Προς το περιεχόμενο

Aγένεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά συγνώμη αλλα το προηγούμενο μου μυνημα περιέχει λάθη γιατί απάντησα με κινητό . Ελπίζω να βγαίνει κάποιο νόημα .

 

Άσχετα με την άκυρη αφορμή για το θέμα, θα έλεγα πως τα παραπάνω ισχύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό και ο Αρης στοχοποίησε την σημαντική ροπή που έχει ο λαός μας στη συγκεκριμένη συμπεριφορά. Αλλά τι να συζητάμε τώρα... εμείς είμαστε.

 

Ακριβώς όπως το λέτε κύριε yameth .αυτό είναι απλώς η αφορμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο λόγος που ανέβαζω το θέμα δεν ερημιά καταγεγραμμένες . Είναι μπαρ και το δουν τα άτομα αυτά και συνετιστουν.

 

Ελπίζω το μπαρ να παίζει χαλαρή μουσική για να ακουγόμαστε.  ;D ;D ;D

(Δε βγάζω κανένα νόημα. Τι θες να πεις?)

 

Εντάξει κάνουμε μια συζήτηση επι ενός θέματος . Στο ανέμων και υδάτων το ανέβασα . Δεν νομίζω να ενοχλεί και τόσο . Οποίος θέλει συμμετέχει.

 

Πέρα απ' την κοινή μας ιδιότητα ως μέλη, εγώ έχω αναλάβει και ολίγη λάντζα, συνεπώς δεν έχω την πολυτέλεια να συμμετέχω μόνο όπου μου αρέσει. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πρακτικά, δεν πιστεύω ότι η ευγένεια, η ειλικρίνεια, η συνέπεια ή ό,τι άλλο είναι θέματα DNA.

+10000000

 

Όχι δεν νομίζεις...δεν είναι.  ;)

 

 

Για τον κάθε λαό έχει βγει μια μπαρούφα.Ναι κάποια χαρακτηριστικά κάνουν περισσότερο ή λιγότερο αισθητή την παρουσία τους σε κάθε κοινωνία.Ότι είναι γεντικά όμως καταχωρημένα που πολλοί το πιστεύουν είναι απλώς αστείο.

 

Τώρα για την αγένεια τι να πω.Στο χωριό μου πάντως **λογουστάρω που λέμε 500 άτομα καλημέρα ο ένας τον άλλον κάθε πρωί και ο καθένας πραγματικά τον πονάει τον συνάνθρωπο του.Η ευγένεια στις μικρότερες κοινωνίες καλλιεργείται σε μεγαλύτερο βαθμό πιστεύω.

 

Από την δικιά μου σκοπιά θεωρώ ότι στις μεγάλες πόλεις η σκληρή ρουτίνα διώχνει την ανθρωπιά με συνέπεια μετά να μας φταίνε όλα.

 

Ε εντάξει το κουτσομπολιό παίζει και αυτό στον τόπο μου αλλά έχει την φάση του  8)

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000

 

Όχι δεν νομίζεις...δεν είναι.  ;)

 

 

Για τον κάθε λαό έχει βγει μια μπαρούφα.

 

άλλο πράγμα "οι έλληνες είναι αγενείς" και άλλο "οι έλληνες είναι αγενείς για λόγους που έχουν να κάνουν με το DNA τους"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο πράγμα "οι έλληνες είναι αγενείς" και άλλο "οι έλληνες είναι αγενείς για λόγους που έχουν να κάνουν με το DNA τους"

 

 

 

Ναι οκ αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και στο πρώτο.

 

Γουί καν'τ μπι σουρ εντ σέϊ ιτ εζ ε φάκτ.Ιτ ντιπενς ον βέριους θινγκς.

 

Κάθε χώρα έχει και λαμάκες και ανθρώπους με το άλφα κεφαλαίο.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με το πρωτο ποστ σου, αν επαιρνες τηλεφωνο αντι για μεηλ/σμσ θα ειχες καλυτερα αποτελεσματα. (ευγενικα παντα!  ;D)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω εξαρτάται και το μέρος που βρίσκεσαι. Από εκεί που έρχομαι είναι μια χαρά. Δεν θα είναι αγενείς οι περισσότεροι. Τώρα που μένω Αθήνα, που είναι και το κέντρο της κρίσης βλέπω μιζέρια στους περισσότερους (λόγω της κατάστασης) που συνεπάγει αγένεια.

Να σημειώσω όμως ότι αυτή η αγένεια είναι αγένια αγανάκτησης τύπου "Πω ρε παλιογελοίε την ορεξή σου είχαμε".

Όσο για το τομέα με τις αγγελίες και γενικά η προσωπική επαφή με αγνώστους έχει το σκεπτικό: "ε λες και θα τον γνωρίσω ποτέ.. που καιρός για κάρτες τώρα ;D"

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω το μπαρ να παίζει χαλαρή μουσική για να ακουγόμαστε.  ;D ;D ;D

(Δε βγάζω κανένα νόημα. Τι θες να πεις?)

 

 

Μπας και θέλει να πει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω συναναστραφεί μόνο με ευγενείς ανθρώπους στις αγγελίες του noiz. Ακόμη και ένας που ήταν επικοινωνιακά προβληματικός (το μόνο κάπως αρνητικό περιστατικό), ήταν πάντως γενικά ευγενικός στον τρόπο του.

 

Καθημερινά εκπλήσσομαι τόσο από την αγένεια όσο και από την ευγένεια σε ανθρώπους που συναντώ. Η ευγένεια και η αγένεια έχουν μια τάση να αποδεικνύονται περισσότερες του προσδοκώμενου...

 

Δεν πρέπει να μας διαφεύγει πάντως ότι στη σημερινή συγκυρία, και λόγω της τεράστιας πίεσης που όλοι βιώνουμε, υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να φερθούν άσχημα, παρότι γενικά δεν είναι καθόλου αγενείς. Έχω δει τέτοια περιστατικά. Λόγω τεντωμένων νεύρων, όλοι είμαστε έτοιμοι να έρθουμε στα χέρια με τους άλλους. Άκρως ανησυχητικό.

 

Ακόμη, όταν δεν μας απαντούν σε SMS δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι όλο και περισσότεροι δεν μπορούν πια να πάρουν τηλέφωνο ή να στείλουν μήνυμα, μόνο δέχονται, λόγω απλήρωτων λογαριασμών. Αυτό γενικεύεται όσο πάει, και στα σταθερά.

 

Τώρα, για το ότι υπάρχει ένας μέσος όρος που δεν ξέρει να φέρεται, δεν συμφωνώ ακριβώς στο μέγεθος του ζητήματος: δεν είναι ΜΟ κατ' εμέ, αλλά σίγουρα υπάρχει μερίδα ανθρώπων που δεν έχει κουλτούρα ευγένειας, και δεν αρνούμαι ότι είναι μια αρκετά υποστατή μερίδα συμπολιτών μας, που χαρακτηρίζει το σύνολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου