Προς το περιεχόμενο

Celestion G12-T75 Vs Eminence Legend GB128 (Greenback style)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτιαξα ενα βιντεο με σκοπο να δειξω ποσο σημαντικη επιδραση εχει στον ηχο το καθε μεγαφωνο. Μπορειτε να ψηφισετε ποιο σας αρεσει περισσοτερο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Άρη, η τοποθέτηση του μικροφώνου σε κάθε περίπτωση είναι ακριβώς η ίδια; (μόνο έτσι μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα)

 

Επίσης, η αλυσίδα ηχογράφησης ποια είναι;

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Άρη, η τοποθέτηση του μικροφώνου σε κάθε περίπτωση είναι ακριβώς η ίδια; (μόνο έτσι μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα)

 

Επίσης, η αλυσίδα ηχογράφησης ποια είναι;

 

ακριβως η ιδια.....

 

κιθαρα-ενισχυτης-μικροφωνο-καρτα ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας αυτό που άκουσα, τα Eminence ακούγονταν πολύ καλύτερα (στα δικά μου αυτιά). Πιο "ζωντανό" θα χαρακτήριζα τον ήχο τους και κάθε νότα ακουγόταν ξεχωριστά και καθαρά παρά την παραμόρφωση.

 

Όσον αφορά τα Celestion, μου ακούστηκαν πιο "λασπερά" να το πω. Μου φάνηκε σα να είχαν πολύ scooped mids πράγμα το οποίο δεν μου αρέσει.

 

Πολύ καλή η σκέψη aris για αυτό το συγκρητικό, πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά όποιον ψάχνεται για μεγάφωνα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας αυτό που άκουσα, τα Eminence ακούγονταν πολύ καλύτερα (στα δικά μου αυτιά). Πιο "ζωντανό" θα χαρακτήριζα τον ήχο τους και κάθε νότα ακουγόταν ξεχωριστά και καθαρά παρά την παραμόρφωση.

 

Όσον αφορά τα Celestion, μου ακούστηκαν πιο "λασπερά" να το πω. Μου φάνηκε σα να είχαν πολύ scooped mids πράγμα το οποίο δεν μου αρέσει.

 

Πολύ καλή η σκέψη aris για αυτό το συγκρητικό, πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά όποιον ψάχνεται για μεγάφωνα.  :)

 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια... Καντε και κανενα subscribe , ολο και καποια ενδιαφερον συγκριτικο κανω που και που...

 

Κι εμενα τα green back μου αρεσουν καλυτερα... Ειναι πολυ σφιχτος απο την φυση του ο συγκεκριμενος ενισχυτης για να αντεξει τα τ75...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Να 'σαι καλά!!!  :)

 

Καντε και κανενα subscribe , ολο και καποια ενδιαφερον συγκριτικο κανω που και που...

Έγινε και το subscribe.  ;)

 

Ειναι πολυ σφιχτος απο την φυση του ο συγκεκριμενος ενισχυτης για να αντεξει τα τ75...

Είναι πιθανό δηλαδή σε κάποιον άλλον ενισχυτή να ακούγονταν καλύτερα τα Celestion;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι πιθανό δηλαδή σε κάποιον άλλον ενισχυτή να ακούγονταν καλύτερα τα Celestion;

 

σαφως... Αυτα τα μεγαφωνα βγηκαν για να κραντσαρουν τους μαρσαλ ασφιχτους και χαλαρομπασους μαρσαλ... Σε ενιχυτες που ειναι σφιχτοκωλοι εκ φυσεως τενεκιεδιαζουν καπως... Τ ιδιο και με τα V30... Ας πουμε σε εναν mid oriented ενισχυτη οπως ενας Peavey 6505+  δεν ειναι οτι καλυτερο ενα v30 διοτι και αυτα εχουν πολλα μεσαια...

 

Τριγωνομετρια για να φτιαξεις ηχο μιλαμε...Βεβαια αφηνω ενα ενδεχωμενο ανοιχτο σχετικα με την ζευξη 6505+ και v30 ... διοτι οταν εκανα την δοκιμη ημουν βιαστικος... Παντως τα greenback γενικα ειναι ωραια μεγαφωνα... Ογκος ωραιος και γλυκαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι μόνο να ακούσεις τον ενισχυτή που θέλεις, αλλά και τα μεγάφωνα της καμπίνας που θα πάρεις...

Πολύ ψάξιμο έχει η δουλειά.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι μόνο να ακούσεις τον ενισχυτή που θέλεις, αλλά και τα μεγάφωνα της καμπίνας που θα πάρεις...

Πολύ ψάξιμο έχει η δουλειά.  ;D

 

Που να μπλεξεις και με μαγνητες μετα...

Για μενα ο 5150 φτιαχτηκε πανω στα greenback και μονο εκει μπορει να ακουστει οπως του αξιζει(μαζι με ενα low output μαγνητη)....

Ολα αλλα φτιαχτηκαν για να μεταλιασουν το JCM800...

Ενας ενισχυτης με τοσο μεγαλη εξοδο και τοσο εντονες τις μεσσαιες συχνοτητες,ειναι ΑΝΟΗΤΟ να κουμπωνει με μεγαφωνα σφιχτα...

 

Εχει γινει καραμελα πια το 6505+V30+tubescreamer to tighten things up...

Ποση τενεκεδιλα πια...ποσο σφιξιμο του ενισχυτη θελουν για να παιξουν τα πλαδαρα χερακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου