Προς το περιεχόμενο

Humbuckers σε American Deluxe Jazz Bass V


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και πάλι...

πρόσφατα έθεσα παρόμοιο περίπου θέμα όμως απάντηση δεν πήρα... :)

 

ας επανατοποθετηθώ λοιπόν σε νέα βάση...

έχω ένα American Deluxe Jazz Bass V...

και για όσους τυχαίνει να μη γνωρίζουν, είναι ένα active/passive μπάσο της Fender

με τους passive Ν3 Noisless J μαγνήτες της εταιρίας και 3-band eq...swamp ash σώμα, maple μανίκι και ταστιέρα, υπέροχο bone nut, γέφυρα που τσακίζει και τα λοιπά λοιπά γνωστά της Fender που το κάνουν απλά μοναδικό.

 

εγω (για δικούς μου λόγους) θέλω να του βάλω active humbuckers της EMG και να κάνω όλο το κύκλωμα active και μόνο...τα controls θα παραμείνουν 4 ως έχουν...απλά θα δουλεύει μόνο με μπαταρία και μάλιστα 2, συνολικής ισχύς 18 Volt...απο άποψη συνδεσμολογίας το έψαξα και είναι απόλυτα εφικτό.

 

το θέμα μου όμως είναι πως το μπάσο πρέπει να σκαφτεί για να δεχτεί τις διαστάσεις των humbuckers ...(επίσης πρέπει να φτιάξω και custom pickguard, αλλά αυτό είναι ελλάσονος σημασίας και επίσης εφικτό μέσω net)

 

ξαναρωτάω λοιπόν τον όποιον γνωρίζει και προτίθεται να απαντήσει...

1.) υπάρχει περίπτωση αυτή τη δουλειά να την κάνω στην Ελλαδάρα;;;

...δεν ζητάω δα και κάτι τόσο δύσκολο...ένα καλούπι διαστάσεων humbuckers να μπει στο πρόγραμμα και να σκάψει το σώμα...

2.) υπάρχουν τεχνίτες ή οργανοποιοί η επιπλοποιοί στην χειρότερη που να αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο και σωστα;;;...αν ήθελα να υπάρξω ατζαμής θα πήγαινα στον πρώτο τυχόντα ξυλουργό της γειτονιάς και ας έκανε ότι ήθελε...όμως το όργανο το πονάω και πριν του κάνω το οτιδήποτε θέλω να βεβαιωθώ πως όλα είναι εφικτά και ενδείκνυνται...ρωτάω εσάς που ασχολείστε και πιθανότατα θα γνωρίζετε καταρτισμένους και έμπειρους τεχνίτες.

3.) που μπορώ να βρώ έναν τέτοιον επιστήμονα και να του απευθυνθώ;;;

4.) απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μη χαθεί ούτε ίντσα του λούστρου στην γύρω της τομής περιοχή...ούτε μιση γρατζουνιά...ούτε εκατοστό ατέλειας...είναι αυτό εφικτό;;;

 

ευχαριστώ τους πάντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που μπορώ να βρώ έναν τέτοιον επιστήμονα και να του απευθυνθώ;;;

 

σιγα μη πας και στη ΝΑΣΑ... ;D...για κατι το τοσο απλο και συνηθισμενο

 

ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ αξιοπρεπης κιθαρομαστορας που εχει router  της προκοπης θα σου την κανει τη δουλεια αψογα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστώ για την απάντηση...επιτέλους κάποιος απάντησε.

 

δεύτερον...εφόσον υπάρχουν formats και διαστάσεις για τους εν λόγω humbuckers...συνεπώς ρυθμίζει ο εκάστοτε το κοπτικό του ή οπως αλλιώς λέγεται και

διαμορφώνει τα καλούπια του πάνω στο σώμα...

 

η ερώτηση όμως αφορά ενα έτοιμο, ήδη λουστραρισμένο σώμα...πάνω στο λούστρο του οποίου δεν θέλω να επέμβει κανείς και κατ επέκταση δεν θέλω να μου δημιουργήσει και ζημιά πάνω σε αυτό το πανέμορφο body.

 

όπως και να χει ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καμια μικρη στραβη να γινει με το φινιρισμα (που δεν παιζει αν ξερει τι κανει ο μαστορας) δεν προκειται να φαινεται, ειδικα στον neck που θα μπει και το pickguard  απο πανω... Μη χολοσκας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση...θα το ρισκάρω.

το θέλω τόσο πολύ ένα καθαρά active μπάσο με περισσότερες δυναμικές

και την ποιότητα των humbuckers στον ήχο.

 

αρκεί να βρώ κανέναν μάστορα-τεχνίτη που δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν

με εξαίρεση τον παπαδόπουλο που κατασκευάζει δικά του handmade μπάσα...συνεπώς και

θα κατέχει την γνώση και την εμπειρία...γνωρίζεις κανέναν άλλον ειδικό για να πάρω και

άλλες γνώμες πριν ενοχλήσω τον παπαδόπουλο;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση...θα το ρισκάρω.

το θέλω τόσο πολύ ένα καθαρά active μπάσο με περισσότερες δυναμικές

και την ποιότητα των humbuckers στον ήχο.

 

 

Φίλε teousis, αφού τα ήθελες αυτά γιατί δεν πήρες εξαρχής ένα Musicman; Γιατί λίγο- πολύ αυτό περιγράφεις (και είναι και εφεύρεση θείος Leoνίδας)  ;) ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα θα ηθελα ν μαθω για ποιο λογο ν κανεις κατι τετοιο σε αυτο τ εξαιρετικο οργανο??μηπως τ μετανιωσεισ αργοτερα?αν θες απαντας  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου