Προς το περιεχόμενο

Tele-μαχία με...κσύλο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την γέφυρα: 3-1-2

Για τον λαιμό: 2-3-1

 

Και για τις 2 θέσεις η 3 και η 1 μου άρεσαν σχεδόν τον ίδιο.

Η 2 στη γέφυρα δε μου άρεσε καθόλου ενώ στον λαιμό μου άρεσε με διαφορά από τις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν. Αποκαλυπτήρια. Κανονικά θα έπρεπε να το κρατήσουμε λίγο παραπάνω αλλά κι εγώ δεν έχω πολύ χρόνο αυτό το ΠΣΚ οπότε μαρτυράω τι ακούσατε.

 

Κατ' αρχήν ευχαριστούμε για τη συμμετοχή, όλους όσους έγραψαν γνώμη. Είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχουν έξτρα αυτιά καθώς των γραφόντων κάποια στιγμή κουράζονται. Και ζητώ συγγνώμη για το πρόχειρο των ηχογραφήσεων αλλά όπως ανέφερε κι ο Longshadow, τα κλιπς δε γράφτηκαν για να κοινοποιηθούν, μετά έπεσε η ιδέα.

 

Οι τρεις τέλε λοιπόν που ακούσατε είναι οι εξής δύο:

 

1. Η γνωστή εξαιρετική Custom Shop Nocaster του Longshadow.

 

2. Η Empress Telecaster από την περυσινή εορταστική σειρά της Fender, Telebration.

 

Ο λόγος για τον οποίο κάναμε αυτή την "απατεωνία" με την Empress είναι ο εξής: Όταν πρωτοήρθε η κιθάρα στα χέρια μου (δεν είναι δική μου αλλά πιθανότατα θα γίνει) είχε 9άρες χορδές και για τα δικά μου γούστα, ήταν ηχητικά εξαιρετικό όργανο. Της έβαλα όμως 11άρες, ως συνηθίζω πλέον με όλες μου τις κιθάρες και η κιθάρα "μουγγάθηκε". Έγινε μουντή, έχασε συχνότητες και γενικώς έγινε άλλο όργανο και ειδικά στα αυτιά του Γιώργου και τα δικά μου, με μεγάλη διαφορά κατώτερο από τη Nocaster. Εγώ επέμενα ότι η κιθάρα ακούγεται εντελώς διαφορετικά με 9άρες και την επόμενη μέρα, έβαλα όντως 9άρες και έγραψα μόνος πλέον μερικά κλιπς τα οποία και έστειλα στο Γιώργο.

 

Η σειρά με την οποία ακούγονται οι κιθάρες στα κλιπς είναι η εξής:

 

1. CS Nocaster με 11άρες Elixir.

 

2. Empress Telecaster με 11άρες Elixir

 

3. Empress Telecaster με 9άρες Ernie Ball.

 

Στα κλιπς της μεσαίας θέσης και του bridge με overdrive που ακούγονται μόνο δύο κιθάρες, ακούτε μόνο τη Nocaster και την Empress με 11άρες.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι επιβάλλεται να επανέλθουμε με πιο πειθαρχημένα ηχητικά κλιπς για αυτές τις δύο και με ένα παρόμοιο τεστ για στρατ όπου θα έχουμε και περισσότερες συμμετοχές (δεν έχω πού να τις βάλω).

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου