Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν δικαιολογείται η ένταξη της τουρκικής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των ελληνικών σχολίων' date=' τουλάχιστον όχι πριν υπάρξει επαρκής κάλυψη της αγγλικής και της γερμανικής (είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό των ελλήνων που δεν ξέρουν αγγλικά).

[/quote']

 

Την είδηση Wow! για την ένταξη της τουρκικής σε ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ στην Θράκη την είχα διαβάσει εδώ και 1-2 μέρες πριν εμφανιστεί το θέμα στο noiz και μάλιστα το δημοσίευμα ανέφερε ότι στα αντίστοιχα ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ θα ακολουθήσει και η πομακική γλώσσα κάποια στιγμή!

Εν πρώτοις λοιπόν, δεν θα διδάσκονται τούρκικα σε όλα τα ελληνικά σχολεία, αλλά μονάχα σε εκείνα που υπάρχουν μαθητές που τα έχουν ως μητρική γλώσσα, αν και δεν θα το έβρισκα άσχημο ακόμη και σε όλα να υπήρχε η επιλογή αν θέλεις να τα μαθαίνεις καθώς τον γείτονά σου αν τον ξέρεις καλά μπορείς και να συννενοηθείς μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι φανερό ότι με κανένα από τα τρία σενάρια δεν δικαιολογείται η ένταξη της τουρκικής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των ελληνικών σχολίων, τουλάχιστον όχι πριν υπάρξει επαρκής κάλυψη της αγγλικής και της γερμανικής (είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό των ελλήνων που δεν ξέρουν αγγλικά).

 

παντως αν με αυτο εννοεις οτι οι Τουρκοι δεν εχουν τεχνη και λογοτεχνια κανεις λαθος ,η παρουσα κατασταση στον ευρυτερο καλλιτεχνικο τομεα στην Τουρκια ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερη απο την εγχωρια (λογοτεχνια,μουσικη,κινηματογραφος)..

 

ειδικα στη μουσικη...δεν υπαρχει συγκριση σε ολα τα επιπεδα (και σε ολα τα ΕΙΔΗ μουσικης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πρώτοις λοιπόν' date=' δεν θα διδάσκονται τούρκικα σε όλα τα ελληνικά σχολεία, αλλά μονάχα σε εκείνα που υπάρχουν μαθητές που τα έχουν ως μητρική γλώσσα, αν και δεν θα το έβρισκα άσχημο ακόμη και σε όλα να υπήρχε η επιλογή αν θέλεις να τα μαθαίνεις καθώς τον γείτονά σου αν τον ξέρεις καλά μπορείς και να συννενοηθείς μαζί του.[/quote']

 

Μήπως το σημείο στο οποίο αποτυγχάνει η εξωτερική πολιτική μας είναι ότι οι υπουργοί εξωτερικών δεν μιλούν την τουρκική; Όχι βέβαια. Η συννενόηση δεν είναι θέμα διαλέκτου, αλλά θέμα αποδοχής κοινών αρχών και κοινής αίσθησης δικαίου. Και εγώ έλκω καταγωγή από την Μικρά Ασία και θα ήθελα πολύ να ξέρω (και) τούρκικα, αλλά δεν θα αντάλασσα τις άλλες γλώσσες που ξέρω με την τουρκική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να πάρουμε λοιπόν τα καλά στοιχεία της ευρώπης' date=' ας μελετήσουμε την τουρκική κουλτούρα (γκουχ γκουχ) για να αναπτυχθούμε πνευματικά.[/quote']

 

Όταν σταματήσει ο λαός στην Ελλάδα να ενθουσιάζεται στο άκουσμα ανατολίτικων μελωδιών (όχι απαραίτητα τουρκικής προέλευσης) και τραγουδιών, όταν σταματήσουν οι άντρες να διαφεντεύουν απόλυτα τα σπίτια τους ως άλλοι μαχαραγιάδες, όταν πάψουν όλοι οι κατέχοντες κάποια αξίωμα (ή κάποιο κατάστημα) να κάνουν τα κόλπα τους, όταν...

 

... τότε ας κοιτάξουμε και τη στροφή προς την Ευρώπη. Τα παραπάνω όμως είναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ χούγια και όπως ξέρουμε, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι! :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν με αυτο εννοεις οτι οι Τουρκοι δεν εχουν τεχνη και λογοτεχνια κανεις λαθος ' date='η παρουσα κατασταση στον ευρυτερο καλλιτεχνικο τομεα στην Τουρκια ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερη απο την εγχωρια (λογοτεχνια,μουσικη,κινηματογραφος)..[/quote']

 

Όχι δεν εννοώ αυτό. Ασφαλώς αν θέλει κανείς να εντρυφήσει στις Τέχνες της γείτονος, αξίζει να μάθει τούρκικα. Αλλά αυτό είναι (όταν είναι) προσωπική επιλογή, τόσο προσωπική όσο το να αποφασίσει κάποιος να διαβάσει τη Μαχαμπχάρατα στο πρωτότυπο. Δεν χρειάζεται να μάθουν και όλοι οι υπόλοιποι επειδή κάποιος έχει τέτοια (σεβαστότατα) γούστα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να πάρουμε λοιπόν τα καλά στοιχεία της ευρώπης' date=' ας μελετήσουμε την τουρκική κουλτούρα (γκουχ γκουχ) για να αναπτυχθούμε πνευματικά.[/quote']

 

Όταν σταματήσει ο λαός στην Ελλάδα να ενθουσιάζεται στο άκουσμα ανατολίτικων μελωδιών (όχι απαραίτητα τουρκικής προέλευσης) και τραγουδιών, όταν σταματήσουν οι άντρες να διαφεντεύουν απόλυτα τα σπίτια τους ως άλλοι μαχαραγιάδες, όταν πάψουν όλοι οι κατέχοντες κάποια αξίωμα (ή κάποιο κατάστημα) να κάνουν τα κόλπα τους, όταν...

 

... τότε ας κοιτάξουμε και τη στροφή προς την Ευρώπη. Τα παραπάνω όμως είναι ΕΛΛΗΝΙΚΑ χούγια και όπως ξέρουμε, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι! :D

 

+1000

 

Πολύ σωστό σε βρίσκω και η γνώμη μου είναι πως ο λόγος για όλη μας την "Δυτική" αλαζονεία προς τους "υποδεέστερους" Τούρκους είναι το γεγονός ότι (Κύριος οίδε με πόσα ψέματα) μπήκαμε στην Ε.Ε. πρώτοι. Φοβερό!!.... και τώρα τρέχουμε να προλάβουμε τους υπολοίπους Ευρωπαίους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το σημείο στο οποίο αποτυγχάνει η εξωτερική πολιτική μας είναι ότι οι υπουργοί εξωτερικών δεν μιλούν την τουρκική; Όχι βέβαια. Η συννενόηση δεν είναι θέμα διαλέκτου' date=' αλλά θέμα αποδοχής κοινών αρχών και κοινής αίσθησης δικαίου. Και εγώ έλκω καταγωγή από την Μικρά Ασία και θα ήθελα πολύ να ξέρω (και) τούρκικα, αλλά δεν θα αντάλασσα τις άλλες γλώσσες που ξέρω με την τουρκική.[/quote']

 

Μα εγώ δεν μίλησα για εξωτερική πολιτική, ούτε διαφώνησα με τα κριτήρια που έθεσες ως προς την επιλογή εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας. Σου επισήμανα ότι δεν εμπίπτει αυτή η κίνηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και του ΥΠΕΠΘ σε αυτά τα κριτήρια γιατί δεν απευθύνεται συνολικά στον ελληνικό λαό, αλλά σε μια ομάδα πολιτών που είναι πρακτική ανάγκη και απαίτηση να μάθει σωστά την μητρική της γλώσσα είτε είναι τούρκικα, είτε πομακικά, είτε ότι άλλο θέλει.

Συμφωνώ με όσα λες παραπάνω, αλλά επιμένω ότι και η γνώση της γλώσσας και επαγωγικά και της κουλτούρας του γείτονα βοηθάει στην καλύτερη συννενόηση. Αλλά μην ξεχνάμε την ουσία...η είσοδος της τουρκικής θα γίνει στα σχολεία για τα οποία είναι πρακτική ανάγκη να συμβεί αυτό!

Εξ'ου και μίλησα πριν για εθνικιστικές κορώνες...γιατί ορισμένοι θέλουν να βλέπουν μερικά πράγματα όπως τους συμφέρει, εν προκειμένω ως αλλοίωση της δυτικο-ευρωπαικής ταυτότητας του νεο-έλληνα (της ποιας ;;;;....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :lol: :lol: ) με σκοπό την προσκόλληση στην τριτοκοσμική Ανατολή, ενώ στην πραγματικότητα μιλάμε για κάτι που αφορά μια συγκεκριμένη μερίδα του πληθυσμού της χώρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν θα διδάσκονται σε καποια σχολεία με το αν θα διδάσκονται σε όλα έχει μια τεράστια διαφορά.εγω θα έλεγα να μην διδάσκεται καμια γλώσσα υποχρεωτικά αλλά αυτούς που τους χαροποιησε η είδηση θέλω να τους ρωτήσω αν πιστεύουν πως ενα τετοιο πρόγραμμα θα είχε επιτυχία και σε τι βαθμό(ποσα παιδιά θα μάθαιναν τούρκικα 1%,2%,παραπάνω?).αν ρωτήσεις δε τους άμεσα θιγόμενους μαλλον θα σου έλεγαν πως προτιμούν να τους βαλουν περισσότερες ασκήσεις μαθηματικών(συγκριτικά).ας κανουν καλύτερα κανενα μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής,έχουμε 3000 νεκρούς στο δρόμο καθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΜΩΣ…

 

 

Το θέμα όμως είναι να καταλάβουμε πώς και τους έφεξε να κάνουν κάτι τέτοιο; 8O

 

Κατ αρχήν ποιος το πρότεινε και με ποιό σκεπτικό; 8O

 

Μήπως πίσω από αυτή την φαινομενικά θετική κίνηση, κρύβεται κάτι αρνητικό;

 

Μήπως έχει λάκκο η φάβα; :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν θα διδάσκονται σε καποια σχολεία με το αν θα διδάσκονται σε όλα έχει μια τεράστια διαφορά.εγω θα έλεγα να μην διδάσκεται καμια γλώσσα υποχρεωτικά αλλά αυτούς που τους χαροποιησε η είδηση θέλω να τους ρωτήσω αν πιστεύουν πως ενα τετοιο πρόγραμμα θα είχε επιτυχία και σε τι βαθμό(ποσα παιδιά θα μάθαιναν τούρκικα 1%' date='2%,παραπάνω?).αν ρωτήσεις δε τους άμεσα θιγόμενους μαλλον θα σου έλεγαν πως προτιμούν να τους βαλουν περισσότερες ασκήσεις μαθηματικών(συγκριτικά).ας κανουν καλύτερα κανενα μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής,έχουμε 3000 νεκρούς στο δρόμο καθε χρόνο.[/quote']

 

Ανοίγεις άλλο κεφάλαιο τώρα, αυτό της δημόσιας εκπαίδευσης σε γενικό επίπεδο η οποία όντως πρέπει να αλλάξει. Πάντως, και Γαλλικά που είναι στα σχολεία εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι να μαθαίνει και πολύς κόσμος. Και Αγγλικά ακόμα, αν δεν υπήρχαν φροντιστήρια κλάφτα άρα δεν είναι κριτήριο αυτό...

 

Ιχνηλάτη, εγώ διετύπωσα μια θεωρία και ο John την έπιασε. Πιο πολύ για το "φαίνεσθαι" γίνεται η δουλειά κατά την άποψή μου, με άγνωστα ουσιαστικά αποτελέσματα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου