Προς το περιεχόμενο

Φορητό Πιάνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αγορά ενός φορητού πιάνου. Όντας λίγο πριν τις διακοπές, θα ήθελα να έχω μαζί μου ένα φορητό πιάνο για να μπορώ να παίζω λιγάκι. Οπότε θα ήθελα κάτι με ηχεία ενσωματωμένα και αξιοπρεπές ήχο και feeling. Είμαι λοιπόν μεταξύ δύο μοντέλων:

 

Yamaha NP-31 (http://www.thomann.de/gr/yamaha_np31_piaggero.htm) και

Thomann DP-25 (http://www.thomann.de/gr/thomann_dp25.htm)

 

Το Yamaha δεν έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και πήγα στο Νάκα και έπαιξα και είδα ότι με χαλάει... από την άλλη πλευρά όμως το Thomann δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Οπότε μήπως μπορεί να μου πει κάποιος φίλος το feedback του για το Thomann;;;

 

Γενικότερα, μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας όσοι έχετε κάποια εμπειρία με αυτά τα δύο όργανα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Κώστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από τα γραφόμενα (χαρακτηριστικά) τουλάχιστον, το Thomann δείχνει να είναι καλύτερο.

Καλύτερη πολυφωνία, μία οκτάβα παραπάνω, βαρυκεντρισμένο με μεγαλύτερο ενισχυτή, φθηνότερο αλλά με παραπάνω κιλά λόγω του κλαβιέ.

 

Το Yamaha το έπαιξες και το άκουσες. Οπότε για τον ήχο και για την αίσθηση του κλαβιέ έχεις άποψη καθώς και για το βάρος του.

 

To Thomann μόνο ότι γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πρόθεση να σε φοβίσω, θα πρέπει να εμπιστευτείς τη μάρκα, με ότι ρίσκο μπορεί να περικλείει αυτό. Δυστυχώς, είναι δύσκολο να ξέρεις εκ των προτέρων χωρίς να το δοκιμάσεις. Ίσως να πρέπει να μπεις σε διαδικασία δοκιμής. (νομίζω ότι γίνεται με δικαίωμα επιστροφής χρημάτων). Ξενέρωμα είναι βέβαια, αλλά στα χαρτιά, πολλά μπορούν να γράφονται.

Αν είναι για μεταφορά, κοίτα σε κανένα μεταχειρισμένο. Ποτέ δεν ξέρεις.

Καλή συνέχεια. :)

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για το Thomann DP-25 κάνει 277€ => 297€ (λόγω μεταφορικών).

 

Υπάρχει πάντως και το Thomann SP-5100 (333€) για το οποίο θα μπορέσεις να βρεις αρκετά reviews καθώς και βίντεο. Μοιάζει να είναι πιο εμπορικό μοντέλο.

 

Επειδή και τα 2 Thomann είναι πολύ βαριά (15,5 και 20 κιλά) ενώ το Yamaha που αναφέρεται είναι πολύ ελαφρύτερο, λογικά τα πλήκτρα των Thomann θα είναι με καλύτερο μηχανισμό και πλήρως βαρυκεντρισμένα.

 

Η εταιρεία έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση και ότι και να ρωτήσεις με email θα σου απαντήσουν γρήγορα και με σαφήνεια.

 

Βέβαια υπάρχει και η επιστροφή σε 30 μέρες αν δε σου κάνει (με δικά σου έξοδα βέβαια).

 

Εχω πάρει "γουρούνι στο σακί" το Doepfer LMK2+ (~1000€) αλλά τελικά μου βγήκε πολύ καλό. Ευτυχώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα επιστροφής...

 

Βέβαια, υπάρχουν και άλλες επιλογές για την περίπτωσή σου, αλλά κάπως ακριβότερες. Ο Νικόλας ο συνθέτης έχει πει καλά λόγια για μοντέλα Casio κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου