Προς το περιεχόμενο

Προτασεις - Kαμπινα για κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω πώς παινεύεις τόσο πολύ ένα ενισχυτή που είναι πολύ μουντός, που αυτό δεν λύνεται όπως λες, και που έχει ως αποτέλεσμα να μην ακούγεσαι στις πρόβες και να ψάχνεσαι για αλλαγή... Τέλος πάντων, καλή επιλογή εύχομαι στην επόμενη αγορά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ Superfunk :

Οντως..αν εισαι..ΠΟΝΤΙΟΣ ...και τον βαλεις στο πατωμα να κοιταει τα ..ποδια σου...

 

Αν εχεις εστω και..λιιιιιγο μυαλο... ;D...και τον τοποθετησεις με τετοιο τροπο ωστε να τον..... ακους, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ακομα και με...5 βαττ παιζεις....και χωρις να ξεκουφαινεις και τους αλλους... ;D

 

 

elementary Watson,elementary... ;D

 

Εντάξει, μωρέ….

 

Και αν βάλεις δυο καμπίνες 112 στα αυτιά σου σαν ακουστικά με σιδερό-κατασκευή και τις τοποθετήσεις με τέτοιο στιβαρό τρόπο ώστε να μπορείς «πιεις» και 5 «Πυργιώτικα» όχι μόνο την «ακούς», αλλά ΜΙΑ ΧΑΡΑ και Head Bunging ακόμα κάνεις....και χωρίς να ξεκουφαίνεις και τους άλλους... ;D

 

Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι μας λέμε:

 

«Δεν γαμιέται, ας βάλω την 412 (με τον 50-αρι η’ τον 100- αρι) «χύμα-κύμα» στο πάτωμα, για να μου «κουνάει» τα @@…»               

 

σιγα μη δουλευει και με 100%... ;D....

 

Retailer με profit margin 50% ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ δουλευουν με ενα 3% αντε 4%......ο μεσος ορος με ενα 1,5% κανει παρτυ...

 

Νομίζω ότι  στην περίπτωση των Jet City Amplification ο Thomann είναι Distributor και όχι Retailer…

Αλλά ότι και να είναι,  η προσφορά -για αυτά τα λεφτά- του Thomann στους  Jet City Amplification είναι Τρελή Ευκαιριαρά από τις λίγες!!!

 

Και –λυπάμαι που το λέω-  αλλά δεν κατάγομαι από τους ηρωικούς Έλληνες του Πόντου…

Βλέπεις, αυτοί είχαν να αντιμετωπίσουν –ολομόναχοι- το 1918-1919 μια –ολόκληρη- Γενοκτονία με βεβαιωμένους 200.000 νεκρούς, ενώ κάποιοι ιστορικοί ανεβάζουν τον αριθμό τους στις 350.000 νεκρούς με την Μικρασιατική Καταστροφή….

 

Ενώ εμείς –εδώ- οι Ελληνάρες, «γλύφαμε» -τότε- τα @@ των «συμμάχων» μας Γάλλων, για το αν μας επιτρέψουν η’ όχι να διεκδικήσουμε εδαφικά την περιοχή της Ιωνίας η’ όχι…

Την ιστορική κατάληξη πιστεύω ότι θα την ξέρεις…

 

Δεν μπορεί, κάτι θα σου είπαν στο σχολείο σου για την Μικρασιατική Καταστροφή και την δίκη των έξι…

                 

Με υπερβολικά αρκετή, -ομολογουμένως- καθυστέρηση, η Βουλή των Ελλήνων ψήφισε –ομόφωνα- στις 24 Φεβρουαρίου 1994 την ανακήρυξη της 19ης Μαΐου ως Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ KostasP :

                         

Απο τη στιγμη που θελει ενα βρωμικο ηχο και να καθαριζει με το volume της κιθαρας δε νομιζω οτι τιθεται θεμα. Επισης τα 15 watt εχουν αρκετη ενταση για οποιοδηποτε ντραμερ οταν ζητας τη παραμορφωση και δε σε νοιαζει το headroom. Για τη καμπινα θα συμφωνησω. Για μενα ειναι θεμα ογκου αλλα και γενικοτερου voicing. Εχω παιξει με πολλες διαφορετικες καμπινες, η 4x12 ειναι η επιλογη μου και ας παιζω στο σπιτι πια.

                                       

Ρε συ Κωστή και εγώ μια

 

Engl E412VS Pro BK

http://www.thomann.de/gr/engl_e412vsbk.htm

 

έχω στο σπίτι …

Αλλά αυτήν είναι κάτω από έναν

 

Diezel Einstein 100 Head

http://www.thomann.de/gr/diezel_einstein_100_head_el34.htm

με ΚΤ88 τελικές λυχνίες ισχύος ο δικός μου…

 

Οπότε, εγώ θα πρότεινα στον Πάνο την:

   

Engl E412 RG Retro Black

http://www.thomann.de/gr/engl_e412_rg_retro_black.htm

σαν πιο “matched” επιλογή…

 

Αλλά από την άλλην και ένα χιλιαρικάκι για την αγορά μιας 412 καμπίνας για μένα ήταν –τότε- «άνετο», για κάποιον άλλον -όμως- μπορεί και να μην είναι…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για το μαθημα ιστοριας & πατριωτισμου.... ::)

 

 

Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι μας λέμε:

 

«Δεν γαμιέται, ας βάλω την 412 (με τον 50-αρι η’ τον 100- αρι) «χύμα-κύμα» στο πάτωμα, για να μου «κουνάει» τα @@…»    

 

ναι αν ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ απο ηχο και θελουν να παρουν παραμαζωμα ολη τη μπαντα με αποτελεσμα και ο συνολικος ηχος ειναι ΓΤΠ....οντως το κανουν.... ;D

 

δεν υπαρχει μεγαλυτερο λαθος απο τις υψηλες εντασεις λογω "ηλιθιας τοποθετησης" των ενισχυτων ,ειδικα σε συνθηκες προβας ή live σε μικρο χωρο (στους μεγαλους χωρους ετσι κι αλλοιως τρως ****χερο απο τον ηχοληπτη και υπαρχουν και τα μονιτορ που επιτρεπουν ακομα και τη χρηση ενισχυτη....2 βαττ αν γουσταρεις...)....ΠΑΝΤΑ οδηγουν σε loudness wars...

 

για αυτο βαζουμε τον ενισχυτη σε σημειο που ΕΜΕΙΣ να τον ακουμε καλα (μη φοβασαι οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ηδη τον ακουνε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλα... ;D) ,ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ και ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και οχι μονοι μας..... ;)

 

προσωπικα αν και ειχα στη μπαντα μου εναν απο τους βαρυτερους ντραμμερ ever δεν ειχα ΠΟΤΕ μου προβλημα με την ελειψη εντασης του ενισχυτη μου ,ισα ισα αυτος μου ελεγε συνεχεια να ...χαμηλωσω... ;D (για αυτο αλλωστε....ξεκινησα οπως ολοι μας απο τα...100 βαττ και κατεληξα στα 18 και αυτα παλι ΠΟΛΛΑ ειναι.....)

 

τα....5 cents μου (ή μαλλον οι 15 δρχ) μετα απο καμμια 30αρια χρονια στο κουρμπετι... ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orange ppc 212 open back.....νομίζω πως είναι τέλειο ζευγαρωμα για αυτο που ψάχνεις .....όσο αναφορα την ένταση.....να σου πω απλα οτι ο κιθαρίστας μας παίζει καμμια φορά με ένα caliber 22 watt(transistor)σε 2χ12 orange  και καμμια φορά πρεπει να χαμηλωσει.....το παν είναι η σωστή θέση για να ακούγονται όλα , καλα στα λεει ο SF....... Orange για εμένα είναι πολυ σωστή επιλογή για αυτο που θέλεις, και προσωπικά αυτο θα σου πρότεινα για ενισχυτη.....go for it....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, υπάρχουν και άλλες μουσικές εκτός απ τα blues -rock  :D :D :D  :P :P :P  ;D ;D

 

Θέλω να πω: ωραίες οι θεωρίες περί λίγων βαττ και 1x12 καμπίνων, αλλά υπάρχουν "ακραίες" μουσικές στο χαμηλό μέρος του ακουστικού φάσματος πχ Omega Massif, Sleep και διάφορες stoner-ιές που νομίζω ότι θέλουν κάτι-τις παραπάνω από 15W

Εκεί γίνεται πράγματι πόλεμος αλλά όχι μεταξύ των μελών του συγκροτήματος.

 

Α! Ξέχασα: Τί είναι αυτοί οι Jet City? Γιατί λέγεται Soldano ο ένας?

(σορυ αν ειμαι οφφ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που νομίζω ότι θέλουν κάτι-τις παραπάνω από 15W

 

οχι δεν θελουν.. ;)

 

καμπινες που να τονιζουν τα μπασα θελουν... ;)

 

ισα-ισα ισως  οι μικροτεροι ενισχυτες που βρωμιζουν γρηγοροτερα/ευκολοτερα (ειδικα με διπλους) ισως να ειναι και καλυτερη επιλογη απο τα 100αρια τερατα (παντα με κλειστη και...ευρυχωρη καμπινα )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιους έχουν ακόμα επιφυλάξεις : έκανα χθές πρόβα (instrumental hard rock) με τον ενισχυτή στο 1 Watt setting , το master volume στο 7 και γινόταν της Πόπης...

Δεν συζητάω καν για 5 ολόκληρα Watt  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου