Προς το περιεχόμενο

EVH 5150 III Mini 50 Watt - Metal Test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://en.wikipedia.org/wiki/Resonance

 

 

μαλιστα...ηχητικα στο ειδος της μουσικης που παιζεις το resonance ΔΕΝ ειναι επιθυμητο μια και ΑΦΑΙΡΕΙ punch & sustain (μια και χανεται ΕΝΕΡΓΕΙΑ)...σκεψου ας πουμε μια ελαφρια,hollow body κιθαρα σε σχεση με μια βαρια solid body (η δευτερη ειναι πολυ πιο καταλληλη για...μεταλ.. :))  

 

το ιδιο παρατηρησε αλλωστε και ο θεος Jim Marshall και αρχισε να κατασκευαζει τις closed back καμπινες του απο βαρυ και non resonant birch ply σε αντιθεση με το ελαφρυ solid pine των open back Fender που ηταν...resonant..

 

φυσικα ενας πολυ ανοικτος και resonant ηχος δεν μπορει να ειναι και ταυτοχρονα πολυ punchy και μπασος μια και εδω εχουμε...αντιθετες εννοιες

 

Ok Thank you , Την εννοια resonance την χρησιμοποιω βασει της διαφορας που ακουω οταν στον 6505+ , στρεφω αριστεροστροφα η δεξιοστροφα το κουμπι resonance !

 

Aυτο δηλαδη οπου αλλαζει οταν το resonance ειναι στο 4 και το παω στο 7 στον 6505+ , στον evh εχει καποιο limit ... Αλλες εταιριες το λενε depth και παει λεγοντας !!!!

 

Λές βλακείες...το iPhone που φτιάχνει τα videos ο Άρης...ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ (κατά το δοκούν) punch & sustain με το κιλό ;) ;D ;D

 

Μονο η εικονα ειναι τραβηγμενη με το Iphone... Τα ηχητικα ειναι γραμμενα στο cubase ενιοτε ,  panned 100% με ντραμς γραμμενα στο superior drummer με midi controller και σαφως καποιο quantize και το μπασο ειναι κιθαρα επεξεργασμενη με το gt3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To knob resonance στον B-52 AT-100 που είχα πρόσθετε όγκο πάντως...προσοχή, όχι μπασίλα, πολλοί μπορεί να το μπερδέψουν γιατί αυτή τη στιγμιαία εντύπωση σου δίνει, πως προσθέτει μπάσο, αλλά για να το πω με ξενικό τρόπο μπας και γίνει κατανοητό, αυξάνοντας το resonance αποκτά "balls" o ήχος.

 

Ααααααααακριβως αυτο ειπα κι εγω !!!!!! Ωραια απαντηση !

 

Eννοω οτι ειναι σχετικα Bright ενισχυτης και ενω εχω παρα πολυ gain  , δεν εχει αυτην την ογκιλλα-μπασιλα που εχει ο 6505+ !!!!!

 

αλλα οταν παιζω μονος μου θα ηθελα να γεμιζει λιγο περισσοτερο η καμπινα με ηχο... δεν ειναι ευκολη η περιγραφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, αν μπορείς φτιάξε κι ένα video που να ακούγεται απλά ο ήχος του ενισχυτή από το δωμάτιο και όχι από μικρόφωνο, να υπάρχει το room feeling δηλαδή, γιατί με τα μικρόφωνα δύσκολα μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, αν μπορείς φτιάξε κι ένα video που να ακούγεται απλά ο ήχος του ενισχυτή από το δωμάτιο και όχι από μικρόφωνο, να υπάρχει το room feeling δηλαδή, γιατί με τα μικρόφωνα δύσκολα μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

With pleasure...

 

Θες δυνατες εντασεις η μεσημεριανες ? η γενικα εντασεις σπιτιου ? Κανε και ενα subscribe... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

With pleasure...

 

Θες δυνατες εντασεις η μεσημεριανες ? η γενικα εντασεις σπιτιου ? Κανε και ενα subscribe... ;D ;D

 

Subscribed ;D Γενικά εντάσεις σπιτιού, αλλά αν μπορέσεις να δώσεις για λίγο και λίγο ένταση παραπάνω δε θα με χαλούσε ;D Σ'ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και τωρα τις αποψεις μου σχετικα με τον "μικρο" 5150...

Η δοκιμη εγινε με marshall 4x12(Wgs green Berets)+Charvel star(BK VHII)...

Αντιπαλος του ο soldano avenger 50...

 

Συμπερασμα μετα απο αρκετη ωρα:

Ειναι παρα πολυ καλος ενισχυτης!!!Πραγματικα εχει 2 καναλια(καθαρο δεν εχω αποψη,δε χρησιμοποιω,κανω τη δουλεια με το volume knob) που για πρωτη φορα ειναι και τα δυο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ!!!!!

Και τι θα πει χρησιμα...οχι 4 καναλια powerball που ενα καναλι αξιζει και αν πχ...

Το crunch καναλι μπορει να παιξει οτιδηποτε εχει να κανει με ρυθμικη κιθαρα...Πολυ κοφτερος ηχος αλλα οχι ξερος ωστε να κομπρεσαρεται ανεξελεκτα...

Μαλιστα δοκιμασαμε με τον Αρη τις ιδιες ρυθμισεις με το soldano και τα ηχοχρωματα ηταν πολυ κοντα!Το lead καναλι δε μου αρεσε τοσο πολυ για ρυθμικα...αλλα ειχε ωραιοτατο σολο ηχο...με liquid lead χρεια...εγω ωστοσο σπανια θα πηγαινα στο 3ο καναλι...

 

Συγκριτικα με το Soldano...

Ο Soldano υπερεχει στο "καθαρο" headroom και στην αμεσοτητα(raw αν μπορω να το χαρακτηρισω και να γινει κατανοητο)...Ειναι γενικα πιο 3d σαν ενισχυτης με περισσοτερο sustain στις νοτες...η διαυγεια ηταν σχεδον ιδια και στους δυο...ο Soldano καθαριζει καλυτερα με το volume knob(μονοκαναλος γαρ)...

 

Ο 5150ΙΙΙ 50 ειναι για μενα οτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ κυκλοφορει αυτη τη στιγμη με κοστος αγορας το ψυχολογικο οριο των 1300Ε...Ειναι εμφανως καλυτερος απο τον 5150,5150ΙΙ,6505,6505+ για να μη μιλησω για engl που κοστιζουν πανω απο 1300Ε...(μη με τσιγλατε δε θα πω για powerball,δε θα πω... ;D).

Αν θα επρεπε να βρω ενα μειονεκτημα ειναι η χρηση και των 3 καναλιων που αν θελεις βαρβατο crunch και κρυσταλλινο καθαρο δε θα ειναι εφικτο λογω κοινου volume...κατα τ'αλλα ο ενισχυτης ειναι καταπληκτικος και τον συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον ψαχνεται για ενισχυτη που να παιζει ΑΡΙΣΤΑ σε ολες τις εντασεις,χωρις να χρειαζεται να δωσει 2 χιλιαρικα...αν δεν ειχα το soldano θα ειχα αυτον τον ενισχυτη 1000%...

 

Οποιος θελει να ρωτησει κατι παραπανω,θα απαντησω με πολυ χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και τωρα τις αποψεις μου σχετικα με τον "μικρο" 5150...

Η δοκιμη εγινε με marshall 4x12(Wgs green Berets)+Charvel star(BK VHII)...

Αντιπαλος του ο soldano avenger 50...

 

Συμπερασμα μετα απο αρκετη ωρα:

Ειναι παρα πολυ καλος ενισχυτης!!!Πραγματικα εχει 2 καναλια(καθαρο δεν εχω αποψη,δε χρησιμοποιω,κανω τη δουλεια με το volume knob) που για πρωτη φορα ειναι και τα δυο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ!!!!!

Και τι θα πει χρησιμα...οχι 4 καναλια powerball που ενα καναλι αξιζει και αν πχ...

Το crunch καναλι μπορει να παιξει οτιδηποτε εχει να κανει με ρυθμικη κιθαρα...Πολυ κοφτερος ηχος αλλα οχι ξερος ωστε να κομπρεσαρεται ανεξελεκτα...

Μαλιστα δοκιμασαμε με τον Αρη τις ιδιες ρυθμισεις με το soldano και τα ηχοχρωματα ηταν πολυ κοντα!Το lead καναλι δε μου αρεσε τοσο πολυ για ρυθμικα...αλλα ειχε ωραιοτατο σολο ηχο...με liquid lead χρεια...εγω ωστοσο σπανια θα πηγαινα στο 3ο καναλι...

 

Συγκριτικα με το Soldano...

Ο Soldano υπερεχει στο "καθαρο" headroom και στην αμεσοτητα(raw αν μπορω να το χαρακτηρισω και να γινει κατανοητο)...Ειναι γενικα πιο 3d σαν ενισχυτης με περισσοτερο sustain στις νοτες...η διαυγεια ηταν σχεδον ιδια και στους δυο...ο Soldano καθαριζει καλυτερα με το volume knob(μονοκαναλος γαρ)...

 

Ο 5150ΙΙΙ 50 ειναι για μενα οτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ κυκλοφορει αυτη τη στιγμη με κοστος αγορας το ψυχολογικο οριο των 1300Ε...Ειναι εμφανως καλυτερος απο τον 5150,5150ΙΙ,6505,6505+ για να μη μιλησω για engl που κοστιζουν πανω απο 1300Ε...(μη με τσιγλατε δε θα πω για powerball,δε θα πω... ;D).

Αν θα επρεπε να βρω ενα μειονεκτημα ειναι η χρηση και των 3 καναλιων που αν θελεις βαρβατο crunch και κρυσταλλινο καθαρο δε θα ειναι εφικτο λογω κοινου volume...κατα τ'αλλα ο ενισχυτης ειναι καταπληκτικος και τον συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον ψαχνεται για ενισχυτη που να παιζει ΑΡΙΣΤΑ σε ολες τις εντασεις,χωρις να χρειαζεται να δωσει 2 χιλιαρικα...αν δεν ειχα το soldano θα ειχα αυτον τον ενισχυτη 1000%...

 

Οποιος θελει να ρωτησει κατι παραπανω,θα απαντησω με πολυ χαρα...

 

Κααααλουτσικος ειναι... Αλλα σαν τον fireball 60 κανεις !!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δύο ερωτήσεις έχω να κάνω Άρη : Το clean είναι καλό ή πάει προς το crunch; Και είναι περισσότερο metal σε στύλ loomis ενισχυτής ή μπορεί να παίξει και hard rock όπως jake e lee ή doug aldrich;Ελπίζω να έγινα κατανοητός στο τι θέλω να μάθω.Ευχαριστώ! :).Και μία τρίτη: τον αγόρασες από την Ελλάδα ή από το εξωτερικό αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δύο ερωτήσεις έχω να κάνω Άρη : Το clean είναι καλό ή πάει προς το crunch; Και είναι περισσότερο metal σε στύλ loomis ενισχυτής ή μπορεί να παίξει και hard rock όπως jake e lee ή doug aldrich;Ελπίζω να έγινα κατανοητός στο τι θέλω να μάθω.Ευχαριστώ! :)

 

Sorry που πετάγομαι,αλλά με την ελάχιστη εμπειρία που έχω από την ενισχυτή,θα σου πω ότι με signal chain ''κιθάρα-EVH'' πιο εύκολα παίζει Hard Rock-80s Metal,παρά Modern Metal.Στο δεύτερο είδος παίζει για πλάκα αν βάλεις μπροστά ένα TubeScreamer.

 

Το Clean αν έχεις μονούς είναι αρκετά διαυγές και...clean! ;D Με διπλούς αρπάζει εύκολα αν ανεβάσεις ένταση!

 

Θα σου πει και ο Άρης βέβαια,αλλά νομίζω ότι θα συμφωνήσει σε γενικές γραμμές.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις έχω να κάνω Άρη : Το clean είναι καλό ή πάει προς το crunch; Και είναι περισσότερο metal σε στύλ loomis ενισχυτής ή μπορεί να παίξει και hard rock όπως jake e lee ή doug aldrich;Ελπίζω να έγινα κατανοητός στο τι θέλω να μάθω.Ευχαριστώ! :).Και μία τρίτη: τον αγόρασες από την Ελλάδα ή από το εξωτερικό αν επιτρέπεται;

 

Ας πεταχτω κι εγω μεχρι να απαντησει ο Αρης, μιας και τον εχω κι εγω τον μικρο εδω και κανα χρονο περιπου.

 

Λοιπον, καταρχην οι ηχοι ποι θελεις βγαινουν για πλακα απο τον ενισχυτη και μαλιστα κατοικουν κυριως στο ΔΕΥΤΕΡΟ καναλι. Ειδικα αν αυτο μπουσταριστει ελαχιστα. Τους περνεις και απο το τριτο ομως αν χαμηλωσεις το γκειν στο 9 με 10 του ρολογιου. Γενικα το δευτερο καναλι ειναι πιο fat, ενω το τριτο πιο ξυραφι (βλεπε modern metal). ΠΑΡΟΛΑ αυτα παιζοντας με το γκειν και το eq του τριτου, προσεγγιζεις κατα 80% τον ηχο του δευτερου.

 

Το καθαρο του τωρα....ειναι καθαρο. Η σωστη χρηση του ειναι κατα τη γνωμη μου, ψηλα το μαστερ, χαμηλα το γκειν. Με αυτον τον τροπο δεν αρπαζει και πολυ ευκολα. Αν επρεπε να γκρινιαξω για κατι θα ελεγα οτι το καθαρο του ειναι  λιγο ΅διεκπαιρεωτικο΅, με την εννοια οτι η χροια του ειναι αρκετα ουδετερη. Αιωνες μπροστα παντως απο το καθαρο του 6505+ (τον εχω και ξερω).

 

Το μεγαλυτερο προβλημα κατα τη γνωμη μου προκειπτει απο το γεγονος οτι εχει ΤΡΟΜΕΡΟ δευτερο καναλι. Ακριβως επειδη εχει κοινα κοντρολς με το καθαρο, σε λαιβ συνθηκες που μπορει να χρειαστεις και τα δυο, το ενα απο αυτα θα ειναι μαλλον unusable ή θα πρεπει να κανεις τρελους συμβιβασμους. Αν απο την αλλη δεν σε ενδιαφερουν τα τελειως καθαρα σε λαιβ, τοτε εισαι τυχερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου