Προς το περιεχόμενο

Πόσα κομμάτια έχετε στον σκληρό που ετοιμάζονται;


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιότατο θέμα, όχι τόσο για να κάτσουμε να μετρήσουμε πόσα κομμάτια δουλεύουμε, αλλά για να σκεφτούμε ΤΙ μας κολλάει και δεν τα ολοκληρώνουμε (αν τίθεται τέτοιο θέμα).

 

Από το να περιμένεις στα 60 να βγάλεις τα καλύτερα σου σαν "Greatest Hits"! )

 

Πολύ χρήσιμο το σχόλιο του Yameth. Προσωπικά, έχω ανάγκη τέτοιες σκέψεις, μπας και ξεμπλοκάρω από κάποια ηλίθια κολλήματα που έχω.

 

Και εξηγούμαι: Τραγούδια δεν μπορώ να γράψω μπροστά σε μια οθόνη (για να το πω καλύτερα: μπορώ να γράψω, αλλά δε θα έχουν νόημα για μένα). Εκεί κάθομαι μόνο όταν έχω ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ένα τραγούδι (στο μυαλό μου -διότι με τα χρόνια έμαθα να σημειώνω τις ιδέες μου χωρίς κασετοφωνάκι και χωρίς παρτιτούρα) (ΟΚ, για τους στίχους ακόμα χρησιμοποιώ χαρτί και μολύβι :wink: ). Έτσι, θα ανοίξω το cubase μόνο όταν έχω τελειώσει και με την ενορχήστρωση (στη θεωρία), ούτως ώστε να ξεκινήσω την ηχογράφηση (στην πράξη) κλπ.

 

Αυτήν τη στιγμή, έχω έτοιμο υλικό για ένα cd, του οποίου τα τραγούδια αποτελούν μια θεματική ενότητα. Έτσι, πρέπει να τα επεξεργάζομαι ταυτόχρονα. Δουλεύω ταυτόχρονα ακόμα και το artwork (ευσεβείς πόθοι).

 

ΑΛΛΑ, κομπλάρω στα τεχνικά ζητήματα (DAW, software, hardware, recording, mixing κλπ), αφού δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με αυτά. Και κατά τη διαδικασία να τα μάθω, ανακαλύπτω κι άλλα πράγματα που πρέπει να προσέξω, λάθη που δεν πρέπει να κάνω, ζητήματα που πρέπει να γνωρίζω κλπ κι έτσι χάνομαι βλακωδώς σε ένα λαβύρινθο τεχνικών θεμάτων, με αποτέλεσμα να απομακρύνομαι από τον αρχικό μου στόχο. Χρειάζεται μια ισορροπία (και πού θα πάει, θα τη βρω :wink: :D :? :) )

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω το έκοψα. Προσπαθώ να τελειώνω οτι αρχίζω γιατι μετά χανεται η μπάλα.

 

Τουλάχιστον τελευταία χρησιμοποίησα το σύστημα να αρχειοθετώ φράσεις που φτιάχνω σε wav αρχεια (κορυστα, μπασα, πληκτρα, κιθαρες κλπ απλά για να διατηρώ τις ιδέες μου, γράφοντας τα καθαρά χωρίς πολλά fx και τα έχω normalized σε follder , αναλογα με οργανο και bpm.

 

επειδή δεν έχω χρόνο, όποτε αποφασίσω να μιξάρω κάτι δουλευω με το acid pro για να γλυτωνω χρόνο

 

Δηλαδή αν αποφασίζω με όλα αυτά να φτιάχνω κάτι το κάνω και αν σε καμια βδομάδα δεν βγάλω τίποτα delete και κρατάω μόνο τα wav μήπως κολλήσουν πουθενά αλλού

 

δηλαδή λέω όχι στα ατέλειωτα projects με ανοιχτά plug ins και χαμό απο tracks και αστο μέχρι να αποφασίσω.

 

Αυτό δεν με κάνει και σωστό, :lol:

 

Τέλος όπως είπα και παλαιότερα σε ένα κομμάτι που έφτιαξα. κάνω καμια μέρα την τελική μίξη και το περνάω απο το t racks ενα preset (που παντα το κάνει καλύτερα απο εμένα) και το αφήνω.

 

Μια χαρά είναι. Αντε . :oops:

 

αρα στο σκληρό έχω τα wavs μου και γύρω στα 20 έτοιμα projects που δεν τα ξαναπειράζω, τα έχω ήδη μιξάρει και τα έχω σε wav και τα κρατάω τα progectς τιμης ένεκεν kai gia τεμπλατε

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια 30ρια,αλλά είναι όλα hits και φοβάμαι να τα βγάλω μαζεμένα

όσο ζει ο Gilmour η οι Stones...Δεν μ'αρέσει να στεναχωρώ γέρους ανθρώπους ξεπερνώντας σε δυο ώρες τη μακρόχρονη πορεία τους...

Αλήθεια,ο Alvin Lee ζει??Γνωρίζει κανείς??

 

 

Έφυγε και ο Burret...Πόσο εύκολα και γρήγορα μπορεί να γίνει κάτι και να γα..... τη ζωη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Έχω καμια 20αριά και κανένα απο αυτά δεν έχω ολοκληρώσει!  ;D

Ισχύει αυτό που διάβασα παραπάνω..

Δεν μπορώ να γράψω μπροστά απο μια οθόνη.

Συνήθως βρίσκω μία ιδέα και κάνω το λάθος να κάθομαι κατευθείαν μπροστά απο το Pc αν την ηχογραφήσω και να την συνεχίσω.

Ποτέ δεν κατάφερα μπροστά απο το pc να βρω κάτι που να μου αρέσει πραγματικά οπότε τα παράταγα και τα κομμάτια μου έμεναν μισά.. :/

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου