Προς το περιεχόμενο

Προτασεις - Kαμπινα για κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι ετοιμος να προχωρησω στην αγορα της παρακατω κεφαλης θα ηθελα να μου προτεινετε μια αξιοπρεπη καμπινα γι αυτην (μαλλον 2x12). Το μπατζετ ειναι πολυ περιορισμενο(προεχουν αλλες αναγκες αυτη την εποχη :-[) και θα πωληθει ο τωρινος μου ενισχυτης για να βρεθουν τα λεφτα.Αν ειναι δυνατον να βρεθει η καμπινα και στην εγχωρια αγορα θα ηταν προτιμοτερο.    http://www.logothetismusic.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3768&category_id=102&option=com_virtuemart&Itemid=64   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

sorry για το offtopic αλλα ειναι δυνατον να εχει ο Λογοθετης στο σαιτ του μπλε γραμματα σε μαυρο φοντο??? ???

 

οντοπικ:Δες στις αγγελιες καποια καμπινα 2*12 με επωνυμα μεγαφωνα και θα εισαι οκ.Παιζει και η κλασσικη λυση  bugera  καμπινων με celestion μεγαφωνα!

 

Τι παιζεις?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το offtopic αλλα ειναι δυνατον να εχει ο Λογοθετης στο σαιτ του μπλε γραμματα σε μαυρο φοντο??? ???

 

οντοπικ:Δες στις αγγελιες καποια καμπινα 2*12 με επωνυμα μεγαφωνα και θα εισαι οκ.Παιζει και η κλασσικη λυση  bugera  καμπινων με celestion μεγαφωνα!

 

Τι παιζεις?

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση τις Bugera τις εχω στα υποψιν .Με τα ohm θα ειμαι ενταξει? Ειναι η πρωτη φορα που θα παρω καποια κεφαλη μεχρι τωρα επαιζα σε combo ενισχυτες, Το στυλ που παιζω ειναι 70' s vintage Prog/space rock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ panosprog :

 

Εγώ –φίλτατε Πάνο- θα σου πρότεινα ότι θα πρέπει να το ξανασκεφτείς -πάρα πολύ- περί της αξίας αγοράς του Orange OR15 στην τιμή αγοράς των 495,00 €

 

http://www.logothetismusic.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3768&category_id=102&option=com_virtuemart&Itemid=64

 

Όταν υπάρχουν και θα υπάρξουν σαφώς καλύτεροι και ανώτεροι ενισχυτές ηλ. κιθάρας από τον Orange OR15 που πουλιούνται καινούργιοι στο εμπόριο, η’ μεταχειρισμένοι στις αγγελίες σε παραπλήσιες τιμές πώλησης, δεν μπορώ να βρω έναν –λογικά- άξιο λόγο ύπαρξης της αγοράς του συγκεκριμένου ενισχυτή….

 

Το ίδιο «προβληματική» μου είναι και οποιαδήποτε πρόταση για 212 καμπίνα μεγαφώνων για τον συγκεκριμένο ενισχυτή….

 

Αίφνης, αν σου πρότεινα να «φτιάξεις», μια Hardwood 212 Mahogany καμπίνα, που να «φοράει» 2 Celestion Alnico Blue 15w 12” μεγάφωνα…

 

http://celestion.com/product/13/celestion_blue/

 

Εύλογα καταλαβαίνεις ότι το κόστος κατασκευής θα εκτιναχτεί στα ύψη, χωρίς –σε τίποτα- ο Orange OR15 να αξίζει –σαν ενισχυτής- την ποιοτική επιλογή μιας τέτοιας επιχειρησιακής διευθέτησης ενεργειών…

 

Οπότε μήπως είναι καλύτερα να το ξανασκεφτείς, πριν «μπεις» με την αγορά αυτού του ενισχυτή, σε μιας τέτοιας μορφής «στενωπό»?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θα είναι το μπάτζετ σου φίλε;

Το μπατζετ θα το καθορισει το ποσα θα πιασει ο τωρινος μου ενισχυτης αν μπορεσω να τον πουλησω (Tech 21 Trademark 60) ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voyager θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι δεν βρισκεις την αγορα του συγκεκριμενου ενισχυτη συμφερουσα μηπως το βλεπεις κατι σαν αγορα ξερω εγω ενος Moog(λεω εγω τωρα) ;D οτι δηλαδη δεν εχει να προσφερει κατι ιδιαιτερο εκτος απο ενα συγκεκριμενο ηχοχρωμα ???Εσυ τι θα προτεινες?Η αληθεια ειναι  παροτι παιζω 17 χρονια κιθαρα δεν εχω ασχοληθει ιδιατερα με λαμπατους και πολυ περισσοτερο με κεφαλες.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι  ενα καλο drive καναλι το οποιο θα καθαριζω με το volume τις κιθαρας.Το effects loop που εχει με καλυπτει στα phaser και delay πεταλια που χρησιμοποιω.Τελος τα κρυσταλλινα καθαρα αρα και η υπαρξη ενος  δευτερου πολυ καθαρου καναλιου δεν με απασχολει.

Εξαλλου  ο ενισχυτης που τωρα εχω εχει ενα πολυ καλο καθαρο καναλι στο οποιο αν και χρησιμοποιησα αρκετα  drive πεταλια δεν μπορεσα να βρω αυτο που θελω.Επισης το ηχοχρωμα του drive του Orange μου ακουγεται τουλαχιστον εμενα πολυ ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις εναν αρκετα ευελικτο και καλης ποιοτητας ενισχυτη αλλα απ' οτι λες σε ενδιαφερει μονο ενας καλος βρωμικος ηχος. Το συμπερασμα οτι σου αρεσει ο Orange το εβγαλες απο clips ή τον ακουσες απο κοντα; Που παιζεις πιο πολυ, στο σπιτι ή σε studio/live; Μονος ή με μπαντα; Τι ειδη μουσικης παιζεις;

 

Αυτο που ξερω εξ αρχης ειναι οτι με τον Οrange θα ειναι πιο δυσκολο να κοντρολαρεις την ενταση του απο οτι με τον Tech 21. Επισης το ηχοχρωμα του ειναι καπως ακατεργαστο, μπορεις να το καταλαβεις και απο το clip. Aν εχεις αποφασισει να παρεις ενισχυτη κι εγω προτιμω καμπινα-ενισχυτη απο combo ακομα και αν προοριζεται μονο για χρηση στο σπιτι.

 

Καμπινες και μεγαφωνα υπαρχουν πολλα αλλα αν αποφασισες μετα απο 17 χρονια παιξιματος να κανεις μια αγορα συνιστω υπομονη ωσπου να βρεις κατι καλο. Το καλυτερο για μενα ειναι να παρεις την (οποια) κεφαλη και να την ακουσεις σε διαφορετικες καμπινες μεγεθους & κατασκευης με διαφορετικα μεγαφωνα. Θα διαπιστωσεις οτι μεταβαλλουν αρκετα τον ηχο και χρειαζεται προσοχη η επιλογη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η καμπίνα παίζει μεγάλο ρόλο στον ήχο του ενισχυτή.

 

Υπάρχει μια ψηφοφορία-θέμα στο forum όπου ένας συμφορουμίτης δοκιμάζει τον ίδιο ενισχυτή σε δύο διαφορετικές καμπίνες (με διαφορετικά μεγάφωνα). Η διαφορά ήταν πολύ αισθητή.

 

Βρήκα και το θέμα αν θέλεις να του ρίξεις μια ματιά.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193765.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ panosprog :

 

Γιατί με –μόνο- 200 Euro παραπάνω εγώ θα αγόραζα αυτόν: 

 

Bad Cat Cougar 50 Head

http://www.thomann.de/gr/bad_cat_cougar_50_head.htm

 

στα 666 Euro μπορείς να αγοράζεις αυτόν:

 

Egnater Tweaker 40 Head

http://www.thomann.de/gr/egnater_tweaker_40_head.htm

 

και στα 444 Euro μπορείς να αγοράζεις αυτόν:

 

Traynor DH40H Ironhorse

http://www.thomann.de/gr/traynor_dh40h_ironhorse.htm

 

Μακάρι ο Orange OR15 να ήταν σε μια παραπλήσια αντιστοιχία αγοράς με το Moog Voyager γιατί αφενός μεν το Moog Voyager προσφέρει απίστευτα πολλά και ποιοτικά ηχοχρώματα, αφετέρου δε πολύ φοβάμαι –φίλτατε Πάνο- ότι τα 15 –μόνο- watt-άκια του Orange OR15 με EL84 τελικές λυχνίες, η ανυπαρξία ενός ποιοτικού-ευέλικτου E.Q., ο –trademark- ακατέργαστος –Ol’ Fashioned- ήχος των Orange, ο «εξαναγκασμός» (για να μην το γράψω αυτό με πιο «λαϊκά λόγια»…) του να χρησιμοποιήσεις «αναγκαστικά» Orange καμπίνες για να μπορεί να ακουστεί έστω και λίγο αξιοπρεπές το όλο σύνολο…

 

Μου «βγάζει» ένα πάρα πολύ μεγάλο «παθητικό» η όλη επιλογή του Orange OR15, ενώ «παίζουν» απίστευτα καλύτερες και ανώτερες επιλογές όπως βλέπεις, που αξίζουν τα λεφτά τους μέχρι το τελευταίο cent…

 

Η δική μου συμβουλή αν αποφάσισες μετά από 17 χρόνια παιξίματος να κάνεις μια εκ νέου αγορά ενισχυτή, είναι να επιδείξεις λίγο περισσότερο υπομονή και σύνεση καθώς και λίγο περισσότερο «ψάξιμο» στο τι υπάρχει στην αγορά, ώστε να κάνεις την καλύτερη επιλογή για σένα και τις ανάγκες σου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου