Προς το περιεχόμενο

Ψευδή στοιχεία σε δέμα από U.S.?;


Earendil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το ξέρω ότι είναι άσχετο, αλλά δεν μετέχω σε παπουτσο-forum, οπότε...

 

Παρέλαβα σήμερα ένα δέμα από Αμερική (ένα ζευγάρι παπούτσια και μια μπλούζα συγκεκριμένα), και στα χαρτιά που συνόδευαν το δέμα διαβάζω:

 

Reason For Export : Gift 8O :?:

Total Value : 19 $ 8O :?:

 

Φυσικά έχω πληρώσει κανονικά το ποσό, όχι τα 19 $ που αναγράφονται αλλά γύρω στα 165 $. (¶σε που ακόμα δεν έχω καταλάβει πού στα κομμάτια έχασα δυό βδομάδες με ασυννενοησία με το μαγαζί και το PayPal, αλλά ας είναι...).

 

Τί εξήγηση μπορεί να δοθεί; Έχω υπερατλαντικές συμπάθειες εν αγνοία μου;

 

Περίεργα πράγματα... :?

 

edit: Το δε κουτί έχει στάμπα "ΑΤΕΛΩΣ" από το Ελ. Βενιζέλος... :roll:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αγοραζεις συχνα απο το ebay θα δεις στα δεματα που σου στελνουν οτι ολα ειναι και καλα δωρα του πωλητη προς εσενα,αυτο γινεται για να γλυτωσεις εσυ το τελωνειο και το φπα,αφου αμα παει τελωνειο ενα δεμα,εκτος οτι μαλλον θα πρεπει να πας να το παρεις απο κει,γινετε τιμολογηση,αν το λεω σωστα,και προστιθεται το φπα στη πραγματικη αξια του προιοντος.αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο glysigakis, αν εβαζε την πραγματικη αξια θα επιβαρυνόταν με δασμους και φορους. Ειναι συνηθεις τακτικη.

Διαφωνω μονο οτι πρεπει να τα παρεις απο το τελωνειο, μετα τον εκτελωνισμο παει στο ταχυδρομειο της περιοχης σου και πληρωνεις εκει το ποσο απο το τελωνειο. (Επισης αν στο πιασουν τελωνειο θα κανεις μηνες να δεις το πακετο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα...γι'αυτό μου ρίξανε 55 $ μεταφορικά...για να με γλυκάνουνε στο τελωνείο... :lol: :lol:

 

Κάπως έτσι φανταζόμουν κι εγώ τα πράγματα... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλοι παρακαλάνε για να τους το κάνουν αυτό κι εσένα σε "πήραξε"? :lol: :lol: :lol:

 

Τυχερούλης είσαι γλύτωσες 35 ευρώ φόρους! :wink: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά που με πείραξε... :wink: Απλά διερωτήθηκα τί είχε να κερδίσει ο αποστολέας, that's all... :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου