Προς το περιεχόμενο

βαψιμο με αεροσυμπιεστή τι? πως ? γιατι? λες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παρότι βρηκα πολλα διασπαρτα topic με βαψιματα δεν αναφερει πουθενα βαψιμο με πιστολι κανενα απο αυτά , γιαυτο λοιπόν αποφασισα να ανοιξω  ενα για να με βοηθησεται να βαψω την telecaster μου αλλα και για να μαθω να βάφω  ;D

θυμαμε οτι έχω ενα κονφλερακι  μικρο 25 η 50αράκι  της global και ενα πιστολι βαφης θυμαμαι οτι ειχα αγορασει μετα απο προτροπή φιλου και μια υδατοπαγίδα, στο ψητό τώρα το σωμα ειναι squer και ηταν βαμμενο  και λουστραρισμενο με λακα και χοντρο λουστρο μαλλων  νιτρου?  το οποιο αφαιρεσα  με ενα διαβρωτικό για τετοιες δουλειές , σε κάποια σημεια ομως εχει ασπρισει περισσότερο το ξύλο γιατι μαλλων εκει εχει φύγει το σίλερ θα πρεπει να περάσω και σιλερ ή δεν θα εχει πρόβλημα ?

είδα κατι βίντεο στο youtube ομως θα ηθελα να ρωτησω  πριν το βαψιμο  την διαδικασια πχ  το εχω περάσει με παλμικο και 220  ,επισεις το ξύλο είναι καθαρο  , τι διαδικασια προτινεται πχ τι μπογια  και τι λουστρα  πόσο μπογια  και καποιος να μου πει αν το σπάμε με κανενα με κανενα δυαλιτικό και σε τι αναλογίες?

πόσα χέρια θα χρειαστεί και μετά απο κάθε χερι πόση ωρα περιμενουμε για το δευτερο e.t.c

επισεις tips ευπροσδεκτα

φωτογραφίες μετα απο κανα μηνα γιατι μεθαυριο μπαινω για διαφραγμα  ;D

 

την κιθαρα θελω να την κανω έτσι 1daphne_blue.png

 

 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.και εγω αυτες τις μερες θα βαψω με πιστολι,πρωτη φορα και σου γραφω οσα εμαθα και μου εχουν πει πιο ειδικοι απο μενα. Αν ειναι squier δεν ειναι με νιτρο σιγουρα (εκτος αν καταλαβα λαθος),ειναι με βερνικια πολυουρεθάνης.Θα χρειαστης σιλερ ,ασταρι δυο συστατικων(η βαση και ο καταλυτης-σκληρυντης),λακα δυο συστατικων και βερνικη .

τα των δυο συστατικων τα "μιξαρεις" σε αναλογια 2 μερη βασης και 1 μερος καταλυτη και σιγουρα θες και διαλυτικο για να αραιωσης το χαρμανι για να εχει μια σχετικη ρευστοτητα και να δουλευεται ευκολα ,συνταγη για το ποσο ,δεν εχω βρει ουτε εγω .

να θυμασε οτι απο τη στιγμη που θα αναμειξης βαση και καταλυτη δεν μπορεις να το δουλεψεις μετα απο ωρα γιατι πηζη σχετικα γρηγορα .

Tip απο βαφεα ,να περνας και το ασταρι και το χρωμα πριν το ριξεις στο δοχειο του πιστολιου απο καλσον (βλεπε σουρωτηρι) για να κρατησει τυχον κομματακια-σωματιδια που δεν αραιωθηκαν `η σκονες.

Για το χρονο που πρεπει να περιμενης για τριψιμο εχω ακουση πως και μετα απο τρεις ωρες ειναι καλα αλλος παλι μου ειπε να αφηνω κενο μιας ημερας μετα το καθε χερι και για σιγουρια ετσι θα κανω.

Για το σιλερ τωρα,ριχνεις ενα καλο στρωμα ,ποσα χερια θα περασεις ειναι αναλογο του ποσο θα το αραιωσης (παντα δοκιμη σε ενα ρεταλι ξυλου),μετα τριβεις μεχρι να μην παρατηρεις τυχον ανωμαλιες `η οτιδηποτε σου καθεται καπως,διορθωνεις και επαναλαμβανεις μεχρι το επιθυμητο αποτελεσμα.(να τσεκαρεις παντα στο φως του ηλιου,εκει τα βλεπεις ολα)

Ριχνεις ασταρι ενα λεπτο στρωμα αλλα να καλυπτει ομορφα και ικανοποιητικα,σε αυτο το σταδιο θα την αφησω καμια εβδομαδα σε δωματιο που εχουμε στη δουλεια για να διατηρουμε ηλεκτροδια με πολυ λιγη υγρασια και θερμομετρο ψηλα.

Και μετα θα πεσει το βαψιμο του χρωματος.εδω θελει προσοχη να μην χαλασουμε οτι καναμε.

θα δοκιμασω το χρωμα πολλες φορες σε αλλο μερος,και θα ρυθμισω το πιστολη να πεταει μια αχνα ,ωστε να κατσει πιο ομοιομορφα το χρωμα.

Τιp βαφεα ,να πατας σκανδαλη σημαδευοντας οχι στο σωμα αλλα στο κενο και κρατωντας την πατημενη να μεταφερεις την δεσμη αχνας προς το σωμα.

Μετα το βερνικη εδω θα ριξω λεπτα και αρκετα στρωματα ,μολις αρχισει να δημιουργη αυτο το "φλοιο πορτοκαλιου" που λενε ,σταματαω,αφηνω δυο ημερες και τριβω με νερο παλι απο 800 grid μεχρι το μεγαλυτερο νουμερο που μπορουμε να βρουμε εως και 2000 grid .Αν δεν μου αρεσει το βαθος του βερνικιου ριχνω κι αλλο χερι και ξανατριβω.

Τελος γυαλισμα με "swirl remover" που λειτουργη σαν παρα πολυ ψιλο γυαλοχαρτο ,μετα με αλοιφη αυτοκινητου και αλοιφαδορο μεχρι να φυγουν τυχων "αραχνες" απο τα προηγουμενα  χερια ,και εως να γυαλιση οσο θελεις.

 

sorry για τα πολλα (βαριομουν ;D)

και τα ορθογραφικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Φιλε πολυ ωραιες οι πληροφοριες που εδωσες δυο τρια (το πολυ 1000) ερωτηματα...

 

Μιλας για βαψιμο με νιτρο? η με πολυουρεθάνης?

 

Εγω αυτο τον καιρο ειμαι σε κατασταση να πεσω κατω απ το διαβασμα για τα βαψιματα,εχω καταληξει καπου.

Λεω να το κανω το εγχειρημα και ο θεος βοηθος.

Εχω βεβαια και την βοηθεια του πεθερου που ειναι οργανοποιος και εχει δυο-τρια μηχανηματα που χρειαζονται.

 

Εχω μια fender jaguar του 94 blonde χρωμα και θελω να την κανω Fiesta red.ΝΙΤRO FINISH

 

θα σου αναλυσω τι εχω στον εγκεφαλο μου και θα περιμενω την γνωμη σου.

Βημα 1

Το χρωμα θα το βγαλω με palm sander με 80αρι χαρτι μεχρι να φτασω στο ξυλο.

Σωστος?

Εχω και αυτο το μηχανημε με την θερμοτητα αλλα δεν το εμπιστευομαι(θα κανω μ@#κια)

Βημα 1.1

Μολις τελειωσω με το αποχρωματισμο

ενα ελαφρυ sanding με 220 χαρτι.

Σωστος?

 

Συνεχισω με σιλερ

εχω βρει αυτο--> http://www.erlac.gr/prd/sealer_nitro.aspx?prd_id=21830&prd_cat=&txt=SEALER%20%CD%C9%D4%D1%CF%D5

 

πειραζει που ειναι ενος συστατικου?

Βημα 1.2

Μετα συνεχιζω με τριψιμο.

Τι παχος?

Βημα 2

Παμε για ασταρι δυο συστατικων? (μιλαμε για Nitro παντα)

εχω βρει δυο κατηγοριες εδω

ενα στα οικοδομικα που ειναι αυτο: http://www.erlac.gr/prd/astari_ferox.aspx?prd_id=21670&prd_cat=&txt=%C1%D3%D4%C1%D1%C9%20FEROX

 

και ενα για αυτοκινητα

http://www.erlac.gr/prd/Easy_Fill_ER-450_+_Hardener_ER-451.aspx?prd_id=21645&prd_cat=304&txt=

 

Ποιο απ τα δυο κανει για την περιπτωση μου?

Αμα τελειωσω με το ασταρι παλι τρίβω?

 

Βημα 3.

Η ωρα της λακας.

Εδω να φανταστω οτι εννοεις το χρωμα?

αν οχι τι ειναι η λακα?

Ειναι απαραιτητο να το αφησουμε να στεγνωσει για μια βδομαδα?

για χρωματα νιτρο εχω διαβασει για 2 βδομαδες το λιγοτερο.

Εχω βρει χρωμα μαζι με σιλερ να στο βαζουν σε μπουκαλι σπρευ με την μια.

Αυτο το προιον πως εφαρμοζετε?

Παλι μετα το ασταρι?

 

Βημα 4

Βερνικωμα

http://www.erlac.gr/prd/Clear_Coat_ER_%E2%80%937050+Hardener.aspx?prd_id=219491&prd_cat=305&txt=

 

ειναι καταλληλο αυτο το προιον? ****διαβασε  και λιγο παρακατω γιατι υπαρχει μια ενσταση σχετικα με το βερνικη δυο συστατικων***

 

Βημα 4.1

Ποσα περασμα και τριψιματα θελει το βερνικη?

http://www.talkbass.com/forum/f57/nitro-cell-lacquer-finish-schedule-tutorial-504392/

εδω μπορεις να διαβασεις την τεχνικη του τυπου.

Αυτο το περασε 27 χερια. 3χ3 φορες την ημερα.

Και ανα 9 χερια δηλαδη 3 φορες την ημερα και το ετριβε.

μετα το αφηνε μια μερα

 

(στην τεχνικη που σου εδωσα πιο πανω το λινκ αν δεις δεν αναφερει κατι για ασταρι...το παει απ το σιλερ κατευθειαν στο χρωμα...τσεκαρισε το λιγο μηπως εχω χασει καποιο βημα)

 

Τωρα κατι αλλο ενδιαφερον που διαβασα απο ανθρωπο που ασχολειται με το επαγγελμα του βαψιματος ειναι το παρακατω

 

''μην βαλεις υποστρωμα νιτρου και βερνικι 2 συστατικων διοτι θα σκασει...Μονο βερνικι νιτρου μετα.ξερεις δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους!!

με ο,τι ξεκινας τελειωνεις...μονο με νερου μπορεις να βαλεις σαν υποστρωμα η και κατι εχω δει για πολυεστερα απο κατω και νιτρο πανω....αλλα μην μπλεξεις....η νιτρου η πολυουρεθανης!!''

 

(μπορεις να διαβασεις ολη την συζητηση εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=194178.msg673416;topicseen )

 

αρα παμε σε αυτο το προιον--> http://www.erlac.gr/prd/verniki_nitrou_gialistero.aspx?prd_id=BNG&prd_cat=203&txt=

 

Λοιπον οταν βρεις το κουραγιο κανε ενα κοπο να απαντησεις φιλε θα το εκτιμησω πολυ.

γιατι δεν θελω να την κλαψω την jaguar.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου