Προς το περιεχόμενο

Μπασακι με ενισχυτη στα 350


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεταρισμένο, κατά 90% ΔΕΝ θα είναι... Αν το ζητήσεις, ανάλογα το μαγαζί, θα στο σετάρουν και μάλλον θα χρεώσουν αρκετά.

Γνώμη μου είναι να αγοράσεις σε καλή τιμή το όργανο (από το site π.χ. του Νάκα έχεις έκτπωση 10-20%) και κατόπιν να μάθεις να το σετάρεις με τη βοήθεια φίλου ή καλού μάστορα

Εδώ στη Θεσσαλονίκη ο Ζάχος και ο Τσέλιος στα σετάρουν σίγουρα δωρεάν και έχω και την εντύπωση πως το ίδιο το κάνει και ο Ριχάρδος.

Από τα μπάσα για τα οποία μιλάμε πιο πάνω ποιά είναι ελαφρά; Το Yamaha το ξέρω είναι πούπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στη Θεσσαλονίκη ο Ζάχος και ο Τσέλιος στα σετάρουν σίγουρα δωρεάν και έχω και την εντύπωση πως το ίδιο το κάνει και ο Ριχάρδος.

Από τα μπάσα για τα οποία μιλάμε πιο πάνω ποιά είναι ελαφρά; Το Yamaha το ξέρω είναι πούπουλο.

 

Έχετε καλή εξυπηρέτηση! Εδώ στην Αθήνα, πήρα μπασάκι και μου λένε "δωρεάν σετάπ σ ένα μήνα!". Πάω λοιπόν ένα μήνα μετά με την απόδειξη και όλα τα χαρτιά μαζί κι ακούω το εξής: " Ε, ίσως είπαμε δωρεάν αλλά τελικά θα σας κάνουμε έκπτωση από 45Ε, μόνο 25Ε για το σετάπ, χωρίς τις χορδές!!!"... Το πήρα κι έφυγα.

 

Για το βάρος, πάνω κάτω τα ίδια είναι τα p-bass και μου φαίνονται νορμάλ βάρους. Το 1975 J&D και το Epi lp είναι πολύ πιο βαριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα J&D είναι απίστευτα value for money μπασάκια κι έχω πάρει 2-3...

Νόμιζα ότι ήταν τυχαίο όταν έπιασα ένα στα χέρια μου.

Επιβεβαιώνεται όμως συνεχώς από όλους.

Μου έκανε έκπληξη όταν το άκουσα και από έμπειρο επαγγελματία με εκπληκτική συλλογή μπάσσων.

Δεν πρέπει να είναι τυχαίο. ;)

 

Την ίδια γνώμη έχω και για τα SX.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι ήταν τυχαίο όταν έπιασα ένα στα χέρια μου.

Επιβεβαιώνεται όμως συνεχώς από όλους.

Μου έκανε έκπληξη όταν το άκουσα και από έμπειρο επαγγελματία με εκπληκτική συλλογή μπάσσων.

Δεν πρέπει να είναι τυχαίο. ;)

 

Την ίδια γνώμη έχω και για τα SX.....

Κατάφερες να βρεις SX βρε θηρίο; Δοκίμασα να κάνω μια εικονική αγορά από την Αμερική αλλά ήθελε για μεταφορικά περισσότερα από την αξία του οργάνου!

Υπάρχει και μια ισπανική σελίδα που τα δείχνει με τιμές, αλλά δε σε αφήνει να τα αγοράσεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερες να βρεις SX βρε θηρίο; Δοκίμασα να κάνω μια εικονική αγορά από την Αμερική αλλά ήθελε για μεταφορικά περισσότερα από την αξία του οργάνου!

Υπάρχει και μια ισπανική σελίδα που τα δείχνει με τιμές, αλλά δε σε αφήνει να τα αγοράσεις!!!!

 

Μην ανησυχείς, SX και J&D είναι το ίδιο εργοστάσιο!

Απλά γίνεται το εξής: Η SX Spain παραγγέλνει από το Κινεζικό εργοστάσιο J&D τα όργανα που θέλει, με τις δικές της απαιτήσεις και specs καθώς και το SX logo. Τα specs της SX είναι συνήθως σε υψηλά standard ως προς το φινίρισμα, την εμφάνιση, το hardware κλπ αλλά τα ξύλα κι ηλεκτρικά είναι τα ίδια. Έχω μπασάκι 5χορδο Jazz SX, 4χορδο P-bass SX καθώς και P, Jazz της J&D και σου το λέω. Είναι ίδια από feel κι ηλεκτρικά απλά τα SX φαίνονται πιο "deluxe".

Η J&D διαθέτει τα δικά της όργανα κυρίως στο Musicstore αλλά και σε άλλους πωλητές ανά τον κόσμο ενώ παράγει κατά παραγγελία και για άλλα καταστήματα όπως τα "Mastro" όργανα του Μάτσικα!

SX μπορείς να δεις στην Αθήνα(Μοναστηράκι) στο Σαμουελιάν αν και δεν τα έχει καλοδιατηρημένα συνήθως(σκόνη κι έλλειψη σετάπ είναι ο κανόνας).

Κατά τ'άλλα, και τα SX μπασάκια που πήρα ήθελαν σετάπ μόλις έφτασαν όπως και τα J&D.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είχα πάρει από Βέλγιο (ebay) ένα P-bass vintage white με τορτούγα pickguard και tinted neck.

Είχε λίγα κομμάτια (σε λογικότατη τιμή) με το παλιό headstock (fenderlike χωρίς την μυτούλα). Πολύ όμορφο.

Τώρα το απολαμβάνει συμφορουμίτης.

Έχω όμως ακόμα το SX Gypsy Rose (το γυφτολούλουδο μου) που ποτέ δεν με εγκαταλείπει.

 

Πάντως στο ebay Ευρώπης υπάρχουν SX.

Όπως υπάρχουν και Johnson.   ;)

http://www.ebay.de/itm/Johnson-E-Bass-Midnight-Blue-/320909094683?pt=Gitarren&hash=item4ab7ac2f1b

 

Ξέρω ότι λέω τα ίδια πάλι (και είναι εκτός budget του op) αλλά το best value for money για μένα, είναι ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση MIM Fender. Πάνε γύρω στα 300 κατοστάρικα αυτή τη περίοδο και όπως και να το κάνουμε και ότι και να λέμε, αν μη τι άλλο, στις ώρες της μπασιστικής μας μοναξιάς, είναι ωραίο το μάτι να ξεκουράζεται στο ιστορικό logo του headstock.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά τα Johnson την παλέυουν; Δε τα έχω ξανακούσει

Είναι long scale;

Είναι αυτό που λέει κάτω η αγαπητή μας γάτα;

 

Oh Long Johnson... - talking cat

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου