Προς το περιεχόμενο

Προτασεις - Kαμπινα για κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις ξερω ακουγεται κουφο :P ομως παροτι παιζω τα χρονια που εγραψα πιο πανω δεν ειχα ποτε δικο μου εναν λαμπατο.Ξεκινησα παιζοντας με εναν Park 10 ,στη συνεχεια επαιζα με εναν flat keyboard ενισχυτη τον Roland kc 300 και μια  πεταλιερα korg ax1000g μετα με εναν Vox ad 50vt και τελος με τον Tech 21 τα τελευταια 4 χρονια.Κατι το οτι βαριεμαι τη συντηρηση των λαμπατων κατι οτι μου εφευγαν τα λεφτα σε αλλα αξεσουαρ π.χ πεταλια απεφευγα την αγορα ενος λαμπατου οπως ο διαολος το λιβανι.

Η χρηση του ενισχυτη θα ειναι στον χωρο μου τον οποιο εχω διαμορφωσει για προβες.Μπαντα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες στο παρελθον.Ευελπιστω να μπορεσω να φτιαξω μια καλυτερη μπαντα τωρα  που ειμαι και πιο κατασταλαγμενος αποφευγοντας τα λαθη του παρελθοντος.Αρα η χρηση του ενισχυτη θα ειναι για προβες.Οσον αφορα τις δοκιμες πολλων λαμπατων ωστε να δω τι μου ταιριαζει καλυτερα μενω επαρχια και λογω αλλων υποχρεωσεων  αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Να τονισω πως δεν ειμαι επαγγελματιας δεν ζω απο τη μουσικη παρα τα χρονια που ασχολουμαι και τις γνωσεις πανω στο οργανο,αρα τα οργανα τα οποια θελω να χρησιμοποιω δεν ειναι πανακριβα και δεν μπορω να ξοδεψω απειρα λεφτα.Τα οργανα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον plug and play.Aρα εχω καταληξει οτι οι παμπολλες επιλογες και τα αμετρητα features δεν μου χρειαζονται .Καλυτερα λοιπον ενας ενισχυτης ο οποιος κανει λιγοτερα πραγματα οπως ο Orange  και πιο εξειδικευμενος στους ηχους παρα ενα all around μηχανημα.Eλπιζω να μην σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο thomann αυτη την εποχη καθαριζει ΕΝΤΕΛΩΣ τους jet city προσφεροντας τους σε εξευτελιστικες τιμες...

 

σολντανο clone για 400Ε η 100αρα κεφαλη:

http://www.thomann.de/gr/jet_city_jca100hdm_soldano_top.htm

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm

 

Ta 100 WATT ειχαν πριν απο 1 μηνα 900Ε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο thomann αυτη την εποχη καθαριζει ΕΝΤΕΛΩΣ τους jet city προσφεροντας τους σε εξευτελιστικες τιμες...

 

σολντανο clone για 400Ε η 100αρα κεφαλη:

http://www.thomann.de/gr/jet_city_jca100hdm_soldano_top.htm

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm

 

Ta 100 WATT ειχαν πριν απο 1 μηνα 900Ε!!!!!

 

 

 

:o Με τι ποσοστα κερδους δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

:o Με τι ποσοστα κερδους δουλευουν?

 

Με τπ λογικα... ;D ;D ;D

Απλα η jet city αλλαζει την εμφανιση και ελαφρως το voicing των ενισχυτων της και ξεφορτωνεται το παλιο στοκ...

Ευκαιριαρα απο τις λιγες!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ blackie :

 

Το ότι η προσφορά -για αυτά τα λεφτά- του Thomann στους  Jet City Amplification είναι Τρελή Ευκαιριαρά από τις λίγες!!! –όπως πολύ σωστά έγραψες- δεν το κουβεντιάζω καν και καλό είναι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (Πάνο για σένα το λέω… Τρέξε Πάνο, τρέξε…) να πρέπει να σπεύσουν ταχέως να τους «Βουτήξουν και να μην τους ζαχαρώνουν» είναι γεγονός, γιατί καραδοκεί και ο Άρης…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ georgekz750 :

 

Υπολόγισα ότι ο Thomann δουλεύει με ένα ποσοστό κέρδους γύρω στα 56,1%....

Όταν «είσαι» ένα από τα μεγαλύτερα διαδικτυακά «μαγαζιά» μουσικών οργάνων στην Ευρώπη, έχεις και την «πολυτέλεια» να «πιέσεις» τις τιμές των προϊόντων όσο κάτω μπορείς να επιθυμείς….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ panosprog :

 

Πάνο δεν με κούρασες…

 

Ισα-ισα –αντιθέτως- ευχαριστιέμαι –πάρα πολύ- την κουβέντα μας!...

 

Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε –εμμέσως πλην σαφώς- τόσο εγώ οσο και ο blackie είναι ότι υπάρχουν πολύ πιο άρτιες επιλογές ενισχυτών που να μπορούν να καλύψουν καλύτερα τις ουσιαστικές ανάγκες σου  από την επιλογή του Orange OR15

 

Κατανοώ ότι δεν έχεις βρεθεί στην «εμπόλεμη ζώνη» μιας προβας η’ ενός live…

Αλλά, –πίστεψε με- τα 15 –μόνο- watt-άκια του Orange OR15 με EL84 τελικές λυχνίες σε μια 112 καμπίνα είναι πολύ λίγα για να «σταθούν απέναντι» σε μια 22” κάσα και ένα –το πιο πιθανόν- «βόδι», που να την κοπανάει…

 

Εκεί –αναγκαστικά- με τον Orange OR15 θα «οδηγηθείς» στην αγορά μιας 412 με Celestion Vintage 30’s, μπας και μπορέσεις να «κερδίσεις» λίγο Headroom από το όλο σύνολο, χωρίς όμως -και πάλι- να μπορείς να εκμεταλλευτείς όλα τα benefits αυτού….

 

Οπότε σκέψου το λίγο καλύτερα αν είσαι ψυχολογικά προδιατιθέμενος και οικονομικά προετοιμασμένος να προβείς σε μια τέτοια αγορά…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ευχαριστω που ασχολειστε με την ιδιαιτερη ειναι αληθεια περιπτωση μου :P ;D Να σε διορθωσω μονο σε ενα πραγμα Voyager οτι σε προβες με μπαντα εχω παρει μερος ουκ ολιγες φορες στο παρελθον αρα ξερω το τι γινεται με το headroom και τα παραπανω βαττ.Τωρα αλλο θεμα οτι απο αυτες τις προβες εφευγα απογοητευμενος και αρκετες φορες τσακωμενος >:( (τι να κανω  εβλεπα τα πραγματα λιγο πιο διαφορετικα).

Τωρα οσον αφορα τον JET CITY που προτεινε ο Blackie ειναι τελειως εξω απο τα γουστα μου.Πρεπει να επισημανω οτι δεν μου αρεσει ο μοντερνος  κιθαριστικος ηχος των progressive metal συγκροτηματων για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει καθολου το progressive metal.Oι ηχοι που εχω στο μυαλο μου ειναι απο τα late 60's early 70's και καποιες λιγο πιο σκληρες vintage μπαντες του καιρου μας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, –πίστεψε με- τα 15 –μόνο- watt-άκια του Orange OR15 με EL84 τελικές λυχνίες σε μια 112 καμπίνα είναι πολύ λίγα για να «σταθούν απέναντι» σε μια 22” κάσα και ένα –το πιο πιθανόν- «βόδι», που να την κοπανάει…

 

Οντως..αν εισαι..ΠΟΝΤΙΟΣ ...και τον βαλεις στο πατωμα να κοιταει τα ..ποδια σου...

 

Αν εχεις εστω και..λιιιιιγο μυαλο... ;D...και τον τοποθετησεις με τετοιο τροπο ωστε να τον..... ακους, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ακομα και με...5 βαττ παιζεις....και χωρις να ξεκουφαινεις και τους αλλους... ;D

 

elementary Watson,elementary... ;D

 

Υπολόγισα ότι ο Thomann δουλεύει με ένα ποσοστό κέρδους γύρω στα 56,1%....

 

σιγα μη δουλευει και με 100%... ;D....

 

Retailer με net profit margin 50% ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ δουλευουν με ενα 3% αντε 4%......ο μεσος ορος με ενα 1,5% κανει παρτυ...τωρα αν μιλας για gross profit margin γυρω στο 40% φανταζομαι οτι ειναι λογικο για μουσικα οργανα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αλλά, –πίστεψε με- τα 15 –μόνο- watt-άκια του Orange OR15 με EL84 τελικές λυχνίες σε μια 112 καμπίνα είναι πολύ λίγα για να «σταθούν απέναντι» σε μια 22” κάσα και ένα –το πιο πιθανόν- «βόδι», που να την κοπανάει…

 

Απο τη στιγμη που θελει ενα βρωμικο ηχο και να καθαριζει με το volume της κιθαρας δε νομιζω οτι τιθεται θεμα. Επισης τα 15 watt εχουν αρκετη ενταση για οποιοδηποτε ντραμερ οταν ζητας τη παραμορφωση και δε σε νοιαζει το headroom. Για τη καμπινα θα συμφωνησω. Για μενα ειναι θεμα ογκου αλλα και γενικοτερου voicing. Εχω παιξει με πολλες διαφορετικες καμπινες, η 4x12 ειναι η επιλογη μου και ας παιζω στο σπιτι πια.

 

@panosprog: Νομιζω οτι τον ηχο που θες ο Orange θα στον δωσει. Αξιζει οταν τον παρεις και τον εχεις παιξει αρκετα στο χωρο σου ενα ταξιδι στην Αθηνα να τον ακουσεις σε διαφορετικες καμπινες. Θα δεις αρκετες διαφορες. Επισης, δε χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας για να χαρεις ενα καλο ηχο. Αν νομιζεις οτι μπορεις να μαζεψεις περισσοτερα χρηματα στο μελλον αξιζει να περιμενεις για κατι καλυτερο. Ειδικα στη περιπτωση σου που εχεις διαμορφωμενο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου