Προς το περιεχόμενο

RC50 Μετρονόμος και ντραμερ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού "το έχεις" το σκηνικό με το Midi Sync, μπορείς να γράψεις πολύ απλά ένα pattern ενός μέτρου στο Drum Machine που θα είναι μόνο μετρονόμος. Από κει και πέρα, master το RC και slave το Drum Machine.

 

Το υπερ, δεν χαλάς audio track - κανάλι στο RC για τον μετρονόμο κι έτσι όλα τα track του RC σου μένουν ελεύθερα.

 

Αυτός ο τρόπος σου κάνει;

 

Ναι ναι, απλά ίσως θα ήθελα κάτι σε ποιο 'μικρο' να μην κουβαλάω το ντραμ μασιν μόνο για το μετρονόμο. Οπότε προς το παρόν νομίζω ότι θα θυσιάσω το ένα κανάλι γι'αυτό το λόγο!

 

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι ναι, απλά ίσως θα ήθελα κάτι σε ποιο 'μικρο' να μην κουβαλάω το ντραμ μασιν μόνο για το μετρονόμο. Οπότε προς το παρόν νομίζω ότι θα θυσιάσω το ένα κανάλι γι'αυτό το λόγο!

Προσωπικά, θα προτιμούσα το "κουβάλημα" του drum machine γι'αυτό το λόγο.

Ανάλογα με την ποσότητα των τραγουδιών βέβαια.

 

Με την λύση του μετρονόμου στο RC-50, θα πρέπει να γράψω διαφορετικούς μετρονόμους για κάθε κομμάτι ξεχωριστά (βλέπε διαφορετικές ταχύτητες). Έπειτα, όλοι αυτοί οι μετρονόμοι για το RC-50 πρέπει να είναι σε μορφή wav, που σημαίνει ότι καταλαμβάνουν όγκο - χωρητικότητα σαν αρχεία.

 

Με την λύση του Drum Machine, γράφω έναν μοναδικό μετρονόμο και αυτό είναι όλο. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο Midi συγχρονισμός. Άσε που: α) μου μένει ελεύθερο το κανάλι του RC και β) το Drum Machine το έχει δίπλα του ο ντράμερ και ρυθμίζει την ένταση του μετρονόμου όπως αυτός θέλει.

 

Τέλος πάντων, ότι σε βολεύει εσένα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου