Προς το περιεχόμενο

Tele-μαχία με...κσύλο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Νομίζω θα έπρεπε να έχουν παιχτεί ακριβώς οι ίδιες φράσεις από κιθάρα σε κιθάρα, για να έχει αντικειμενικότητα το τεστ. Ετσι που έγινε, με τη διαφορά που υπάρχει από περιοχή σε περιοχή, δεν μπορούν να βγούν νομίζω σωστά συμπεράσματα...

 

 

;)

 

Κιθαρίστας μπορεί να μην είμαι ,αλλά αυτάκια έχω και δεν θεωρώ σωστή την αφετηρία σύγκρισης των οργάνων  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ΄αρχάς το τεστ είναι άκυρο γιατί ο παίχτης (παιχταράς) νομίζει ότι παίζει με Strat. ;D ;D

Εννοώ ότι αυτό το παίξιμο αναδεικνύει περισσότερο την Strat πλευρά μιας Tele (το scooped σκάσιμο). ;)

 

Εμένα μου άρεσαν όλες, πώς να διαλέξω! ???

Διαλέγω λοιπόν τον παίχτη! ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

B1

N1

 

Σαν δεύτερη προτίμηση Β3- Ν3

 

Τα Β1 Ν1 μου φάνηκαν πιο «μπόλικα», σκαστά και «ζουμερά»- πιο κοντά σε αυτό που θέλω να ακούσω.

 

Τα Β2 Ν2 μου φάνηκαν λίγο... ψοφιμάκια  ;D

 

Εν αναμονή των αποκαλυπτηρίων  :D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όταν έγινε το recording δεν είχαμε αποφασίσει αν θα ανοίξουμε εδώ θέμα ή όχι.

Μπορεί να υπόβοσκε σαν ιδέα, αλλά  ήταν κάτι το οποίο δεν είχαμε καν συζητήσει.

 

Γι'αυτό και ο Σπύρος έπαιζε μεν παρόμοια πράγματα αλλά όχι ακριβώς στανταρισμένα και για τις 3 κιθάρες.

Θέλαμε απλά ν'ακούσουμε, για μας, πώς γράφουν οι κιθάρες...

Πριν απο αυτόν είχα γράψει κι εγώ, παίζοντας το ίδιο riff, αλλά μόνο για τις 2 πρώτες κιθάρες, δεν υπάρχει η τρίτη.

Αφου υπάρχουν που υπάρχουν όμως, ας τα ανεβάσω κι αυτά.

 

Middle position...

teletesting-middle_position.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στις δύο που άκουσα τώρα, υπερισχύει η πρώτη και στη θέση middle και με bridge + overdrive. Η δεύτερη πολύ "ψώφια" μου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ δεν μασάω. 8)

Την δεύτερη στο πρώτο clip (middle), πολύ γλύκα, και την πρώτη στο δεύτερο clip (bridge με overdrive), και γ@μώ τους in your face ήχους. ;)

Πάντως νομίζω ότι από όλα τα clip φαίνεται ότι κάτι παίζει με τους bridge μαγνήτες.

Μεγάλη διαφορά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι από όλα τα clip φαίνεται ότι κάτι παίζει με τους bridge μαγνήτες.

Μεγάλη διαφορά.

Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στα καθαρά που τις άκουσα και τις τρεις, η διαφορά ήταν τεράστια ανάμεσά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατόπιν συννενόησης με JJ, τα αποκαλυπτήρια θα τα κάνει αυτός αύριο.

(κι αυτό γιατί ίσως υπάρχουν κάποιοι πρωινοί τύποι που θα ήθελαν να γράψουν κι αυτοί κάτι πριν την αποκάλυψη...)

 

Εγώ έτσι κι αλλιώς θα λείπω, φεύγω για επαρχία first thing in the morning και θα κάτσω τουλάχιστον για 6-7 ημέρες (και λόγω έλλειψης laptop θα κάνω αποτοξίνωση απο το noiz και το internet γενικότερα... ;D)

 

Πάντως μην ψάχνετε να βρείτε ποιά απο τις τρείς είναι η "φθηνή".

Το λέω γιατί συνηθίζεται στα τέστ να βάζουμε και μία entry level για να δούμε πόσοι θα την προτιμήσουν.

Δεν υπάρχει τριψήφια λιανική τιμή για καμμία απο τις τρείς.

 

See ya! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, πολυ ωραιοι ηχοι και παιξιματα overall!

 

Οσον αφορα στις προτιμησεις μου, στον bridge ειμαι στο 1 μετα 2 μετα 3, και στον neck πρωτα 2 μετα 1 και μετα 3.

 

Η Tele No2 μου μοιαζει παντα πιο soft (ιδιως στα δευτερα κλιψ του long), και σαν να εχει λιιιγο κατεβασμενο Tone. Αυτο βεβαια θα μπορουσε να οφειλεται και σε υψηλοτερης (πραγματικης) τιμης tonecap, χαμηλοτερης (πραγματικης) τιμης tonepot, ή και συνδυασμο των δυο_παντα σε σχεση με την Tele No1 (και Νο3).

 

Η Tele No1 ειναι γενικως πιο "τραγανη" και spanky απο την Νο2, ενω η Νο3 μοιαζει (περα απο το ελαφρο ξεκουρδισμα) να εχει λιγο παραπανω (upper?)Mid content στον ηχο της.

 

 

Θα επαιρνα την 1 και τη 2...    

 

και τους ...κλιπο_γραφείς για δασκαλους  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου