίστευτη ταλαιπωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου