Προς το περιεχόμενο

Να modifάρω τον Blackheart?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον Handsome Devil και σκέφτομουν να τον πουλήσω, αλλά τελικά ισως με μερικές μόντες να τον κρατήσω.

 

με ενδιαφέρουν μόνο τα καθαρά του.

τι προτεινετε σε αλλαγή λαμπών ή και μεγαφωνου ?

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό λάμπες, ποιοτικές EL84 (από τις νέες θα έλεγα TAD ή JJ). Για να κερδίσεις λίγο καθαρό παραπάνω με το front end να μην εξιτάρεται τόσο εύκολα, δοκίμασε στην πρώτη θέση αντί της υπάρχουσας 12ΑΧ7 μια 12AT7 ή μια 12ΑΥ7 (με 12ΑU7 μάλλον θα ακουστεί πολύ "άδειος" και αδύναμος). Από μεγάφωνο κάποιο αποδοτικότερο του μαμίσιου, όπως πχ. ένα Eminence Tonker ή ένα EV12L.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιές TAD EL84 όμως?? (βλέπω υπάρχουν αρκετες)

 

γενικά πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά τους οπως πχ για ποιούς ενισχυτες ειναι Suitable?

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροδιαφορές στο biasing δεν θα καταστήσουν κάποια επιλογή αδύνατη γιατί αν δεν κάνω λάθος, είναι cathode biased και ρυθμίζεται μόνος του. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος). Eγώ θα προτιμούσα την STR μιας και έχω πολύ καλή πείρα από αυτήν, αλλά για περισσότερες λεπτομέρειες ίσως να έπρεπε να στείλεις ένα μέλι στον TAD.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροδιαφορές στο biasing δεν θα καταστήσουν κάποια επιλογή αδύνατη γιατί αν δεν κάνω λάθος, είναι cathode biased και ρυθμίζεται μόνος του. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Όχι, το bias δεν ρυθμίζεται μόνο του!  :)

 

ποιές TAD EL84 όμως?? (βλέπω υπάρχουν αρκετες)

 

γενικά πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά τους οπως πχ για ποιούς ενισχυτες ειναι Suitable?

 

 

Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι στην αγορά, πάρε όποιες σου κάνουν κέφι. Θα συμφωνήσω με τις J/J, η δικιά μου πρώτη επιλογή, αν θες TAD τότε τις EL84-STR.

Καλό είναι να τσεκάρεις το bias μετά και αν θέλει χαμήλωμα ή ανέβασμα να κάνεις ένα rebias.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε και εδω (εαν δεν το εχεις κανει)http://www.guitarnuts.com/amps/bh5h/index.phpλεει και για λαμπες καπου εκτος των αλλων.απλα μιλαει για τον little giant που δεν χρειαζεται biasing.μπορει ομως να σου φανει χρησιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Handsome Devil και σκέφτομουν να τον πουλήσω, αλλά τελικά ισως με μερικές μόντες να τον κρατήσω.

 

με ενδιαφέρουν μόνο τα καθαρά του.

τι προτεινετε σε αλλαγή λαμπών ή και μεγαφωνου ?

 

 

Μια καλή κι απλή mod που είχα κάνει στον BH5 ήταν ένα bright switch που προσθέτει ένα 2ο κανάλι με σίγουρα πιο bright χαρακτήρα και δίνει νέα πνοή και tones στον ενισχυτή. Αν θέλεις, επισυνάπτω το σχετικό σχέδιο.

bh15-schematic-brightMOD.thumb.JPG.f6c9c032c8eb2a5cc81f162787273812.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά ...θα τα τσεκάρω ολα. ;)

 

Θάνο, με εκανες και γελασα ρε φίλε με το σχεδιο ....ξερεις..... 我不明白什么 ;D

 

και εδω λεει κατι καλά για εμας τους ασχετους

http://www.boiaudioworks.com/12ax7guide.htm

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω

Εχω τον blackheart handsome devil 15w.

Τον χρησιμοποιω μονο για τα καθαρα του

Αλλαξα της λαμπες μ αυτες που προτεινει το tube amp doctor για τον συγκεκριμενο

https://www.tubeampdoctor.com/de/shop_Tube_Sets_Verschiedene_Tube_Sets/Roehrenset_fuer_Blackheart_BH15_Handsome_Devil_4541

Μετα την αλλαγη στις λαμπες"εχασε" λιγο σε ενταση,αλλα κερδισα καθαρα.

Σκεφτομαι και για την αλλαγη του μεγαφωνου με celestion G12T-75 

Θέλω στα καθαρα περισοτερο στρογγυλα σφιχτα μπασα πραγμα που δεν εχει το στοκ μεγαφωνο

Θα βοηθησει η αλλαγη μεγαφωνου πιστευτε? εχετε να προτεινετε καποιο αλλο μεγαφωνο,πειτε καμια γνωμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου