Προς το περιεχόμενο

Tele-μαχία με...κσύλο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στο πνεύμα των ημερών... :)

 

Μου λέει χθές ο Jazzjoker απο το τηλέφωνο..

"Έλα απο το σπίτι για τeleμαχία!" (που το ήξερε, μου λέτε?!!  ;D)

 

Anyway....

Θα ακούσετε τρείς tele.

Γράψτε αν θέλετε τις εντυπώσεις σας (ποιά προτιμάτε, τι σας αρέσει στην καθεμιά κλπ..)

 

Η ηχογράφηση έγινε με τον fender deluxe του JJ ο οποίος δάνεισε και τα δάχτυλα του για τα κλιπ.

 

Πρώτα ο bridge μαγνήτης...

teletesting-bridge.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλα οι κιθαρα ειναι αψυχη,

 

Εννοείς "η κιθάρα είναι άψυχη" ή "οι κιθάρες είναι άψυχες";

 

Σε κάθε περίπτωση, όπως καθαρά αναφέρει ο Longshadow στο αρχικό ποστ, οι κιθάρες που ακούγονται στα κλιπς είναι τρεις. Στα ηχητικά κενά μεταξύ των παιξιμάτων, αλλάζει και η κιθάρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!!! Ούτε μάντης να ήταν για την...teleμαχία ο JJ!!!  ;D

 

Επί του θέματος τώρα. Περισσότερο - και με διαφορά από τις άλλες - μου άρεσε και στις δύο θέσεις η τρίτη κιθάρα (τελευταία). Ειδικά ο bridge της ήταν μακράν ο καλύτερος, καθώς ούτε πολύ twangy ήταν όπως της πρώτης, ούτε πολύ "άχρωμος", "μουντός" ήταν όπως της δεύτερης.  :)

 

Στη θέση neck και πάλι ξεχώρισε αυτός της τρίτης κιθάρας, αλλά όχι με τόσο μεγάλη διαφορά από τις άλλες δύο.  :)

 

Πότε θα μας αποκαλύψετε ποια ήταν η κάθε κιθάρα;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο, αλλά νομίζω η Τρίτη κιθάρα (και στις 2 θέσεις) μου αρέ περισσότερο...

Όχι ότι οι άλλες ακούγονται άσχημα, κάθε άλλο..απλά η Τρίτη μου ακούγεται πιο Tele, πιο bright και σκαστή...

Ωραίο πενίδι JJ btw :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιά τα γούστα μου.

Στον bridge μαγνήτη μου άρεσε περισσότερο η 3η...

Στον neck η 2η, νομίζω η δεύτερη ακούγεται πιό γεμάτα και γλυκά...

 

Στην ηχογράφηση του bridge, κάτι δεν πάει καλά με το κούρδισμα της 2ης...

 

Νομίζω θα έπρεπε να έχουν παιχτεί ακριβώς οι ίδιες φράσεις από κιθάρα σε κιθάρα, για να έχει αντικειμενικότητα το τεστ. Ετσι που έγινε, με τη διαφορά που υπάρχει από περιοχή σε περιοχή, δεν μπορούν να βγούν νομίζω σωστά συμπεράσματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δε θα διαλεγα τη δευτερη-ειναι λιγο muddy για τα γουστα μου και στις δυο θεσεις.

Μαλλον θα διαλεγα την 1 λογω twang-μ αρεσει που ναι twangy.

Kαι η 3 εχει ομως ενα γλυκο και ζεστο ηχο που αναλογα με το τι θες να παιξεις μπορει

ν ακουστει πολυ ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηχογράφηση του bridge, κάτι δεν πάει καλά με το κούρδισμα της 2ης...

 

Σωστά. Η αλήθεια είναι ότι απλώς βαρεθήκαμε να κουρδίζουμε και να ξαναγράφουμε.  :-\

 

Νομίζω θα έπρεπε να έχουν παιχτεί ακριβώς οι ίδιες φράσεις από κιθάρα σε κιθάρα, για να έχει αντικειμενικότητα το τεστ. Ετσι που έγινε, με τη διαφορά που υπάρχει από περιοχή σε περιοχή, δεν μπορούν να βγούν νομίζω σωστά συμπεράσματα...

 

Συμφωνούμε και σ' αυτό. Οι ηχογραφήσεις (και ειδικά της τρίτης κιθάρας) έγιναν με αρκετά μεγάλα χρονικά κενά διότι ενδιαμέσως ακούγαμε, συζητούσαμε και τελεμαχούσαμε. Αλλά αναλαμβάνω την ευθύνη ότι δεν έπαιξα τα ίδια όπως θα έπρεπε. Παρόλα αυτά και νομίζω ότι ο αγαπητός Longshadow θα συμφωνήσει, αυτό που ακούγεται στα κλιπς είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό του τι ακούγαμε εμείς από τον ενισχυτή.

 

Τα αποκαλυπτήρια του τι όργανα ακούτε θα γίνουν κατόπιν συνεννόησης με το τελεσυμβούλιο και ομόφωνη απόφαση καθώς δε θέλουμε να επηρεάσουμε καμία γνώμη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου