Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση ρε παιδιά. Λέτε να βάλουν και οι Τούρκοι στα σχολεία τους την Ελληνική γλώσσα ή μόνο εμείς θα το παίξουμε καλοί γείτονες;

 

Εγώ δεν έχω άσχημη αντίληψη για το λαό της Τουρκίας, με τη γενικότερη φιλοσοφία τους δεν τα πάω και πολύ καλά... :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Καταρχην επειδη προσωπικα ΛΑΤΡΕΥΩ τα Τουρκικα (ναι...μαθαινω γιατι ειναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ γλωσσα' date='πολυ δυσκολη αλλα και τρομερα ενιδαφερουσα)[/quote']

 

αστα αυτά...σε τα μας...

απλά γουστάρεις την πιτσιρίκα που παίζει στο τούρκικο σήριαλ και θέλεις να είσαι έτοιμος σε μια επικείμενη συνάντησή σας...

η γυναίκα σου το ξέρει??? :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως από 2-3 τούρκους μουσικούς που γνώρισα από κοντά κατά καιρούς όπως και από διηγήσεις φίλων που έπαιξαν επανειλημένα στην χώρα τους, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις...

Το "σκάκι" που παίζουν από την άλλη οι εφέντηδες των δύο χωρών, είναι τόσο προβλέψιμο και ανιαρό ώστε να μην το παρακολουθώ πλέον με ενδιαφέρον...

τους έχω βαρεθεί...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπαίδευση πάει τόσο καλά που θα ήταν περιττό να διδάσκουν μία δεύτερη ευρωπαική γλώσσα. Επέλεξαν λοιπόν τα τουρκικά για να έρθουμε πιο κοντά στην ανατολίτικη κουλτούρα που άρχισε να ξεθωριάζει λόγω της διαρκούς επαφής με την ευρώπη.

 

Όσο για την τουρκολατρεία διαφόρων γραφικών, ας πάνε να μείνουν εκεί που είναι τόσο ωραία, να τρώνε και τουρκικη κουζίνα (εκεί που πλιατσικολογούσαν και βόσκαν γίδια στις στέπες είχαν και σεφ με φούρνο μικροκυμάτων).

 

Εν κατακλείδι: Αντί να κοιτάμε να γίνουμε καλύτεροι κοιτώντας στην ευρώπη, κοιτάμε να γίνουμε χειρότεροι για να ικανοποιηθεί η νοσταλγία διαφόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά γουστάρεις την πιτσιρίκα που παίζει στο τούρκικο σήριαλ και θέλεις να είσαι έτοιμος σε μια επικείμενη συνάντησή σας...

 

Γιατί, εσύ πιστεύεις ότι όταν συναντηθούν θα... μιλάνε ??? :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως βρισκόμαστε πρό της καταρρεύσεως των συνόρων.

Σε λίγο τα σύνορα θα είναι μια γραμμή στον χάρτη

που κανένας δεν θα θυμάται γιατί υπάρχουν.

 

Το πιο καταπληκτικό σχετικά με τις διαχωριστικές γραμμές, που έχω ακούσει, είναι το παρακάτω, και παρακαλώ προσέξτε το:

 

'Όπως τα θηλαστικά οριοθετούν την περιοχή τους με τα ούρα τους, έτσι και τα κράτη οριοθετούν την περιοχή τους... με τη διαφορά ότι χρησιμοποιούν μελάνι στο χάρτη...'

 

Θα το πάω ένα βήμα παραπάνω... μιας και το θέμα δεν κινδυνεύει με διαγραφή...

 

Ακούω με κατάπληξη να γίνεται συχνά λόγος περί σημαιών... και πόσοι πεθάνανε γι'αυτή τη σημαία, και σεβασμός στα σύμβολα, μπλα μπλα μπλα...

 

Πέραν του ότι η δική μας σημαία, έχει τα χρώματα του βασιλείου της Βαυαρίας... :lol: :lol:

 

Το να ανεμίζει σημαίες και λάβαρα κάποιος, έχει το ακριβές αντίγραφό του σαν συμπεριφορά, στο ζωικό βασίλειο...

 

Θυμηθείτε τα παγώνια που δείχνουν τις ουρές τους... ή για να το φέρουμε πιο κοντά μας... τους μπαμπουίνους που ανεμίζουν ο ένας στον άλλον τα γεννητικά τους όργανα...

 

Θυμηθείτε το στην επόμενη συζήτηση περί σημαιών... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπαίδευση πάει τόσο καλά που θα ήταν περιττό να διδάσκουν μία δεύτερη ευρωπαική γλώσσα. Επέλεξαν λοιπόν τα τουρκικά για να έρθουμε πιο κοντά στην ανατολίτικη κουλτούρα που άρχισε να ξεθωριάζει λόγω της διαρκούς επαφής με την ευρώπη.

 

Όσο για την τουρκολατρεία διαφόρων γραφικών' date=' ας πάνε να μείνουν εκεί που είναι τόσο ωραία, να τρώνε και τουρκικη κουζίνα (εκεί που πλιατσικολογούσαν και βόσκαν γίδια στις στέπες είχαν και σεφ με φούρνο μικροκυμάτων).

 

Εν κατακλείδι: Αντί να κοιτάμε να γίνουμε καλύτεροι κοιτώντας στην ευρώπη, κοιτάμε να γίνουμε χειρότεροι για να ικανοποιηθεί η νοσταλγία διαφόρων.[/quote']

 

:roll: :roll: :roll:

 

Ό,τι νάναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ρε παιδιά. Λέτε να βάλουν και οι Τούρκοι στα σχολεία τους την Ελληνική γλώσσα ή μόνο εμείς θα το παίξουμε καλοί γείτονες;

 

Εγώ δεν έχω άσχημη αντίληψη για το λαό της Τουρκίας' date=' με τη γενικότερη φιλοσοφία τους δεν τα πάω και πολύ καλά... :roll:[/quote']

 

Θα αναγκαστούν, ή μάλλον θα είχαν αναγκαστεί να το κάνουν λόγω των Ελλήνων που ζούν εκεί, αν δεν κοιμόταν το Ελληνικό κράτος.

 

Τώρα δεν μπορείς να τον κρίνεις ως λαό διότι δεν είναι ομοιογενής.

Οι περισσότεροι Τούρκοι σήμερα είναι Ιωνικής – Ελληνικής καταγωγής

οι οποίοι εξισλαμιστήκαν (=Τούρκεψαν).

Πόσοι νομίζεις πως είναι Μογγόλοι Ασιάτες σχιστομάτιδες ; Πολύ λίγοι. !!!

 

 

¶λλωστε η επαφή μας είναι αναπόφευκτη λόγο γειτονίας. Αν καλλιεργηθούν θετικές σχέσεις μεταξύ μας, θα μπορέσουμε να πλέον να έχουμε και ιδιοκτησίες μέσα στην Τουρκία.

 

Και αν αυτό είχε γίνει εδώ και καιρό, και εμείς θα είχαμε αγοράσει με λίγα χρήματα πολλά ακίνητα (γή), και αυτοί θα είχαν ανέβει επίπεδο …

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω άσχημη αντίληψη για το λαό της Τουρκίας, με τη γενικότερη φιλοσοφία τους δεν τα πάω και πολύ καλά...

 

και πια ειναι αυτη η φιλοσοφια στην οποια αναφερεσαι?γιατι εγω παρολο που επισκεπτομαι συχνα τη γειτονα δεν την εχω εντοπισει (οπως αλλωστε δεν μπορω να εντοπισω και την εγχωρια.. :lol: )

 

 

Τώρα δεν μπορείς να τον κρίνεις ως λαό διότι δεν είναι ομοιογενής.

Οι περισσότεροι Τούρκοι σήμερα είναι Ιωνικής – Ελληνικής καταγωγής

οι οποίοι εξισλαμιστήκαν (=Τούρκεψαν).

Πόσοι νομίζεις πως είναι Μογγόλοι Ασιάτες σχιστομάτιδες ; Πολύ λίγοι. !!!

 

ειναι πραγματικα εντελως ανομοιογενεις (αν και...Ιωνικης καταγωγης..λιγους θα βρεις,κυριως στα παραλια)

 

στην Τουρκια αυτη τη στιγμη κατοικουν περιπου 30!! διαφορετικες εθνοτητες...(πραγμα λογικο αν σκεφτει καποιος οτι μιλαμε για τα απομειναρια μιας τεραστιας αυτοκρατοριας η οποια διαφεντευε την ευρυτερη περιοχη για 400 χρονια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ειδικα στο θεμα της κουτοπονηριας & της λαμογιας.. :lol: ειμαστε πιστα αντιγραφα...να φανταστεις οτι ειμαστε ο μοναδικος λαος που οι Τουρκοι δεν θεωρουν...ηλιθιους & "αμερικανακια"...τι μου θυμιζει' date='τι μου θυμιζει.. :lol: )[/quote']

 

:lol: :lol: :lol:

 

 

Αυτό ξαναπέστο! Λογικά με το που γίνει γνωστό αυτό (μάλλον μετα το Λίβανο για να έχουν τα κανάλια κάτι να λένε) θα γίνει χαμός με το συγκεκριμλενο... Θυμάστε τις ταυτότητς? Κάτι παρόμοιο! Στα παράθυρα θα γίνει της κακομοίρας!

 

Βλέπω κεφάλια να πέφτουν :roll:

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου