Προς το περιεχόμενο

Harley Benton Bass Guitar Kit P-Style review!


ibanezbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ταστιέρα όσο και ακρίβεια χαρακτηριστικών να χρειάζεται με τα μηχανήματα του μαραγκού δεν θα την πετύχουμε;

Δεν ξέρω...για δές εδώ, αυτό πρέπει να κάνετε

http://www.ronkirn.com/tutorial/index.htm

 

Εάν θέλετε να το κάνετε για τη πλάκα σας και για εκπαιδευτικούς λόγους οκ...αλλιώς

Εν ολίγοις ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι ζητάς και πως να το πετύχεις, ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ πας σε ειδική κατασκευή. Αν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις μόνος. Αν όχι πας σε οργανοποιό.

 

Ελπίζω να μην είναι καυσόξυλα πάντως

Να πώ τη μαύρη αλήθεια μου...έχω διαφορετική άποψη για το συγκεκριμένο κιτ από τον Sotto

http://www.customshop.gr/?page_id=222

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω...για δές εδώ, αυτό πρέπει να κάνετε

http://www.ronkirn.com/tutorial/index.htm

 

Eυχαριστώ

 

Εάν θέλετε να το κάνετε για τη πλάκα σας και για εκπαιδευτικούς λόγους οκ...αλλιώςΝα πώ τη μαύρη αλήθεια μου...έχω διαφορετική άποψη για το συγκεκριμένο κιτ από τον Sotto

http://www.customshop.gr/?page_id=222

 

Για την πλάκα μας αλλά αν παίζει κιόλας δεν θα ήταν άσχημο  8)

 

Τέλος πάντων θα ενημέρωσω το φόρουμ όταν το ξεκινήσουμε.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πλάκα μας αλλά αν παίζει κιόλας δεν θα ήταν άσχημο  8)

Όλα παίζουν....απλά δεν αξίζει να ρίξεις ούτε ένα ευρώ παραπάνω....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω...για δές εδώ, αυτό πρέπει να κάνετε

http://www.ronkirn.com/tutorial/index.htm

 

Εάν θέλετε να το κάνετε για τη πλάκα σας και για εκπαιδευτικούς λόγους οκ...αλλιώςΝα πώ τη μαύρη αλήθεια μου...έχω διαφορετική άποψη για το συγκεκριμένο κιτ από τον Sotto

http://www.customshop.gr/?page_id=222

 

Οκ, δεκτή η διαφορετική άποψη. Βέβαια αφορά διαφορετικό όργανο από διαφορετική δεκαετία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αφορά διαφορετικό όργανο από διαφορετική δεκαετία...

Ενώ τώρα...αναβαθμίσανε τα...ξύλα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ τώρα...αναβαθμίσανε τα...ξύλα ;D ;D

 

Για να θυμηθούμε και τι λέγαμε παλιά: δεν υπάρχει "καυσόξυλο" αλλά κακο-κατασεκυασμένο, ασετάριστο κι ασυντήρητο όργανο. Ειδικά στις μέρες μας, το ρητό ισχύει και με το παραπάνω.

Αν κάποιος δε γνωρίζει και πάει να φτιάξει το κιτ, ίσως πετάξει 89ευρώ κι είναι κρίμα. Αν έχει γνώση, μεράκι, όρεξη και λίγη εμπειρία μπορεί να το κάνει να παίζει άριστα.

Μου έχουν φέρει gibson custom, carvin, esp κακοδιατηρημένες που κυριολεκτικά δεν έπαιζαν... Οι ιδιοκτήτες τους έπαιξαν λίγο με H.Benton LP και strats που έχω εκεί και έπαθαν πλάκα απ το playability και τον ήχο. Τα ξύλα, όπως και να το κάνουμε, ακόμη κι αν πιστεύουμε ότι είναι το 90% του ήχου ενός ηλεκτρικού οργάνου(!), δεν παίζουν μόνα τους. Η εργασία της σωστής κατασκευής και  ρύθμισης του οργάνου, σύμφωνα με τα standards του κιθαρίστα, είναι το παν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θυμηθούμε και τι λέγαμε παλιά: δεν υπάρχει "καυσόξυλο"

δεν γνωρίζαμε τότε το κιτ της Harley Benton ;D ;D

 

Μου έχουν φέρει gibson custom, carvin, esp κακοδιατηρημένες που κυριολεκτικά δεν έπαιζαν

Πα όλα αυτά, ήταν gibson custom, carvin, esp...που μόλις τις έφτιαξες δεν είχαν καμμία σχέση με το "χάρτινο" κιτ

 

έπαιξαν λίγο με H.Benton LP και strats που έχω εκεί και έπαθαν πλάκα απ το playability και τον ήχο.

νταξ....δεν είναι και όλοι σχετικοί.... 8)

 

Η εργασία της σωστής κατασκευής και  ρύθμισης του οργάνου, σύμφωνα με τα standards του κιθαρίστα, είναι το παν

Σωστά...αλλά στο συγκεκριμένο κιτ, το παν, έχει πολύ χαμηλά όρια. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωρίζαμε τότε το κιτ της Harley Benton ;D ;D

Πα όλα αυτά, ήταν gibson custom, carvin, esp...που μόλις τις έφτιαξες δεν είχαν καμμία σχέση με το "χάρτινο" κιτ

νταξ....δεν είναι και όλοι σχετικοί.... 8)

Σωστά...αλλά στο συγκεκριμένο κιτ, το παν, έχει πολύ χαμηλά όρια. ;)

 

Καλή η πλάκα αλλά πιστεύω γνωρίζεις καλά τι εννοώ στο post μου και δε μιλώ μόνο για το ΗΒ kit.

  Τα 4 κομμάτια alder και basswood των κιτ δεν είναι χαρτί και γνωρίζεις καλά ότι υπάρχουν fender και gibson US με περισσότερα και χειρότερης ποιότητας κομμάτια ξύλου...

Σχετικοί δεν είναι όλοι, και πολλοί στην Ελλάδα είχαν κι έχουν αυταπάτες. Όμως δεν πρέπει να το παίζουμε κι εμείς ξερόλες, ε  ;)

Τα όρια του bass κιτ σε ποιότητα δεν είναι τόσο τραγικά. Για τα όρια του playability και του ήχου, εσύ θα τα καθορίσεις με το σωστό μαγνήτη (όπως πολύ ωραία έφτιαξε preamp ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα) και τις σωστές ρυθμίσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η πλάκα αλλά πιστεύω γνωρίζεις καλά τι εννοώ στο post μου και δε μιλώ μόνο για το ΗΒ kit.

Εγώ πάλι, μιλάω ΜΟΝΟ για το ΗΒ κιτ

 

Τα 4 κομμάτια alder και basswood των κιτ δεν είναι χαρτί και γνωρίζεις καλά ότι υπάρχουν fender και gibson US με περισσότερα και χειρότερης ποιότητας κομμάτια ξύλου...

Εάν συγκρίνεις κιθάρες της ιδίας τάξης κόστους, έχεις δίκιο...δύσκολα θα βρείς τέτοια κακή ποιότητα στην αμέσως επόμενη κατηγορία.

 

Σχετικοί δεν είναι όλοι, και πολλοί στην Ελλάδα είχαν κι έχουν αυταπάτες. Όμως δεν πρέπει να το παίζουμε κι εμείς ξερόλες,

Εάν εννοείς εμένα ξερόλα...ατυχώς ή ευτυχώς, έχω περάσει όλα τα στάδια της κατασκευής, ώστε να ομιλώ εκ του ασφαλούς...Επειδή λοιπόν πολλοί στην Ελλάδα είχαν κι έχουν αυταπάτες, δεν χρειάζεται να τους δημιουργούμε και άλλες.

 

Για τα όρια του playability και του ήχου, εσύ θα τα καθορίσεις με το σωστό μαγνήτη (όπως πολύ ωραία έφτιαξε preamp ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα) και τις σωστές ρυθμίσεις.

Προφανώς...αλλά μετά θα έχουμε ένα κιτ που θα "πατάει" τις fender και τις gibson... 8) Είπαμε, καλή και φτηνή η Κίνα...

 

Έτσι κι αλλιώς, ο ΟΡ, θα δώσει 80 ευρώ (+20 μεταφορικά+ 50-60 βαφτικά)...θα κάνει τη πλάκα του...και θα μας ανεβάσει ένα review ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτσι κι αλλιώς, ο ΟΡ, θα δώσει 80 ευρώ (+20 μεταφορικά+ 50-60 βαφτικά)...θα κάνει τη πλάκα του...και θα μας ανεβάσει ένα review ;)

 

Αυτή είναι όλη η ουσία. Να κάνεις την πλάκα σου, να δημιουργείς κάτι καλό με τα χέρια σου δουλεύοντας με μεράκι κι ανοικτό μυαλό. Όλα τα άλλα περί χρημάτων, brand names κλπ, μόνο κλισέ και χιλιο-ειπωμένες ατάκες ανακυκλώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου