Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση ωδείου απο το μηδέν! Ψάχνουμε μάστορα !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κύριοι. Ωδείο ιδιωτικό θέλει να μονώσει 6 αίθουσες  (πρπ 30 m2 έκαστη) , στις οποίες θα υπάρχουν και οι θορυβώδεις συνήθεις ύποπτοι (drums/ ενισχυτές μπάσου/ηλ κιθάρας).

 

Βασικό σκοπός ειναι να υπάρχει ο μεταξύ διαχωρισμός/μόνωση των αιθουσών ,ώστε να μην μεταδίδεται θόρυβος απο τη μία αίθουσα στην άλλη. Ο θόρυβος προς τα έξω δεν είναι μείζον   θέμα.

 

Αυτό  που ψάχνουμε  είναι  τους ανάλογους υπεύθυνους που μπορούν να αναλάβουν το σχεδιασμό και εφαρμογή του έργου αυτού.  Έχετε να προτείνετε κάποιον σοβαρό χωρίς πολύ σοβαρές όμως τιμες? :)

 

 

Θα βοηθούσε πολύ όχι μόνο όνομα αλλά και κάποια στοιχεία επικοινωνίας είτε με π.μ είτε μέσω του θέματος αυτού.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε θα κανω διαφημιση σε κανεναν. Αυτο που ψαχνεις πρεπει να το αναλαβει καποιος εργολαβικα και να ειναι σε θεση να το υποστηριξει σε μελετητικο και κατασκευαστικο επιπεδο.

Αυτο που θα έκανα εγω θα ηταν να απευθυνθω σε εταιρίες του χώρου να ,  2-3 δουλειες τους, να μιλησω με τους μηχανικους τους για το τι θελω να κανω, να πάρω αναλυτικη προσφορα με υλικα-εργασια και τέλος να συναψω καποιου ειδους συμφωνητικό

.

Καταλαβαινεις οτι τα παραπανω ειναι μια σοβαρη δουλεια που διαφερει απο το "φερε το μητσο το γυψοσανιδα να κανει μια ηχομονωση με κατι δωματια που κολυμπανε ναουμ"

 

Θεωρω αυτονοητο οτι με το

Έχετε να προτείνετε κάποιον σοβαρό χωρίς πολύ σοβαρές όμως τιμες? :)

 

εννοεις να εχει λογικες τιμες για τη ΣΟΒΑΡΗ εργασια που θα μου προεφερει. Γιατι σε καμια περιπτωση ο σοβαρος δε θα εχει τις τιμες του μητσου....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το είπες , Σοβαρή Δουλειά με ΤΙΜΙΑ κοστολόγηση.

 

Φυσικα και μιλαμε για μελέτη, πολύ κουβέντα ,σχεδιασμό και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ.

Αμα ηταν να βγει ολο με πατέντα και πιάσε 2 ακομα φύλλα γυψοσανίδα θα το κάναμε μόνοι μας. 

 

Θέλω διαφήμιση, αρκεί να αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα όπως το θέτεις αφορά αγγελία εύρεσης υπηρεσίας και παραβαίνει τους κανονισμούς:

 

7. Τα μέλη συμφωνούν να μη προωθούν, να διαφημίζουν ή να δυσφημίζουν έμμεσα, αλλά και άμεσα προϊόντα δικά τους ή άλλων και τις έμμισθες υπηρεσίες τους. Η αναφορά σε προϊόντα και υπηρεσίες μπορεί να γίνεται μόνο αν έχει ρόλο ενημερωτικό στην συζήτηση.

 

Η κουβέντα έχει λόγο να συνεχιστεί εφόσον αναφερθούν / προταθούν επαγγελματίες απο μέλη που είχαν θετική εμπειρία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε.

 

Αυτό που θες να κάνεις θέλει ΓΕΡΟ budget.

 

Εγώ έκανα ένα drumroom στο υπόγειό μου. Είχα 12m2 και έκανα πλωτή κατασκευή (room in a room) και μου έμειναν 10m2 "ωφέλιμη" επιφάνεια

 

Την κατασκευή μου μπορείς να την τσεκάρεις εδώ. Σου προτείνω να το διαβάσεις όλο καθώς την πάτησα από μάστορα που ισχυριζόταν ότι μπορεί να φτιάξει στούντιο.

Θα δεις το χρονικό λοιπόν μιας κατασκευής η οποία ξεκίνησε λάθος, ξηλώθηκε όλη και στη συνέχεια κατασκευάστηκε σωστά.

 

Διάβασε και το θέμα "κατασκευή project studio"

 

Η κατασκευη μου δεν έχει τελειώσει ακόμα αλλά το τελικό κόστος με εξαερισμό, ηλεκτρολογικά, πόρτες και εργατικά πήγε 6000€. Οπότε αν δεν απευθυνθείς σε εταιρία που αναλαμβάνει τέτοια έργα δεν πας κάτω από 400€/m2.

 

Οι εταιρίες στις οποίες απευθύνθηκα μου είπαν από 10.000-15.000€ για όλη την κατασκευή, με εγγυημένο (γραπτως) αποτέλεσμα.

 

Γενικά αν πας σε εταιρία υπολόγισε γύρω στα 1000€/m2 το κόστος βέβαια εξαρτάται και από το τελικό επίπεδο ηχομείωσης που θες να έχεις.

 

Θα σου προτείνω να πας στον Αργουδέλη στην Αλφα Ακουστική. Είναι εταιρία που κατασκευάζει αντικραδασμικά προιόντα και αναλαμβάνει κ τέτοιες κατασκευες. Εγώ χρησιμοποίησα τα προιόντα τους. Τους εξηγησα ότι δεν έχω budget για να μου κάνουν μελέτη ηχομόνωσης και μου είπαν πως να χρησιμοποιήσω/τοποθετήσω τα υλικά τους για να έχω τα επιθυμητα αποτελέσματα.

 

Θα σου προτείνω επίσης τον Ψαρά από την εταιρία Acou και τον Δεμενέγα από τη Noise Control γιατί ήταν ο μόνοι από τις εταιρίες που επικοινώνησα και που έκαναν τον κόπο να έρθουν να δουν το χώρο και να κάνουν μετρήσεις. Εγώ δεν τους προτίμησα γιατί ξέφευγα με το budget μολονότι ήταν και οι πιο οικονομικοί απόλες τις εταιρίες.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα σου προτείνω να πας στον Αργουδέλη στην Αλφα Ακουστική. Είναι εταιρία που κατασκευάζει αντικραδασμικά προιόντα και αναλαμβάνει κ τέτοιες κατασκευες. Εγώ χρησιμοποίησα τα προιόντα τους. Τους εξηγησα ότι δεν έχω budget για να μου κάνουν μελέτη ηχομόνωσης και μου είπαν πως να χρησιμοποιήσω/τοποθετήσω τα υλικά τους για να έχω τα επιθυμητα αποτελέσματα.

 

Θα σου προτείνω επίσης τον Ψαρά από την εταιρία Acou και τον Δεμενέγα από τη Noise Control γιατί ήταν ο μόνοι από τις εταιρίες που επικοινώνησα και που έκαναν τον κόπο να έρθουν να δουν το χώρο και να κάνουν μετρήσεις. Εγώ δεν τους προτίμησα γιατί ξέφευγα με το budget μολονότι ήταν και οι πιο οικονομικοί απόλες τις εταιρίες.

Επικοινώνησε μαζί τους, κλείσε ραντεβού, συζήτησε τις τιμές και την πολιτική τους και ξεκίνα το.

Οι τιμές του Μπίρου, είναι updated. Πριν 10 χρόνια, ήταν στον Θεό.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες ήδη πως δεν ενδιαφέρεσαι για ηχομόνωση προς τα έξω παγά μόνο μεταξύ των αιθουσών

 

(αυτό ίσως σημαίνει πως δεν σε ενδιαφέρει ούτε ηχομόνωση προς πάνω/κάτω)

 

Αν είναι έτσι, το κόστος θα πέσει σημαντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές του Μπίρου, είναι updated. Πριν 10 χρόνια, ήταν στον Θεό.

 

Με τα δεδομένα της εποχής, εξακολουθούν να είναι πανάκριβοι  ;)

 

Θα βοηθούσε να ποστάρεις φωτογραφίες του χώρου ή ακόμα καλύτερα κατόψεις με διαστάσεις.

 

Επίσης δώσε μια χωροταξική περιγραφή της οικοδομής κ του περίγυρου. πχ είναι αυτόνομο κτίριο, το ωδείο είναι σε όροφο, έχει άλλους ορόφους πάνω ή κάτω, το κτίριο εφάπτεται με άλλο κτίριο? κλπ κλπ...

 

Μη βιαστείς να απαντήσεις, κάνε ένα σχέδιο εστω με χαρτί κ μολύβι, όσο πιο σωστα γίνεται. Τουλάχιστον να μην είναι σαν παιδική ζωγραφιά  :o, χρησιμοποίεισε ένα χαρακα και εδώ είμαστε για ότι θες  ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου!

 

ο καθηγητής που μου διδασκε κάποτε organ , ετοιμάζει με εναν άλλον το ωδείο. Ακόμα δεν εχω πάει ο ίδιος στον χώρο να δω τι και πώς, αλλά μου ανέφεραν 2 μεγάλες αίθουσες που θα διασπαστούν σε 3 η κάθε μια, όλες στον ίδιο όροφο.Κάποιο αλλο δεδομένο δεν έχω ακομα. Οι υπεύθυνοι κάνουν την έρευνα τους και  βοηθώ και γώ όσο μπορώ σε αυτό.

 

Όταν έχω νεα θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε κύριοι. Ωδείο ιδιωτικό θέλει να μονώσει 6 αίθουσες  (πρπ 30 m2 έκαστη) , στις οποίες θα υπάρχουν και οι θορυβώδεις συνήθεις ύποπτοι (drums/ ενισχυτές μπάσου/ηλ κιθάρας).

 

Βασικό σκοπός ειναι να υπάρχει ο μεταξύ διαχωρισμός/μόνωση των αιθουσών ,ώστε να μην μεταδίδεται θόρυβος απο τη μία αίθουσα στην άλλη. Ο θόρυβος προς τα έξω δεν είναι μείζον   θέμα.

 

Αυτό  που ψάχνουμε  είναι  τους ανάλογους υπεύθυνους που μπορούν να αναλάβουν το σχεδιασμό και εφαρμογή του έργου αυτού.  Έχετε να προτείνετε κάποιον σοβαρό χωρίς πολύ σοβαρές όμως τιμες? :)

 

 

Θα βοηθούσε πολύ όχι μόνο όνομα αλλά και κάποια στοιχεία επικοινωνίας είτε με π.μ είτε μέσω του θέματος αυτού.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Aν βρεις καποιον αξιολογο μαστορα πες μας τον,γιατι εγω ειχα μπλεξει με εναν "ματσαμπλοκο" μαστορα που μου εκανε το δωματιο που του ειχα πει για να μονωσει σαν τσαντιρι,και προσεχε κιολας τις τιμες φιλτατε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου