Προς το περιεχόμενο

Zoom R16 / Σετ μικροφώνων Shure PG4 - Εγγραφή τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα από φίλο-συνοϊζίτη ένα σετ μικρόφωνα Shure για τύμπανα, και δανείστηκα από άλλο φίλο-συνοϊζίτη ένα πολυκάναλο γραφτήρι Zoom R-16, για ένα test drive.

 

Το σετ με τα μικρόφωνα περιλαμβάνει τρία PG56 για τομ/ταμπούρο και ένα PG52 για την κάσα.

 

Τόσο τα μικρόφωνα όσο και το R16 είναι "χαμηλής-προς-μεσαίας-κατηγορίας", και ήθελα να δω τι επίπεδο πολυκάναλης εγγραφής τυμπάνων μπορεί να γίνει με σχετικά χαμηλό προϋπολογισμό.

Τα μόνα πιο "high" μικρόφωνα στην εγγραφή είναι δύο πυκνωτικά SM81 που χρησιμοποίησα για overhead.

 

Τα αποτελέσματα ήταν κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον ικανοποιητικά, και είμαι σίγουρος ότι με έναν κανονικό ηχολήπτη (και όχι καλαμπόρτζο σαν κι εμένα!) θα ήταν πολύ καλύτερα.

Τα μικρόφωνα έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους και το R16 είναι πανεύκολο στη χρήση, τουλάχιστον ως προς τα βασικά (συνδέω τα καλώδια, ανοίγω το phantom power για τα πυκνωτικά μικρόφωνα, ρυθμίζω τις στάθμες, γράφω, περνάω τα tracks στον υπολογιστή).  

 

Ο ήχος στο βίντεο είναι με μία πρόχειρη μείξη και τελείως ανεπεξέργαστος, χωρίς καθόλου EQ, compression, εφέ κ.λπ.

 

Σημείωση: Μικρόφωνο με κλιπ σε κρεμαστό βαθύ ...bad idea!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο μπορώ να ακούσω απ'το laptop, είναι μια χαρά ηχογράφηση για την κατηγορία που μιλάμε και αφού λες ότι είναι τελείως dry, τότε είναι σούπερ!

 

Σόρρυ αν είναι λίγο off topic αυτό αλλά, αν μπορείς πες μου λίγα λόγια για την εμπειρία σου με το R16 και τον υπολογιστή.

Με τους drivers όλα καλά?

Πως πέρασες τα .wav, είχες πρόβλημα στη μεταφορά?

Σε ποιο πρόγραμμα τα πέρασες?

Σαν πολυκάναλη κάρτα ήχου πως σου φάνηκε πάνω στο PC?

 

Αυτό το μαραφέτι το χαζεύω καιρό στο youtube και στο site της zoom αλλά θέλω μία γνώμη από κάποιον που να το έχει δουλέψει μαζί με PC (και αν είναι δυνατόν με Cubase 4 LE και Cubase 5)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το βιντεο και αρκετα κατατοπιστικο σε σχεση με τι να περιμενει κανεις με αυτο τον εξοπλισμο

 

Γιατι ειχαν τοσο reverb τα τυμπανα ? μου ακουγοταν καπως περιεργα (μπορει να κανω και λαθος)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@WilliamSats: Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω ως προς την χρήση του σαν κάρτα ήχου και τους drivers, γιατί το χρησιμοποίησα μόνο σαν recorder. Υποθέτω όμως ότι δεν είναι και καμιά δύσκολη διαδικασία.

Η σύνδεση με τον υπολογιστή είναι πολύ απλή. USB, επιλέγεις "card reader" από το σχετικό μενού και ο υπολογιστής το βλέπει σαν μια ακόμη συσκευή αποθήκευσης, οπότε απλά αντιγράφεις τα tracks.

Μπορείς επίσης να αποθηκεύσεις τα tracks σε memory stick, αλλά με το σπαστικό μειονέκτημα ότι πρέπει να τα περάσεις ένα-ένα.

Για τη "μείξη" χρησιμοποίησα το Reaper.

 

@messaliοn:Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος και ψιλοάδειος και έχει πολύ αντήχηση.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τι ταμπούρο είναι αυτό?

Spirit

 

2. Γιατί δεν φέρνεις αυτό το ταμπούρο στις πρόβες?  ;D

Πρώτον γιατί είναι πανάκριβο και θα πρέπει να το πηγαινοφέρνω, το οποίο δεν παίζει γιατί είναι και ασήκωτο, και δεύτερον γιατί αυτό που έχω εκεί είναι Ludwig Supraphonic, ένα από τα καλύτερα ταμπούρα στην ιστορία των καλύτερων ταμπούρων. ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα!

 

Σας παραθετω ενα βίντεο που έκανα με το ματζαφλάρι...

 

Τα μικρόφωνα είναι τα Fame του Musicstore.

 

Έγραψα τα πάντα flat με Logic Pro 9 και στη συνεχεια tριγκάρισα τις κάσσες γύρω στο 40% με drumagog και στο υπολοιπο kit έβαλα μόνο καποια EQ και Compression.

 

Υπόψην ότι δεν ήξερα τί έκανα απλά πείραζα, ακουγα κ κράταγα ότι μαρεσε.

 

Επίσης δεν έχω "φτιάξει" το bleed από mic σε mic γιατι δεν ξέρω πως να το κάνω :P

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου