Προς το περιεχόμενο

Aγένεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κανει τρομερη εντυπωση το γεγονος οτι ειματσε κατα μεγαλο ποσοστο αγενης λαος...

Νομιζουμε ορισμενες φορες οτι καποιο υλικο αγαθο που εχουμε στην κατοχη μας αυτοματως μας δινει και κοινωνικη υποσταση .

 

Αυτες τις μερες ψαχνω να ανταλλαξω καποιο απο τον εξοπλισμο μου με κατι αλλο ισοποσης αξιας. Στα 10 μυνηματα που στελνω απαντανε περιπου οι 3.. Οι υπολοιποι νιωθωντας πιθανοτατα πολυ υπερανω και μαγκες κτλ δεν μπαινουν καν στον κοπο να απαντησουν εστω αρνητικα. Σημειωτεων οτι αυτο ισχυει και σε μυνηματα με κινητο τηλεφωνο που ειναι ακομη πιο ευκολο να δωσουν μια απαντηση.

 

Δεν θεωρω οτι ειναι υποχρεωμενοι , αλλα η ευγενεια που δεν εχουμε σαν λαος δυστηχως δεν τους προσταζει να ειναι τουλαχιστον τυπικοι. Οταν ερθουν αυτοι σε αντιστοιχη θεση τοτε κανουν σαν τα σκυλακια που τους κρατας κοκκαλο.

 

Δεν θελω να πω αλλα. Ανοιγω αυτο το θρεντ με σκοπο να πυροδοτησω ορισμενους να μην ειναι τοσο σταρχιδιστες και να μαθουν οτι η ευγενεια και η καλοσυνη δεν πρεπει να υπαρχουν μονο στην αναγκη.

 

Επισης να πω οτι η προσφορα που κανω αποτελειται απο πανακριβα οργανα και ενισχυτη. Αν μπειτε στις αγγελειες θα τα δειτε. Αυτο ομως κατα την γνωμη μου δεν εχει καμια σημασια. Η σωστη συμπεριφορα απεναντι στον συνανθρωπο δεν υποκεινηται απο υλικο ενδιαφερον. Αλλιως δεν ειμαστε ανθρωποι !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία. Να κάνω μια ερώτηση;

 

Τί πρόκειται να συζητήσουμε εδώ; Τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε μια συναλλαγή που δε γίνεται συναλλαγή γιατί ξαφνικά τα τηλέφωνα βουίζουν και τα μηνύματα αγνοούνται;

 

Τί να γίνει, δεν είναι κάτι νέο. Οι περισσότεροι εδώ θα έχουν να σου πουν μία ή περισσότερες αντίστοιχες ιστορίες (και ορισμένες πολύ - πολύ χειρότερες).

 

Μήπως το (πιθανότατα δικαιολογημένο, δεν εξετάζω αυτό) ξενέρωμά σου δεν είναι ικανή συνθήκη για να μιλήσουμε γενικά για την ανθρωπότητα και τα εγγενή χαρακτηριστικά των λαών;

 

 

Για τα πρακτικά, δεν πιστεύω ότι η ευγένεια, η ειλικρίνεια, η συνέπεια ή ό,τι άλλο είναι θέματα DNA.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ότι είμαστε ιδιαιτέρως αγενείς σαν λαός, συμφωνώ. Δε χρειάζεται δικαιολόγηση νομίζω, το συναντά κανείς καθημερινά και παντού. Εν προκειμένω όμως κι επειδή μιλάς για τις αγγελίες, καλό θα ήταν να παραθέσουμε και την άλλη πλευρά.

 

Προσωπικά μου έχει τύχει άπειρες φορές να έχω σε εμφανές σημείο, στην αγγελία μου, τη φράση "Δεν με ενδιαφέρουν ανταλλαγές" με bold, υπογράμμιση κλπ. και παρόλα αυτά να λαμβάνω σωρούς από email με προτάσεις για ανταλλαγές. Και αυτό προφανώς διότι πολύς κόσμος δεν μπαίνει καν στον κόπο να διαβάσει όλη την αγγελία ή απλώς δεν τους ενδιαφέρει.

 

Αρχικά απαντούσα σε όλα τα email αλλά από ένα σημείο και μετά κουράστηκα, οπότε και το έκοψα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ότι είμαστε ιδιαιτέρως αγενείς σαν λαός, συμφωνώ. Δε χρειάζεται δικαιολόγηση νομίζω, το συναντά κανείς καθημερινά και παντού.

 

Πιστεύω πως ελάχιστοι έχουμε συναίσθηση του πόσο αγενείς είμαστε. Αντίθετα υπάρχει ο μύθος του έλληνα που είναι ζεστός και έξω καρδιά και εγκάρδιος και φιλικός και φιλόξενος και φιλότιμος και και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ελάχιστοι έχουμε συναίσθηση του πόσο αγενείς είμαστε. Αντίθετα υπάρχει ο μύθος του έλληνα που είναι ζεστός και έξω καρδιά και εγκάρδιος και φιλικός και φιλόξενος και φιλότιμος και και...

 

Δηλαδή υπάρχουν επίκτητα χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν φυλές?  ::)

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομιζουμε ορισμενες φορες οτι καποιο υλικο αγαθο που εχουμε στην κατοχη μας αυτοματως μας δινει και κοινωνικη υποσταση . .....

 

Η σωστη συμπεριφορα απεναντι στον συνανθρωπο δεν υποκεινηται απο υλικο ενδιαφερον. Αλλιως δεν ειμαστε ανθρωποι !!!!!

 

Άσχετα με την άκυρη αφορμή για το θέμα, θα έλεγα πως τα παραπάνω ισχύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό και ο Αρης στοχοποίησε την σημαντική ροπή που έχει ο λαός μας στη συγκεκριμένη συμπεριφορά. Αλλά τι να συζητάμε τώρα... εμείς είμαστε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχουν επίκτητα χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν φυλές?  ::)

 

 

Φυλές όχι.,..

 

Αλλά κοινωνίες και κοινωνικές ομάδες σίγουρα... είχε πέσει το μάτι μου σε μία έρευνα για αντίστοιχα φαινόμενα ... περι ψυχολογίας των μαζών, παραβατικής συμπεριφοράς που νομιμοποιήτε και άλλα τέτοια... δεν μπορώ να την βρώ τώρα αλλά έχει ενδιαφέρον να κάτσει να την ψάξει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κάνουμε μια συζήτηση επι ενός θέματος . Στο ανέμων και υδάτων το ανέβασα . Δεν νομίζω να ενοχλεί και τόσο . Οποίος θέλει συμμετέχει . Όσο για τα επίκαιρα χαρακτηριστικά προφανώς και υπάρχουν . Οι Άγγλοι ας πούμε είναι τάδε . Οι Γάλλοι τάδε και οι έλληνες είμαστε άγενης σε μεγάλο ποσοστό. Προφανώς δεν είμαστε όλοι . Είμαστε σε μεγάλο ποσοστό . Ο λόγος που ανέβαζω το θέμα δεν ερημιά καταγεγραμμένες . Είναι μπαρ και το δουν τα άτομα αυτά και συνετιστουν . Τωρα αν τύχει και κάποιος θέλει να κάνουμε και λίγη κουβέντα εχει καλώς . Το ότι οι έλληνες είμαστε άγενης δεν είναι κάτι νέο . Αρκεί ένα καλοκαίρι απο τα προηγούμενα να πηγαίνεις διακοπές σε ένα νησί της Ελλάδας , παλαιότερα που δεν σε είχαν και τόση ανάγκη ως τουρίστα και θα το έβλεπες . Αυτό βέβαια αν είχες συγκριτικό απο ξένες χώρες . Θεωρω τραγικό να σε τιμάει κάποιος επιθυμώντας κάτι που ανταλλαγές και να μην μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις . Και φυσικά ποτέ με ποτέ δεν έχω στείλει σε αγγελίες που απορρίπτει οποιαδήποτε ανταλλαγη . Η όλη συζήτηση δεν νομίζω ότι είναι άχρηστη . Πιστεύω τι ως μέλη του φόρουμ πρέπει να έχουμε μια κοινωνική ταυτότητα . Άποψη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχουν επίκτητα χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν φυλές?  ::)

 

 

Υπάρχουν επίκτητα χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν τους Έλληνες ως λαό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου