Προς το περιεχόμενο

Φυλαξη (ακριβής) κλασικης κιθαρας για καλοκαιρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Εχω μια εξαιρετικη χειροποιητη κλασικη κιθαρα που θελει αλλαγη χορδων.... Επειδη θα λειψω για εναμιση μηνα προβληματιζομαι....

 

μιας και οι χορδες ειναι τελειωμενες ειναι καλυτερα να τις χαλαρωσω και να την αφησω με αυτες χαλαρωμενες κατα 2 τονους περιπου ή να τις βγαλω τελειως και να την αφησω στη θηκη της χωρις χορδες για αυτο το διαστημα? Ή να βαλω απο τωρα τις καινουργιες μισοχαλαρωμενες?

 

  Υπερβολες βεβαια αλλα για αυτο το οργανο ειμαι ψειρας. Τι λετε?

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εχω μια εξαιρετικη χειροποιητη κλασικη κιθαρα που θελει αλλαγη χορδων.... Επειδη θα λειψω για εναμιση μηνα προβληματιζομαι....

 

μιας και οι χορδες ειναι τελειωμενες ειναι καλυτερα να τις χαλαρωσω και να την αφησω με αυτες χαλαρωμενες κατα 2 τονους περιπου ή να τις βγαλω τελειως και να την αφησω στη θηκη της χωρις χορδες για αυτο το διαστημα? Ή να βαλω απο τωρα τις καινουργιες μισοχαλαρωμενες?

 

  Υπερβολες βεβαια αλλα για αυτο το οργανο ειμαι ψειρας. Τι λετε?

Έμένα ένας μάστορας μου είπε πως το ακουστικό μας όργανο για να το αποθηκεύσουμε το ξεκουρδίζουμε 1 τόνο και το βάζουμε στη θήκη του.

Τώρα αν ψάξεις στο νετ θα βρεις πολλές απόψεις, εγώ απλά σου λέω τι μου είπε κάποιος επαγγελματίας.

Αν έχεις σκληρή θήκη λογικά θα είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κανεις ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω,αφησε την ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ στη βαση της κανονικα κουρδισμενη και θα εισαι μια χαρα,στην Αθηνα ζεις οχι στη Γροιλανδια ή την Αριζονα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κανεις ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω,αφησε την ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ στη βαση της κανονικα κουρδισμενη και θα εισαι μια χαρα,στην Αθηνα ζεις οχι στη Γροιλανδια ή την Αριζονα... ;)

+1000 και προς θεού μη την ξεκουρδίσεις (δεν θα ταξιδέψει αεροπορικά διηπειρωτικά που αλλάζουν απότομα οι συνθήκες θερμοκρασίας, υγρασίας και ατμοσφαιρικής πίεσης). Δεν έχει truss rod, άφησέ την με την τάση των χορδών όπως είναι τώρα, μην την αλλάζεις!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κανεις ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω,αφησε την ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ στη βαση της κανονικα κουρδισμενη και θα εισαι μια χαρα,στην Αθηνα ζεις οχι στη Γροιλανδια ή την Αριζονα... ;)

 

+1000

 

Υπάρχει και ένας "μπακαλίστικος" κανόνας που λέει οτί "όπου νοιώθεις εσύ άνετα,νοιώθει και η κιθάρα σου"  ;D

 

Υπάρχουν βέβαια και μερικοί που θέλουν αγρατζούνιστες και ασκόνιστες κιθάρες και τις βάζουν τιμωρία μέσα στις θήκες τους....  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κανεις ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω,αφησε την ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ στη βαση της κανονικα κουρδισμενη και θα εισαι μια χαρα,στην Αθηνα ζεις οχι στη Γροιλανδια ή την Αριζονα... ;)

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω μπορείς να τη φυλάξεις απλά  στη θήκη της.

 

Επειδή η κιθάρα σου ειναι ακριβή όπως λές, ο κατασκευαστής θα έχει φροντίσει σίγουρα να βάλει τα αντίστοιχα ξύλα που δεν έχουν ανάγκη ξεκουρδίσματος των χορδών, εκτός και αν έχει κάποιο διπλό σούπερ λεπτό καπάκι επάνω απο αυτά που έχουν ημερομηνία λήξης...

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αθηνα ζεις οχι στη Γροιλανδια ή την Αριζονα... ;)

 

στη Θεσσαλονίκη για την ακριβεια.... το αναφερω λλλογω υγρασιας.... ;D ;D 

 

 

    εχω δυο αποριες:

 

  Το να μεινει η κιθαρα στη θηκη θα "σκασει" απ΄τη ζεστη? Σοβαρα ρωταω, οπως θα ζεσταινοταν ενας ανθρωπος στη ντουλαπα....

 

  Αν βγουν τελειως οι χορδες τι μπορει να παθει η κιθαρα? αντισκευρωμα? :P  και παλι σοβαρα το ρωταω!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στη Θεσσαλονίκη ζω και οι κιθάρες μου δεν παθαίνουν τίποτα! Την ξηρασία με τη θέρμανση το χειμώνα να φοβάσαι για σκισίματα στο ξύλο και όχι τόσο την υγρασία! Ειδικά στη Θεσσαλονίκη επειδή έχω υγρασιόμετρα δεν παρατηρώ να ανεβαίνει πάνω από 60-65%, τιμές που σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν πρόβλημα. Στο δικό σου σπίτι βέβαια μπορεί να είναι διαφορετικά. Συνιστώ αγορά υγρασιόμετρου αν είσαι τόσο ψείρας. Έχω και λίνκ να σου δώσω αν θες με καλά και φτηνά!  ;)

 

Στην ντουλάπα ο άνθρωπος ζεσταίνεται επειδή εκπέμπει θερμότητα κι έτσι ανεβαίνει η θερμοκρασία της ντουλάπας, η κιθάρα φυσικά δεν εκπέμπει θερμότητα...

Απλώς καμιά φορά η θήκη μπορεί να έχει συσσωρευμένη υγρασία και αυτό εννοείται δεν είναι καλό για το όργανο.

 

Τις χορδές δεν τις βγάζεις για να μην παίζεις χωρίς λόγο με τις τάσεις που ασκούνται από αυτές στα ξύλα σου. Όλη σου η κιθάρα είναι κατασκευασμένη και "συνηθισμένη" σε αυτές τις τάσεις και καλό είναι να μένουν σταθερές.

 

Κάνε ότι σου λέει ο superfunk και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν πάλι φοβάσαι τόσο πολύ δώστη μου να στη φυλάξω! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μιλάμε οτι σε μερικά σπιτια η ζεστη ειναι απιστευτη...σκετο θερμοκηπιο :P

 

εκει τι γινεται??

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μιλάμε οτι σε μερικά σπιτια η ζεστη ειναι απιστευτη...σκετο θερμοκηπιο :P

 

εκει τι γινεται??

 

Εάν έχεις χώσει τόσα φράγκα για κιθάρα...πάς στο Carrefour και παίρνεις και ένα αιρκοντίσιο....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου