Προς το περιεχόμενο

Fender Bassman Ten combo ή Orange AD200B Mk3 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην το παραβλέψεις αυτό γιατί είναι σίγουρα εξίσου σημαντικό με την επιλογή του ενισχυτή σου (να μην πω κ ίσως παραπάνω!).

Απότι κατάλαβα ψάχνεις έναν ενισχυτή μπάσου αλλά δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις. (Σε καμία περίπτωση δεν το λέω κακοπροαίρετα). Οπότε καλύτερα να θέσεις τη συζήτηση σε άλλες βάσεις. ΠΧ τι ήχο θέλεις να πετύχεις (vintage,καθαρό, βρώμικο, μοντέρνο κλπ), τι χρήση θέλεις να του κάνεις (προβάδικο, live, δωμάτιο) κλπ κλπ.

 

P.S. και σαν απάντηση στο αρχικό ερώτημα εννοείται τον Orange θα επέλεγα (ή μάλλον ένα OR120 από τα 70s ;D)

 

Θελω να επιτυχω ο ηχος μου να μοιαζει στο μπασο των Mogwai εξου κ η επιλογη του μπασου κ της κεφαλης.Οσο αναφορα την καμπινα για αρχη ψαχνω μιαπροχειρη λυση μεχρι να εχω την οικ. δυνατοτητα να παρω μια καμπινα καλη για τα live

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαρίστα σε κόβω  ή παίζεις με rickenbaker  ;D ;D ;D

Μέσα είσαι  ;D Αλλά τον έπαιζε με τον συγκεκριμένο ένας παλιός μπασίστας που είχα με μία 2x15 και ήταν από τους καλύτερους ήχους που είχα ακούσει (για τα γούστα μου).

 

@tromaras

Mogwai αν θυμάμαι καλά ο μπασίστας παίζει με Ampeg (πρωτότυπο). Για post rock ήχο θεωρώ ότι ο Orange θα σε καλύψει!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως με εναν πιο ανθρωπινο σε κιλα ενισχυτη και ενα Sansamp θα κανεις ικανοποιητικα τη δουλεια σου; Δεν ειμαι εξπερ στα των Mogwai, αλλα εχω την εντυπωση πως στο studio γινονται αρκετα "μαγικα" με το μπασο, ενω στη live πεταλιερα του για μπιχλα εχει ενα Sansamp κι ενα ODB-3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θελω να επιτυχω ο ηχος μου να μοιαζει στο μπασο των Mogwai  

 

 

 

Λοιπόν αυτό το παλικαράκι των Mogwai- τώρα που έριξα μια ματιά με τι παίζει- ανέβηκε στη εκτίμηση μου:

 

Rickenbacker 4003

Fender Jazz Bass

Music Man Sabre

 

8)

 

Αν είχε και ένα Precision (άντε και το Sabre να ήταν Stingray- αλλά όχι και ότι πολύ πειράζει), θα είχε το «Ιερό Καρέ» των μπάσων  8) 8) 8) ;D

 

Μπράβο του.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα είσαι  ;D Αλλά τον έπαιζε με τον συγκεκριμένο ένας παλιός μπασίστας που είχα με μία 2x15 και ήταν από τους καλύτερους ήχους που είχα ακούσει (για τα γούστα μου).

 

@tromaras

Mogwai αν θυμάμαι καλά ο μπασίστας παίζει με Ampeg (πρωτότυπο). Για post rock ήχο θεωρώ ότι ο Orange θα σε καλύψει!

 

με Ampeg παιζει η μπασιστρια των Mono,στα περισσοτερα live των Μοgwai που εχω δει με orange παιζει ο φιλος κ μαλιστα πριν 2-3 χρονια που ειχαν μπουκαρει κατι καλοπαιδα στην αποθηκη που εβαζαν τον εξοπλισμο τους oι Mogwai μια τετοια κεφαλη του ειχαν ξαφρισει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως με εναν πιο ανθρωπινο σε κιλα ενισχυτη και ενα Sansamp θα κανεις ικανοποιητικα τη δουλεια σου; Δεν ειμαι εξπερ στα των Mogwai, αλλα εχω την εντυπωση πως στο studio γινονται αρκετα "μαγικα" με το μπασο, ενω στη live πεταλιερα του για μπιχλα εχει ενα Sansamp κι ενα ODB-3...

 

Αυτα τα εχω ηδη φιλε Nikoubis στο rig μου,αναποσπαστο μερος παντα κ παντου(live,studio κλπ)  ;)

Βοηθουν δεν λεω αλλα θελω κ μια λαμπα για την ενισχυση να ζωνταψει κ αλλο ο ηχος του μπασου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό το παλικαράκι των Mogwai- τώρα που έριξα μια ματιά με τι παίζει- ανέβηκε στη εκτίμηση μου:

 

Rickenbacker 4003

Fender Jazz Bass

Music Man Sabre

 

8)

 

Αν είχε και ένα Precision (άντε και το Sabre να ήταν Stingray- αλλά όχι και ότι πολύ πειράζει), θα είχε το «Ιερό Καρέ» των μπάσων  8) 8) 8) ;D

 

Μπράβο του.  

 

Το καρέ είναι  αυτό φίλος  εσυ μιλάς για κέντα ...

Fenderbass.jpg&sa=X&ei=4CLXT43bLqW00QXumpX-Aw&ved=0CAQQ8wc4Nw&usg=AFQjCNFXP_8Qh5smH654EB07FxtlLCTU6Q

 

Μπαστούνι, καρό, κούπα ,σπαθί  8)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το καρέ είναι  αυτό φίλος  εσυ μιλάς για κέντα ...

Fenderbass.jpg&sa=X&ei=4CLXT43bLqW00QXumpX-Aw&ved=0CAQQ8wc4Nw&usg=AFQjCNFXP_8Qh5smH654EB07FxtlLCTU6Q

 

Μπαστούνι, καρό, κούπα ,σπαθί  8)

 

 

 

;D ;D ;D ;D

 

Ήμαρτοοοοοοννννν φίλος και άλλοι αγάπησαν (τα Precision), αλλά δεν έκαναν έτσι  ;D

 

Μα ούτε ένα Jazz  ??? ::) ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό το παλικαράκι των Mogwai- τώρα που έριξα μια ματιά με τι παίζει- ανέβηκε στη εκτίμηση μου:

 

Rickenbacker 4003

Fender Jazz Bass

Music Man Sabre

 

8)

 

Αν είχε και ένα Precision (άντε και το Sabre να ήταν Stingray- αλλά όχι και ότι πολύ πειράζει), θα είχε το «Ιερό Καρέ» των μπάσων  8) 8) 8) ;D

 

Μπράβο του.  

 

Στο live στο Fuzz επαιξε με ενα Fender precision! αν θυμαμαι καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου